Kanada možná znovu zavede víza pro Čechy

Praha - Kanadský ministerský předseda Stephen Harper naznačil ve středu po schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) možnost znovuzavedení víz mezi Kanadou a Českou republikou, pokud Praha nevyřeší problém vystěhovávání Romů do Kanady.

Přidejte svůj názor

"Bohužel příliv žadatelů o azyl z České republiky nás trápí. Snažíme se s tím vypořádat, ale pokud nenastane nějaké zlepšení, bude na to muset kanadská vláda reagovat," řekl Harper.

Kanadský premiér o problému jednal dopoledne během bilaterálního jednání s předsedou vlády v demisi Mirkem Topolánkem (ODS). Ten upozornil na to, že motivace žadatelů je zejména ekonomická a zlepšení situace by přispělo, kdyby Kanada zařadila Českou republiku mezi země bezpečného původu. Situaci podle českého premiéra zároveň zhoršují zprostředkovatelé o azyl, a to jak na české, tak kanadské straně, kteří žádosti zprostředkovávají za úplatu.

Počet žadatelů o azyl je jedním z kritérií, které Kanada pro bezvízový styk zohledňuje. Česká republika všechna ostatní kritéria kromě výše zmíněného splňuje. Topolánek upozorňuje, že jedním z důvodů vysokého počtu žádostí o azyl je také velmi liberální politika Kanady pro azylanty.

Kanada zaznamenala prudký nárůst žádostí o status uprchlíka. Vloni o něj požádalo 853 Čechů a jen za letošní leden a únor 570. Právě nárůst počtu žadatelů o azyl vedl Kanadu k tomu, že v říjnu roku 1997 zavedla víza. Trvalo plných deset let, než byly zrušeny.

Témata: víza
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ohrožení Bílého domu: Do bariéry sídla šéfa USA najelo auto

24.02.2018 04:34 Washington - Do bezpečnostní bariéry před Bílým domem ve Washingtonu dnes najelo osobní vozidlo.…

USA jsou silné, ale nikoliv imunní. Známý politolog varuje před pádem…

24.02.2018 00:01 NÁZOR - Společnost Economist Intelligence Unit před pár týdny zveřejnila desáté pokračování…

Bývalý Trumpův poradce Gates se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům

23.02.2018 22:02 Washington - Bývalý významný člen volebního štábu Donalda Trumpa Rick Gates se dnes přiznal ke…

USA přesunou svou ambasádu do Jeruzaléma v květnu

23.02.2018 19:52 Aktualizováno Washington/Jeruzalém - Spojené státy plánují přemístit své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama