Trump tvrdě narazil. Vlivný generál mu vzkázal toto

Vysloužilý generál Mark Hertling uvádí, že v americké armádě působil téměř čtyři dekády a opakovaně odříkával slavnostní přísahu těm, kdo byli jmenováni do funkce či povýšeni, případně ve stovkách případů předříkával nováčkovskou přísahu pro nové příslušníky ozbrojených sil USA. Bývalý velitel amerických vojsk v Evropě se v komentáři pro server CNN ostře pustil do prezidentského kandidáta Donalda Trumpa kvůli jeho nedávným výrokům ohledně rozkazů pro americké ozbrojené síly.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Donald Trump

Americká armáda chrání ideály

"Je to nádherná a jedinečná přísaha," konstatuje Hertling. Připomíná, že na rozdíl od ostatních armád na celém světě, jejichž příslušníci přísahají, že budou bránit monarchii či vlast, americká vojenská přísaha zavazuje armádu chránit a bránit ústavu a následovat prezidenta, pokud ten bude ctít řád.  

"Ve výsledku americká armáda prostřednictvím této přísahy hájí bezpečnost našeho lidu a zároveň chrání myšlenky, ideály vlády práva," deklaruje vysloužilý generál.   

Hertling uvádí, že během své kariéry každý americký voják - od vojína po generála - prochází školením o historii, legislativním procesu a amerických hodnotách. Tato školení pak doplňují výcvik na střelnicích či polní cvičení, pokračuje generál. "Vojáci mají výborné dovednosti a jsou myslícími ochránci amerického stylu života," tvrdí někdejší velitel amerických vojsk v Evropě.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

V průběhu své kariéry Hertling prožil více než tři roky v boji. "Během té doby jsem viděl některé hrozivé věci a mnoho z toho se mi vrací ve snech," přiznává se generál. Tvrdí, že člověku i v bitvě je zakořeněné zlo. Na druhou stranu ujišťuje, že na akce americké armády mohl být ve většině případů a dlouhodobě velice hrdý, byť připouští, že se vyskytly i případy, kdy vojáci, generálovi "bratři a sestry ve zbrani", museli být potrestáni za porušování zákonů a pravidel.    

Z tohoto důvodu Hertling během jedné z posledních prezidentských debat velmi podrážděně reagoval na tvrzení miliardáře Donalda Trumpa, který usiluje o zisk prezidentské nominace za republikánskou stranu. Magnát prohlásil, že ti, kdo slouží v americké armádě, by slepě ignorovali svou přísahu, svůj výcvik a své svědomí a místo toho splnili jasně nelegální, neetické a nemorální rozkazy. Když se Trump ocitl pod tlakem, trval na tom, že by převážila jeho silná osobnost, rozhodnost a vedení.

"Nepřevážila," vzkazuje generál jednoznačně Trumpovi.    

Hertling ujišťuje, že i poté, co se Trump svá slova pokusil zmírnit prostřednictvím tiskového prohlášení a několika příspěvky na sociální síti Twitter, jako profesionální voják zpozorněl ve chvíli, kdy magnátovy výroky slyšel poprvé. "Vyděsilo mě to," uvádí.  

Vojáci mohou rozkazy odmítnout     

Generál tvrdí, že zná dobře americké vojáky, vojenskou tradici i americký styl válčení, a to z teorie i praxe. "Pokud jsou dobře vedeni a vycvičeni, Američané, kteří nosí uniformu naší země, mají čistého ducha a jsou rozhodní ve svých cílech," uvádí Hertling. Ujišťuje, že příslušníci amerických ozbrojených sil půjdou tam, kam budou vysláni, budou tam bojovat a v takovém případě učiní maximum pro vítězství. "A budou si počínat jako žádní jiní vojáci na světě, protože takoví zkrátka jsme," deklaruje bývalý velitel amerických vojsk v Evropě.   

Vojenské povolání je náročné, konstatuje Hertling. Být uniformovaným příslušníkem armády Spojených států vyžaduje dle generálova tvrzení bezkonkurenční dovednosti, ale též silný charakter, bystrý intelekt i uvědomění si, že existuje hranice toho, co mohou civilisté od armády požadovat. "Pokud rozkazy, které přijímáme od civilních úřadů překračují legální, etické či morální hranice, každý voják jakékoliv hodnosti má právo a povinnost nejprve takové rozkazy zpochybnit, žádat vyjasnění a v případě nutnosti, pokud překračují onu hranici, odmítnout provést," vysvětluje Hertling. Právě to podle něj činí americkou armádu výjimečnou.       

Generál zdůrazňuje, že vojáci očekávají, že se prezidentští kandidáti budou lišit ve svých přístupech a myšlenkách. Avšak bez ohledu na to žádný prezident nikdy neměl pravomoc nařídit příslušníkům amerických ozbrojených sil porušit Uniformovaný vojenský právní řád, jejich étos jejich přísahu či dokonce mezinárodní zákony o vedení pozemních bojových operací. "To je jedna z dalších věcí, kterou kandidáti musí brát v potaz, když definují svou národní bezpečnostní politiku," uzavírá Hertling.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.   

Témata: USA | Donald Trump | U.S. ARMY
Vstupte do diskuze (51)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA, byl značně seškrtán

22.05.2018 11:21 Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným…

Gramatické chyby, šokující jazyk. Jak vznikají Trumpovy tweety? Něco tady…

22.05.2018 10:24 Washington - Americký prezident Donald Trump s veřejností komunikuje prostřednictvím twitteru, ne…

Pentagon přiznal: V Afghánistánu se nic nelepší, Tálibán má navrch

22.05.2018 10:08 Washington - Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace v Afghánistánu neodpovídají…

Trump nedodržuje zásady bezpečné komunikace, experti jsou na mrtvici

22.05.2018 08:17 Washington - Americký prezident používá mobilní telefony, které nejsou vybaveny bezpečnostními…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama