Kanada hlásí první oběť mexické chřipky

Calgary - Kanada v pátek ohlásila první oběť mexické chřipky. Jde o zhruba třicetiletou ženu z provincie Alberta, která se podle kanadských zdravotnických úřadů nenakazila v Mexiku, první zemi, kde se chřipka A(H1N1) objevila. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Máme první oběť v Albertě, která je spojována s virem H1N1," řekl šéf zdravotnického úřadu v Albertě André Corriveau. Podle něj žena zemřela 28. dubna, ale úřady až nyní mohly s jistotou oznámit, že měla mexickou chřipku. Přesto však zatím stále není jasné, zda byl virus H1N1 hlavní příčinou jejího úmrtí. Podle Corriveaua měla totiž žena i jiné zdravotní problémy.

"Když přišla do nemocnice, měla tolik zdravotních obtíží, že si lékaři původně vůbec nemysleli, že by to mohla být prasečí chřipka," uvedl Corriveau.

V Kanadě podle dostupných údajů virus mexické chřipky až dosud napadl 214 lidí, toho 42 právě v provincii Alberta.

U většiny albertských nemocných má chřipka mírný průběh. Kromě zmíněné oběti si pouze jeden případ, jde o dívku z Edmontonu, vyžádal delší hospitalizaci. Corriveau v této souvislosti uvedl, že "rozhodně není důvod k panice". Podle něj na běžnou chřipku každý rok umírá v Kanadě kolem čtyř tisíc lidí.

Chřipka A(H1N1) známá též pod názvem prasečí se objevila již v 25 zemích světa. Zatím bylo potvrzeno 2 388 nakažených.

Nejvyšší počet nemocných hlásí Mexiko, kde je nakažených 1112 lidí. V této zemi si také virus vyžádal až dosud největší počet obětí - 42. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v Mexiku počet obětí tak vysoký zejména proto, že nemocní lidé vyhledali lékařskou pomoc příliš pozdě.

Ve Spojených státech je dosud doloženo 896 laboratorně potvrzených případů nakažení a dva případy úmrtí. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v pátek oznámilo, že počet nemocných dosáhl 1639 případů ve 43 amerických státech. WHO tyto případy zatím oficiálně nepotvrdilo.

Americký prezident Barack Obama v souvislosti s výskytem chřipky v USA uvedl, že virus naštěstí není tak nakažlivý, jak se vědci původně obávali, ale Spojené státy stále ještě nejsou z nejhoršího venku.

"Můžu všechny ujistit, že virus není tak nakažlivý, jak jsme se původně obávali, ale ještě stále nejsme za vodou," uvedl Obama. "Preventivní opatření zůstávají v platnosti," řekl prezident na pátečním setkání s představiteli hispánské komunity v USA.

Přestože byl za uplynulých 48 hodin potvrzen výskyt onemocnění v dalších zemích, WHO zatím neplánuje zvýšení stupně pandemického ohrožení.

Stále platí pátý stupeň, který WHO vyhlásila minulý týden ve středu. Zvýšit jej lze už jen na šestý, nejvyšší stupeň nebezpečí, který v podstatě znamená propuknutí pandemie. K tomu by ale WHO musela zjistit známky masového šíření chřipky A(H1N1) mimo Severní Ameriku.

„Stále zůstáváme na stupni pět. Nemáme žádné důkazy masového rozšíření,“ uvedla Sylvie Briandová, výkonná ředitelka Světového chřipkového programu WHO.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé střety ve Venezuele: Maduro poslal do ulic armádu, umírali další…

23.05.2017 11:04 Caracas - Venezuelská armáda tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se v metropoli a řadě…

New York zpřísnil kvůli útoku v Manchesteru bezpečnostní opatření

23.05.2017 07:26 New York - Ministerstvo vnitra USA sleduje situaci v britském Manchesteru, kde exploze během…

Pentagon podvádí Spojené státy. V USA praskl obrovský skandál

22.05.2017 22:01 Aktualizováno Washington - Deník Washington Post zveřejnil skandální informace o financování americké armády.…

Při demonstracích ve Venezuele byl zastřelen další demonstrant

22.05.2017 22:00 Caracas - Protivládní demonstrace ve Venezuele, kde už skoro dva měsíce lidé každý den vycházejí do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama