Pohroma jménem Trump. Politolog odhalil, proč magnát děsí Ameriku

Republikánská strana je na pokraji převzetí egoistickým maniakem, který apeluje na nejtemnější pudy amerického národa, varuje politolog E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Profesor z Georgetown University dodává, že protivníci Donalda Trumpa jsou zatím roztříštěni, a to ve své taktice i filozofii.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Donald Trump

Vedení republikánů navzdory

Situaci v republikánské straně podle politologa nepomáhá, že všichni tři vážní soupeři Trumpa představují jen pochybnou alternativu a nikdo z nich není dostatečně dominantní, aby ostatní zatlačil do ústraní.   

Doinne se domnívá, že nejlegitimnější nárok na to, stát se Trumpovým přemožitelem, má republikánský senátor z Texasu Ted Cruz, který ho porazil již ve čtyřech primárkách. Přesto je Cruz již nyní natolik mezi částí stranických lídrů neoblíben, že ho odmítají podpořit, vysvětluje expert.

"Ve skutečnosti mnozí v  republikánské straně považují Cruze za skoro stejně neschopného čelit Hillary Clintonové jako Trumpa," pokračuje profesor s tím, že bývalá první dáma učinila velký krok k zajištění si prezidentské nominace demokratické strany, když během tzv. superúterý porazila svého rivala Bernieho Sanderse v primárkách v sedmi státech.       

Odborník podotýká, že ačkoliv republikánský establishment většinově preferuje floridského senátora Marca Rubia, voliči ho však nenásledují. Rubiovi se sice podařilo zvítězit v primárkách v Minnesotě, ale v dalších deseti státech, které hlasovaly v úterý, skončil až třetí a za dobu trvání boje o republikánskou nominaci prohrál již čtrnáctkrát, uvádí Doinne.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Profesor soudí, že kandidátem republikánů s nejsilnějším potenciálem v samotných prezidentských volbách by mohl být guvernér Ohia John Kasich, ale je to právě jeho relativní umírněnost, která ho ve stále pravicověji orientované straně marginalizuje. Politolog doplňuje, že Kasich představoval vážnou výzvu pro Trumpa pouze ve Vermontu, jednom z mála států, kde si v rámci republikánské strany vede dobře i méně ostrá verze konzervatismu. "Přesto Kasich prohrál," připomíná Doinne.

Zastavit Trumpa a nepřijít o jeho voliče   

Expert míní, že potíže, které mají republikáni s výběrem jednoho kandidáta, který by zastavil Trumpa, ukazují na hlubší problém. "(Republikánští) lídři musí teprve rozhodnout, zda Trumpův největší hřích je to, že využívá bigotnost, nebo že se odmítá klonit k ortodoxní konzervativní ideologii," deklaruje profesor.  

Zatímco konzervativci, jako je republikánský senátor z Nebrasky Ben Sasse, spojili oba uvedené názory dohromady, není obecná shoda na tom, jak na Trumpa útočit, jelikož republikánská strana samotná také často hraje na notu ras a migrace, konstatuje Doinne. Doplňuje, že tomu tak je z důvodu, že během Obamova funkčního období přijala Trumpa jako svého spojence v rozdmýchávání nespokojenosti mezi krajní pravicí. Mitt Romney, nyní jeden z hlavních oponentů Trumpa, srdečně přivítal miliardářovu podporu během své prezidentské kampaně v roce 2012, připomíná odborník.    

"Navíc některé z Trumpových nejextrémnějších postojů si v republikánském táboře získaly široký souhlas," pokračuje Doinne. Poukazuje, že podle průzkumů citovaných CNN a Washington Post si silnou podporu zaznamenal například Trumpův návrh dočasného zákazu vstupu muslimů do Spojených států - přivítalo ho 78% republikánských voličů v Alabamě, 67% v Texasu a 63% ve Virginii.

Doinne přiznává, že republikáni stojící proti Trumpovi nalezli společnou půdu v útocích na magnáta kvůli jeho neochotě odsoudit Ku Klux Klan a rasistického vůdce Davida Duka. "Tato strana nelíčí na lidské předsudky," cituje politolog republikánského mluvčího Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Ve skutečnosti však republikáni dle experta jemně i otevřeněji hrají po desítky let na rasovou zášť - v současnosti navíc hájí birtherismus, tvrzení, že Obama je muslim, či teorii Ronalda Reagana o podvodech se sociálními dávkami. "Trump je v tom pouze hrubší," konstatuje profesor.   

"V každém případě mnoho republikánů nemá rádo Trumpa primárně proto, že nedokážou vystát jeho odchod od konzervativní ortodoxnosti," domnívá se Doinne. Připomíná, že magnát kritizoval válku v Iráku a zahraniční politiku George W. Bushe, útočí na volný obchod či odmítá škrty v sociálním systému a zdravotnictví. Především Trumpova vágnost ohledně zdravotní péče dle politologa nechává ve hře možnost, že se kloní k zvýšenému vládnímu úsilí, aby se zabránilo tomu, jak s oblibou říká, že "lidé umírají na ulici".

Pokud hlavní problém Trumpa spočívá v tom, že není dostatečně konzervativní, pak je logickou odpovědí Ted Cruz a tento Texasan v úterý ostatně přednesl účelnou řeč, v níž vyjmenoval Trumpovy hříchy, uvádí profesor. Konstatuje, že odmítání Cruze mocnými republikány jen podtrhuje hlubší rozpolcenost, kdy si strana chce nějak udržet rozzuřené Trumpovi voliče a zároveň se snaží zvětšit svůj záběr. "To je apel Rubia, který je oproti Cruzovi ochotnější vydat se více směry zároveň," míní expert. Ihned dodává, že tato flexibilita je také Rubiovou zranitelností.             

"Je jasné, že většina republikánů chce někoho jiného než Trumpa," deklaruje Doinne. Poukazuje na skutečnost, že během superúterý dosáhl či pokořil hranici 40% pouze ve čtyřech státech. Na to dle politologa republikánský establishment spoléhá, když chce zabránit Trumpovi získat většinu delegátů a zastavit jeho nominaci na červencovém kongresu strany.  

Tato strategie nicméně vyžaduje filozofickou a taktickou jednotu v cílech sledovaných vedením strany, naznačuje expert s tím, že republikáni takovou shodu zatím nejsou schopni nalézt. "Zablokovat Trumpa nyní by rozzuřilo armádu jeho stoupenců a potvrdilo jim, že strana je stejně vzdálená od jejich obav, jak tvrdil jejich hrdina," uzavírá Doinne.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Témata: USA | Donald Trump
Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pohřeb Bushové dorazili čtyři exprezidenti, Trump ne

21.04.2018 21:29 Aktualizováno Houston - Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo…

V chilské nemocnici vybuchl plyn, zabil čtyři lidi a 50 zranil

21.04.2018 20:22 Santiago de Chile - Čtyři lidé zemřeli a pět desítek dalších bylo zraněno při dnešním výbuchu na…

Turistická idyla? Ani náhodou. V téhle zemi oblíbené turisty zabijí ročně…

21.04.2018 10:48 Mexico city - Mexiko patří k nejpopulárnějším turistickým destinacím. Dlouhé sluncem zalité pláže,…

Čeká svět krize? Američané mají špatné zprávy

21.04.2018 09:10 Washington - Američané neočekávají ve vztazích s Ruskem a Čínou v letošním roce nic dobrého.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama