Trump vytrestá Evropu, pomstí se za údajné křivdy? Ekonom přišel s vážným tvrzením

Washington – Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump na sebe přitáhl pozornost svým nesmlouvavým přístupem, ale i kontroverzními výroky; mimo jiné i na účet Evropy. Zkušený americký právník Stuart Gibson nyní pro magazín Forbes varuje, že by mohl po svém zvolení snadno zničit evropskou ekonomiku.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Donald Trump, ilustrační fotografie

Vystoupení USA z NATO?

Gibson připomíná, že Donald Trump proti Evropě vystoupil zejména kvůli NATO. „Po dotázání na jeho názor ohledně budoucích vztahů mezi USA a Evropou Donald Trump, pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta, řekl, že by USA měly vystoupit z NATO. Argumentuje (správně nebo chybně) tím, že evropští partneři nedávají dost peněz na udržení tohoto 67 let starého obranného paktu," vysvětluje.

Ačkoliv se domnívá, že obavy jsou ze strany Evropy na místě, odchod Spojených států z NATO podle něj není příliš pravděpodobný.

„Ale příští prezident bude mít jednodušší nástroj na napadnutí Evropy než odchod z NATO. Zaměřoval by se na obchod a pro americkou bezpečnost by nepředstavoval žádné viditelné riziko (ačkoliv potenciální risk na bezpečnost americké ekonomiky je věc zcela jiná)."

Problematický zákon

„Mluvím o obskurním americkém daňovém zákoně, sekci 891. Tento zákon požaduje, aby Spojené státy zdvojily daňovou sazbu pro lidi a podniky z jiné země, pokud prezident zjistí, že tento jiný stát na americké daňové poplatníky uvalil diskriminující daně. A tento zákon je pro budoucnost americko-evropských vztahů v případě možného Trumpova vítězství relevantnější, než si mnozí myslí," vysvětluje Gibson.

Připomíná, že Evropská komise v posledních dvou letech vyšetřuje, zda některé členské státy EU neposkytovaly ilegální státní podporu multinárodním společnostem, z nichž mnohé leží v USA, nastavením výhodného zdanění.

Na základě toho zahájil americký Kongres jednání se zástupci Evropské unie, kteří vedou vyšetřování. Jejich cílem je zjistit, zda vyšetřování států nepovede k uvalení diskriminujících daní vůči americkým podnikům, což by si mohlo vyžádat odpověď v podobě uplatnění sekce 891.

Ekonomická jaderná bomba

Gibson upozorňuje na obavy daňových expertů. Uplatnění sekce 891 a zdvojení daní pro evropské podniky by podle nich bylo ekonomickou „jadernou možností". Gibson varuje, že by následné daně a obchodní válka zdevastovaly světovou ekonomiku.

„A to nás přivádí k Trumpovi. Jeho kampaň našla úspěch u voličů, kteří jsou pobouřeni dohodami o zahraničním obchodu, o kterých tvrdí, že byly pro USA špatné a vedly ke ztrátě milionů amerických pracovních míst kvůli zahraničním konkurentům. Když zvážíme jeho poselství, dávalo by smysl, aby přemýšlel o uplatnění sekce 891 a potrestal evropskou ekonomiku zdvojením daňové sazby, kterou USA uvaluje na podniky a jednotlivé daňové poplatníky v 28 členských zemích EU," tvrdí Gibson.

„A kdyby byl zvolen, tak by tohle všechno Donald Trump mohl udělat sám, aniž by potřeboval legislativu nebo souhlas ostatních. Většina amerických daňových zákonů je implementována v rámci autority ministra financi ‚nebo jeho delegáta'. Sekce 891 je vzácnou výjimkou, která výslovně opravňuje USA zdvojit daňovou sazbu čistě na základě autority prezidenta," vysvětluje.

„A když zvážíme, co je z hlediska ekonomiky a politiky v sázce, tady je jedna otázka, jejíž zodpovězení by po něm Američané měli chtít: Pokud bude zvolen, vybere si Trump jadernou možnost a vyhodí Evropu do vzduchu?" uzavírá Gibson.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šílenství, experimenty se smrtí. Debata o trestu smrti se vyostřuje

18.03.2018 00:01 NÁZOR - Na sklonku roku 1607 byl kovář jménem James Read odsouzen k oběšení za útok na úředníka…

Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil…

17.03.2018 22:03 Aktualizováno Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho,…

Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign Policy

17.03.2018 21:50 Aktualizováno Washington/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin vede podle amerického serveru The Foreign Policy…

Obří útok na uživatele facebooku: Firma pracující pro Trumpa zneužila…

17.03.2018 21:02 New York - List The New York Times upozornil na jeden z největších útoků na soukromí uživatelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama