Clintonová prezidentkou? Historik varuje před katastrofou

Minulost Hillary Clintonové v úřadu ministryně zahraničí Spojených států musí být brána v potaz v diskuzi o dopadech její případné nominace na prezidentskou kandidátku za demokratickou stranu. S tvrzením vystoupil historik Gareth Porter v rozhovoru pro server rt.com.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

Hillary Clintonová

O čem se nemluví

"Nelze s jakkoliv velkým sebevědomím předvídat budoucnost," odpovídá historik na otázku, zda z role, kterou Clintonová sehrála coby americká ministryně zahraničních věcí ve vojenském zásahu v Libyi v roce 2011, lze vytušit, co by prezidentství Clintonové znamenalo pro politiku USA vůči Sýrii. Podle Portera by totiž záleželo na hodně mnoha věcech, které nyní nelze předjímat.  

"Na co se však můžeme spolehnout, je historie," pokračuje expert. Konstatuje, že minulost Hillary Clintonové, která nejenže jako senátorka podpořila americkou invazi do Iráku v  roce 2003, ale též řídila ministerstva zahraničí USA, představuje něco, na co je nutné se zaměřit v debatě o dopadech jejího případného vítězného tažení k prezidentské nominaci za demokratickou stranu i potenciálním usednutí v Bílém domě. Uvedené aktivity bývalé první dámy USA, pak historik označuje za "mimořádně" zajímavé.   

Porter připomíná, že list The New York Times před pár dny otiskl článek, který přináší nové detaily o tom, jak Clintonová vmanévrovala Obamovu administrativu do války a politiky změny režimu v Libyi. Tato anabáze se pak podle odborníka ukázala jako "jedna z nejhorších pohrom katastrofálního období v americké historii".

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za problematické historik považuje, že se hodně diskutuje o hlasování Clintonové ve prospěch invaze do Iráku, ale jen málo o tom, co sám označuje za mnohem podstatnější aspekt politického působení potenciální demokratické kandidátky. "Ona na schůzkách v Bílém domě přinášela argumenty, které v zásadě nikdo jiný nevznášel, ve prospěch realizace změny režimu (v Libyi), či alespoň jejího umožnění," uvádí Porter.   

Expert toto považuje za součást širšího příběhu Clintonové, jehož prostřednictvím se dostala do pozice, že může usilovat o prezidentskou kandidaturu. Za součást celého problému pak historik považuje fakt, že je jednou z mála kandidátů, kteří se profilují skutečně politicky.

Hrozí vojenská akce v Sýrii?

Podle Portera je tedy zcela dobře možné, že pokud bude Clintonová zvolena, Spojené státy pod jejím vedením podniknou podobný pokus o změnu režimu v Sýrii, jako dříve v Libyi. Expert připomíná, že krátce po libyjské anabázi Clintonová podnikala velmi podobná opatření ohledně Sýrii. "Takže v jsme v rámci jejího ministrování zažili Libyi a Sýrii, což jen naznačuje, jak vážně musíme brát zálibu (Clintonové) v zahraničněpolitickém avanturismu," varuje historik.

Současný americký ministr zahraničí John Kerry přitom nedávno hovořil o tzv. plánu B pro Sýrii. Nevyloučil vyslání pozemních vojsk do občanskou válkou zmítané země, přičemž by Washington nemusel reagovat přímo, ale například prostřednictvím svého spojence v regionu, Saudské Arábie. Expert v té souvislosti zdůrazňuje, že onen plán B, o němž se Kerry zmínil, má být variantou, jak se vypořádat s případným problémem v podobě krachu mírových rozhovorů. "O tom Kerry ve skutečnosti mluvil," dodává.  

Americkému ministrovi zahraničí jde podle Portera především o to, co by se USA mohly pokusit učinit ve prospěch zvrácení vojenských zisků, které v Sýrii nedávno zaznamenal Asadův režim a jeho ruští a íránští spojenci. "A já jednoduše nemám tušení, jak by Saúdové zasahující v Sýrii mohli být řešením tohoto problému," konstatuje odborník.  

Saúdové jsou velmi dobře známí pro své vazby na salafisty. Historik si přesto dokáže představit scénář, kdy se saúdskoarabské jednotky připojí ke kurdským silám v postupu na území, které dnes v Sýrii ovládá extremistická organizace Islámský stát: "Ano, je to přinejmenším představitelné."

Opak však podle Portera platí v případě vyslání saúdskoarabských vojsk do provincií Idlib či Aleppo, kde by se potenciálně musely spojit s jednotkami radikálního ši'ítského hnutí Hizballáh v boji proti islamistům z fronty An-Nusrá napojené na teroristickou síť Al-Káida. "Ne, to si vážně nedokážu představit," uzavírá expert.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo byl zabijácký řidič z Toronta? Na útěku policisty vyzýval, aby ho…

24.04.2018 09:17 Toronto - Kanada je jako ve zlém snu. Při včerejším útoku dodávkou v Torontu zemřelo 10 lidí a 15…

Nikaragua se dál bouří proti prezidentovi a vládě. Vrazi, skandoval dav

24.04.2018 08:25 Managua - Desetitisíce obyvatel Nikaraguy v pondělí opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost se…

Deportace imigrantů: Řešení, či jedna z nejhorších věcí, kterou může…

24.04.2018 08:24 NÁZOR - Probíhající migrační krize, která hýbe nejen Evropou, ale i celým světem, vyvolává potřebu…

Pompeo získal doporučení na post ministra zahraničí USA, bylo to o fous

24.04.2018 07:38 Washington - Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu v pondělí podpořil nominaci Mika Pompea…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama