Kanada možná znovu zavede víza pro Čechy

Praha - Kanadský ministerský předseda Stephen Harper naznačil ve středu po schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) možnost znovuzavedení víz mezi Kanadou a Českou republikou, pokud Praha nevyřeší problém vystěhovávání Romů do Kanady.

Přidejte svůj názor

"Bohužel příliv žadatelů o azyl z České republiky nás trápí. Snažíme se s tím vypořádat, ale pokud nenastane nějaké zlepšení, bude na to muset kanadská vláda reagovat," řekl Harper.

Kanadský premiér o problému jednal dopoledne během bilaterálního jednání s předsedou vlády v demisi Mirkem Topolánkem (ODS). Ten upozornil na to, že motivace žadatelů je zejména ekonomická a zlepšení situace by přispělo, kdyby Kanada zařadila Českou republiku mezi země bezpečného původu. Situaci podle českého premiéra zároveň zhoršují zprostředkovatelé o azyl, a to jak na české, tak kanadské straně, kteří žádosti zprostředkovávají za úplatu.

Počet žadatelů o azyl je jedním z kritérií, které Kanada pro bezvízový styk zohledňuje. Česká republika všechna ostatní kritéria kromě výše zmíněného splňuje. Topolánek upozorňuje, že jedním z důvodů vysokého počtu žádostí o azyl je také velmi liberální politika Kanady pro azylanty.

Kanada zaznamenala prudký nárůst žádostí o status uprchlíka. Vloni o něj požádalo 853 Čechů a jen za letošní leden a únor 570. Právě nárůst počtu žadatelů o azyl vedl Kanadu k tomu, že v říjnu roku 1997 zavedla víza. Trvalo plných deset let, než byly zrušeny.

Témata: víza
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé střety ve Venezuele: Maduro poslal do ulic armádu, umírali další…

23.05.2017 11:04 Caracas - Venezuelská armáda tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se v metropoli a řadě…

New York zpřísnil kvůli útoku v Manchesteru bezpečnostní opatření

23.05.2017 07:26 New York - Ministerstvo vnitra USA sleduje situaci v britském Manchesteru, kde exploze během…

Pentagon podvádí Spojené státy. V USA praskl obrovský skandál

22.05.2017 22:01 Aktualizováno Washington - Deník Washington Post zveřejnil skandální informace o financování americké armády.…

Při demonstracích ve Venezuele byl zastřelen další demonstrant

22.05.2017 22:00 Caracas - Protivládní demonstrace ve Venezuele, kde už skoro dva měsíce lidé každý den vycházejí do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama