Kanada hlásí první oběť mexické chřipky

Calgary - Kanada v pátek ohlásila první oběť mexické chřipky. Jde o zhruba třicetiletou ženu z provincie Alberta, která se podle kanadských zdravotnických úřadů nenakazila v Mexiku, první zemi, kde se chřipka A(H1N1) objevila. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Máme první oběť v Albertě, která je spojována s virem H1N1," řekl šéf zdravotnického úřadu v Albertě André Corriveau. Podle něj žena zemřela 28. dubna, ale úřady až nyní mohly s jistotou oznámit, že měla mexickou chřipku. Přesto však zatím stále není jasné, zda byl virus H1N1 hlavní příčinou jejího úmrtí. Podle Corriveaua měla totiž žena i jiné zdravotní problémy.

"Když přišla do nemocnice, měla tolik zdravotních obtíží, že si lékaři původně vůbec nemysleli, že by to mohla být prasečí chřipka," uvedl Corriveau.

V Kanadě podle dostupných údajů virus mexické chřipky až dosud napadl 214 lidí, toho 42 právě v provincii Alberta.

U většiny albertských nemocných má chřipka mírný průběh. Kromě zmíněné oběti si pouze jeden případ, jde o dívku z Edmontonu, vyžádal delší hospitalizaci. Corriveau v této souvislosti uvedl, že "rozhodně není důvod k panice". Podle něj na běžnou chřipku každý rok umírá v Kanadě kolem čtyř tisíc lidí.

Chřipka A(H1N1) známá též pod názvem prasečí se objevila již v 25 zemích světa. Zatím bylo potvrzeno 2 388 nakažených.

Nejvyšší počet nemocných hlásí Mexiko, kde je nakažených 1112 lidí. V této zemi si také virus vyžádal až dosud největší počet obětí - 42. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v Mexiku počet obětí tak vysoký zejména proto, že nemocní lidé vyhledali lékařskou pomoc příliš pozdě.

Ve Spojených státech je dosud doloženo 896 laboratorně potvrzených případů nakažení a dva případy úmrtí. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v pátek oznámilo, že počet nemocných dosáhl 1639 případů ve 43 amerických státech. WHO tyto případy zatím oficiálně nepotvrdilo.

Americký prezident Barack Obama v souvislosti s výskytem chřipky v USA uvedl, že virus naštěstí není tak nakažlivý, jak se vědci původně obávali, ale Spojené státy stále ještě nejsou z nejhoršího venku.

"Můžu všechny ujistit, že virus není tak nakažlivý, jak jsme se původně obávali, ale ještě stále nejsme za vodou," uvedl Obama. "Preventivní opatření zůstávají v platnosti," řekl prezident na pátečním setkání s představiteli hispánské komunity v USA.

Přestože byl za uplynulých 48 hodin potvrzen výskyt onemocnění v dalších zemích, WHO zatím neplánuje zvýšení stupně pandemického ohrožení.

Stále platí pátý stupeň, který WHO vyhlásila minulý týden ve středu. Zvýšit jej lze už jen na šestý, nejvyšší stupeň nebezpečí, který v podstatě znamená propuknutí pandemie. K tomu by ale WHO musela zjistit známky masového šíření chřipky A(H1N1) mimo Severní Ameriku.

„Stále zůstáváme na stupni pět. Nemáme žádné důkazy masového rozšíření,“ uvedla Sylvie Briandová, výkonná ředitelka Světového chřipkového programu WHO.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se kvůli hysterii řítí do záhuby, obává se Lavrov

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k…

Korea je odříznutá od světa. Začala masivní ekonomická blokáda

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a…

Soudný den se blíží, nastane 23. září 2017. Přijdou zemětřesení,…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Svět skončí spolu s letošním létem. Myslí si to alespoň David Meade, který sám sebe popisuje jako…

Z trosek mexické školy již byly vyproštěny všechny děti

21.09.2017 23:03 Mexiko - Záchranáři v Mexiku již nepátrají po žádných dětech ze zřícené školy na jihu metropole.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama