Americký nejvyšší soud nevyhověl nacistickému dozorci Demjanjukovi

Washington - Americký nejvyšší soud ve čtvrtek zamítl žádost bývalého nacistického dozorce v koncentračním táboře Sobibor Johna Demjanjuka o zastavení jeho deportace do Německa. V Německu Demjanjuk čelí obvinění z podílu na smrti 29 tisíc Židů v období od března do konce září 1943, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Zatím není jasné, jaké další kroky Demjanjukův právník podnikl, aby deportaci zastavil. Demjanjuk však podle Reuters může obrátit na dalšího soudce amerického nejvyššího soudu.

Odvolací soud v Ohiu rozhodl o povolení deportace 1. května, když odvolal rozhodnutí o zastavení deportace vydané o dva týdny dříve. Podle Demjanjukova právníka trpí jeho klient "řadou fyzických problémů, které mohou ohrozit jeho život" během převozu.

Požadavek na pozastavení deprotace odmítl ve čtvrtek i německý správní soud v Berlíně. „(Demjanjuk) může být převezen i bez souhlasu spolkové vlády,“ stojí ve vyjádření berlínského soudu. „Poté, co navrhovatel (Demjanjuk) přijede do Německa, jeho návrat do Spojených států nebude pravděpodobný, protože Spolková republika má povinnost ho zatknout na základě mezinárodního zatykače, který je již v platnosti,“ upozornil soud.

Demjanjukovi je 89 let a mimo jiné trpí leukémií. Má také nemocné ledviny a problémy s páteří a údajně není schopen samostatného pohybu.

Měl by to být jeden z posledních procesů za zločiny spáchané během druhé světové války.

Na Demjanjuka, přezdívaného vězni "Ivan Hrozný", vydal v březnu mnichovský soud mezinárodní zatykač poté, co se objevily nové spisy o jeho působení v koncentračních táborech. Německé ministerstvo spravedlnosti pak požádalo Spojené státy o jeho vydání.

Právě tam se Demjanjuk, který se narodil na Ukrajině a dostal křestní jméno Ivan, po válce usadil. Pracoval v Ohiu jako automechanik.

V 70. letech byl v Izraeli obviněn z válečných zločinů a v roce 1986 ho Američané do židovského státu vydali. Tam ho odsoudili k trestu smrti za podíl na vraždách Židů v koncentračním táboře Treblinka.

Izraelský Nejvyšší soud však rozsudek přehodnotil. Dospěl k závěru, že v Treblince působil jako dozorce jiný muž se stejným křestním jménem Ivan.

Demjanjuk se tedy v roce 1993 vrátil do Spojených států. V roce 1999 ale americké ministerstvo spravedlnosti Demjanjukův případ otevřelo poté, co z Německa dostalo vyšetřovací spis s novými fakty o jeho působení ve funkci dozorce. Spis uvádí, že Demjanjuk v koncentračním táboře Sobibor v Polsku vodil Židy do plynových komor.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump chce trest smrti pro drogové překupníky

19.03.2018 21:53 Washington - Americký prezident Donald Trump chce v rámci dlouho avizovaného přitvrzení v boji s…

První tragická nehoda Uberu: Samořízený vůz zabil ženu

19.03.2018 19:25 Washington - Vůz firmy Uber ovládaný autopilotem zabil ve Spojených státech chodkyni, která…

Propuštění Američanů by podle Švédska nemělo být podmínkou summitu USA-KLDR

19.03.2018 19:14 Stockholm - Propuštění amerických občanů vězněných v Severní Koreji by nemělo být podmínkou…

Další balíčkový útok v Austinu: Při explozi byli zraněni dva mladí muži

19.03.2018 15:23 Austin - Při nedělní explozi v Austinu byli zraněni dva mladí muži. Jde o čtvrtý incident, při němž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama