Kanada možná znovu zavede víza pro Čechy

Praha - Kanadský ministerský předseda Stephen Harper naznačil ve středu po schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) možnost znovuzavedení víz mezi Kanadou a Českou republikou, pokud Praha nevyřeší problém vystěhovávání Romů do Kanady.

Přidejte svůj názor

"Bohužel příliv žadatelů o azyl z České republiky nás trápí. Snažíme se s tím vypořádat, ale pokud nenastane nějaké zlepšení, bude na to muset kanadská vláda reagovat," řekl Harper.

Kanadský premiér o problému jednal dopoledne během bilaterálního jednání s předsedou vlády v demisi Mirkem Topolánkem (ODS). Ten upozornil na to, že motivace žadatelů je zejména ekonomická a zlepšení situace by přispělo, kdyby Kanada zařadila Českou republiku mezi země bezpečného původu. Situaci podle českého premiéra zároveň zhoršují zprostředkovatelé o azyl, a to jak na české, tak kanadské straně, kteří žádosti zprostředkovávají za úplatu.

Počet žadatelů o azyl je jedním z kritérií, které Kanada pro bezvízový styk zohledňuje. Česká republika všechna ostatní kritéria kromě výše zmíněného splňuje. Topolánek upozorňuje, že jedním z důvodů vysokého počtu žádostí o azyl je také velmi liberální politika Kanady pro azylanty.

Kanada zaznamenala prudký nárůst žádostí o status uprchlíka. Vloni o něj požádalo 853 Čechů a jen za letošní leden a únor 570. Právě nárůst počtu žadatelů o azyl vedl Kanadu k tomu, že v říjnu roku 1997 zavedla víza. Trvalo plných deset let, než byly zrušeny.

Témata: víza
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se kvůli hysterii řítí do záhuby, obává se Lavrov

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k…

Korea je odříznutá od světa. Začala masivní ekonomická blokáda

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a…

Soudný den se blíží, nastane 23. září 2017. Přijdou zemětřesení,…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Svět skončí spolu s letošním létem. Myslí si to alespoň David Meade, který sám sebe popisuje jako…

Z trosek mexické školy již byly vyproštěny všechny děti

21.09.2017 23:03 Mexiko - Záchranáři v Mexiku již nepátrají po žádných dětech ze zřícené školy na jihu metropole.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama