Americký nejvyšší soud nevyhověl nacistickému dozorci Demjanjukovi

Washington - Americký nejvyšší soud ve čtvrtek zamítl žádost bývalého nacistického dozorce v koncentračním táboře Sobibor Johna Demjanjuka o zastavení jeho deportace do Německa. V Německu Demjanjuk čelí obvinění z podílu na smrti 29 tisíc Židů v období od března do konce září 1943, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Zatím není jasné, jaké další kroky Demjanjukův právník podnikl, aby deportaci zastavil. Demjanjuk však podle Reuters může obrátit na dalšího soudce amerického nejvyššího soudu.

Odvolací soud v Ohiu rozhodl o povolení deportace 1. května, když odvolal rozhodnutí o zastavení deportace vydané o dva týdny dříve. Podle Demjanjukova právníka trpí jeho klient "řadou fyzických problémů, které mohou ohrozit jeho život" během převozu.

Požadavek na pozastavení deprotace odmítl ve čtvrtek i německý správní soud v Berlíně. „(Demjanjuk) může být převezen i bez souhlasu spolkové vlády,“ stojí ve vyjádření berlínského soudu. „Poté, co navrhovatel (Demjanjuk) přijede do Německa, jeho návrat do Spojených států nebude pravděpodobný, protože Spolková republika má povinnost ho zatknout na základě mezinárodního zatykače, který je již v platnosti,“ upozornil soud.

Demjanjukovi je 89 let a mimo jiné trpí leukémií. Má také nemocné ledviny a problémy s páteří a údajně není schopen samostatného pohybu.

Měl by to být jeden z posledních procesů za zločiny spáchané během druhé světové války.

Na Demjanjuka, přezdívaného vězni "Ivan Hrozný", vydal v březnu mnichovský soud mezinárodní zatykač poté, co se objevily nové spisy o jeho působení v koncentračních táborech. Německé ministerstvo spravedlnosti pak požádalo Spojené státy o jeho vydání.

Právě tam se Demjanjuk, který se narodil na Ukrajině a dostal křestní jméno Ivan, po válce usadil. Pracoval v Ohiu jako automechanik.

V 70. letech byl v Izraeli obviněn z válečných zločinů a v roce 1986 ho Američané do židovského státu vydali. Tam ho odsoudili k trestu smrti za podíl na vraždách Židů v koncentračním táboře Treblinka.

Izraelský Nejvyšší soud však rozsudek přehodnotil. Dospěl k závěru, že v Treblince působil jako dozorce jiný muž se stejným křestním jménem Ivan.

Demjanjuk se tedy v roce 1993 vrátil do Spojených států. V roce 1999 ale americké ministerstvo spravedlnosti Demjanjukův případ otevřelo poté, co z Německa dostalo vyšetřovací spis s novými fakty o jeho působení ve funkci dozorce. Spis uvádí, že Demjanjuk v koncentračním táboře Sobibor v Polsku vodil Židy do plynových komor.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel uznávaný politolog Brzezinski. Radil Carterovi, za ženu měl Češku

27.05.2017 11:28 Aktualizováno Washington - Ve věku 89 let zemřel bývalý americký bezpečnostní poradce prezidenta Jamese Cartera a…

Děripaska chtěl svědčit v "ruské kauze" výměnou za imunitu, Kongres USA to…

27.05.2017 11:01 Washington - Ruský miliardář Oleg Děripaska žádal od výborů amerického Kongresu, které vyšetřují…

Kushner prý žádal vytvoření tajného komunikačního kanálu s Ruskem

27.05.2017 08:25 Aktualizováno Washington - Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner údajně počátkem…

USA povedou velký test: Mezikontinentální střelu zlikvidují protiraketou

26.05.2017 20:30 Washington – Poprvé od roku 2014 Američané otestují systém likvidace balistické mezikontinentální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama