Marco Rubio - životopis

Tallahassee - S blížícími se prezidentskými volbami v Americe vám chceme přiblížit jednotlivé prezidentské kandidáty jak z řad demokratů, tak i republikánů. V tomto medailonku se dočtete o senátorovi, republikánovi Marcu Rubiovi.

Přidejte svůj názor

Marco Rubio - životopis - anotační foto

Kubánské kořeny

Narodil se v roce 1971 v Miami (stát Florida) jako jedno ze čtyř dětí kubánským imigrantům, kteří v roce 1975 získali americké občanství. Jeho otec strávil mnoho let jako číšník a jeho matka pracovala v průmyslu
a v maloobchodu. Svůj zápal pro politiku získal Rubio dle svých slov od strýce, který jim předčítal knihy a noviny.

Část svého mládí strávil Marc v Las Vegas (stát Nevada, ale v 80. letech se rodina přestěhovala zpět na Floridu. Jako hvězdný atlet se Rubio stal na střední škole v Miami vrcholovým fotbalistou. Školu absolvoval v roce 1989
a získal fotbalové stipendium na vysoké škole v Missouri.

Školu ale po roce opustil a nastoupil na University of Florida. Po ukončení bakalářského studia vystudoval na University of Miami v roce 1996 právo. 
V roce 1998 se oženil s Jeanette Dousdebes Rubiovou, se kterou má čtyři děti: Amandu, Daniellu, Anthonyho a Dominica.

Předseda Sněmovny i senátor

V témže roce nastartoval svou politickou kariéru, kdy získal místo ve West Miami City Commision (Výbor pro West Miami, pozn. red.). Nedlouho poté se dostal do státní politiky. O rok později zvítězil ve volbách do Sněmovny reprezentantů za Floridu. Rychle zaujal pozici silné politické síly, v roce 2003 se stal vůdcem většiny a o tři roky později se stal předsedou Sněmovny.

Jako předseda začal s ambiciózní kampaní na vylepšení a reformu vlády. Uspořádal několik setkání, ve kterých vyslyšel názory obyvatelů Floridy. Na základě těchto připomínek sestavil návrh „100 inovativních myšlenek pro budoucnost Floridy" (100 Innovative Ideas for Florida's Future). Více než polovina z nich se pak stala zákonem.

V roce 2010 všechny překvapil svým vítězstvím nad bývalým guvernérem Floridy Charliem Cristem v boji o senátorské křeslo. Rubio byl v boji černým koněm, ale nakonec se mu díky své rétorice podařilo Crista porazit. Od roku 2011, kdy do funkce nastoupil, se stal členem několika výborů.

Odmítl post viceprezidenta

V roce 2012 se objevily spekulace, že by se Rubio mohl stát viceprezidentem, pokud by zvítězil tehdejší prezidentský kandidát Mitt Romney. Rubio ale tato tvrzení odmítl s tím, že o viceprezidentskou nominaci nemá zájem.

Namísto toho se věnoval své kariéře senátora. V roce 2013 se stal jedním
z osmi senátorů, kteří sestavili nový návrh zákona na imigraci. Ten měl za úkol umožnit nelegálním imigrantům získat občanství a zabezpečit hranice.

Ačkoliv návrh prošel Senátem, ve Sněmovně se dočkal silného odporu. Rubio nakonec podporu návrhu sám stáhl, protože byly podle něj důležitější věci, jako třeba zrušení zákona o zdravotní péči prezidenta Obamy (známé jako „Obamacare").

Kandidatura na prezidenta

V květnu 2015 ohlásil svou kandidaturu na prezidenta. Ve svém projevu
v Miami vysvětlit své důvody: „Dosáhli jsme okamžiku nejen v mé kariéře, ale také v historii této země, kdy věřím tomu, že potřebujeme novou republikánskou stranu plnou života, která rozumí budoucnosti a která má plány pro budoucnost. Cítím se na to jedinečně kvalifikovaný."

Kromě politiky Rubio zbožňuje fotbal. Je oddaným fanouškem Miamských delfínů a jeho ženy byla kdysi jejich týmovou roztleskávačkou.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Marco Rubio - životopis

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Levice ve Francii vybírá kandidáta pro prezidentské volby - anotační foto

Levice ve Francii vybírá kandidáta pro prezidentské volby

22.01.2017 10:38 Paříž - Francouzská vládní Socialistická strana (PS) dnes pořádá první kolo primárek, z nichž…

V Indii vykolejil osobní vlak, zahynulo nejméně 36 lidí - anotační foto

V Indii vykolejil osobní vlak, zahynulo nejméně 36 lidí

22.01.2017 10:36 Aktualizováno Dillí - V indickém státě Ándhrapradéš v sobotu večer vykolejil vlak, zemřelo nejméně 36 lidí a sto…

Migranti z Afriky našli novou cestu do Evropy. Je to nebezpečné, varují úřady - anotační foto

Migranti z Afriky našli novou cestu do Evropy. Je to nebezpečné, varují…

22.01.2017 10:35 Madrid – Počet migrantů, kteří se pokouší dostat do Evropy, konkrétně do Španělska, dramaticky…

Ukrajinská tajná služba zmařila atentát na poslance, prý ho chtěli zabít ruští agenti - anotační foto

Ukrajinská tajná služba zmařila atentát na poslance, prý ho chtěli zabít…

22.01.2017 09:59 Kyjev - Ruští agenti údajně chystali atentát na ukrajinského politika a poslance Antona Heraščenka.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama