NASA je připravena na dramatickou akci jako z Hollywoodu

Houston - Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se poprvé v čtyřicetileté historii připravuje na dramatickou operaci, jejíž zápletku by stěží vymyslel Hollywood. V případě ohrožení kosmonautů opravujících Hubbleův teleskop jim pošle záchranný raketoplán Endeavour, informuje v sobotu stanice MSNBC.

Přidejte svůj názor

start raketoplánu Atlantis

Raketoplán Atlantis by měl se sedmičlennou posádkou odstartovat na poslední servisní cestu k Hubbleovu teleskopu v pondělí. Pokud by se kosmonauti dostali do velkých potíží, NASA je připravena vyslat jim do týdne na pomoc další raketoplán Endeavour s čtyřčlennou posádkou.

Bylo by to poprvé, kdy by měla NASA ve vesmíru dva raketoplány ve velké blízkosti. Měly by se totiž přiblížit až na vzdálenost 23 metrů, aby se všech sedm kosmonautů mohlo bezpečně dostat na palubu Endeavouru. Tam jsou připraveny speciální skafandry a další vybavení, které by měly kosmonautům pomoci dostat se z jednoho raketoplánu do druhého. Samotná záchranná akce by měla zabrat dva až tři dny.

Dramatická akce s vysláním dalšího raketoplánu by se uskutečnila, pokud by se raketoplánu Atlantis například zničila termální ochrana. Bez ní by nebyl schopen návratu na Zemi. Posádka Atlantisu by před jeho opuštěním měla povinnost nastavit samodestrukci. Raketoplán by pak měl směřovat do oblasti nad oceán, aby jeho trosky nikoho neohrozily. Protože Hubbleův teleskop leží daleko od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která je schopná kosmonautům v nouzi poskytnout útočiště a zásoby na desítky dnů, než by přišla jiná pomoc, posádka Atlantisu by neměla v případě poškození raketoplánu jinou šanci na záchranu.

NASA nyní provozuje tři raketoplány. Jejich mise skončí v roce 2010. O pět let později by na ně měl navázat Program Constellation, který má vyvinout novou generaci amerických kosmických dopravních prostředků. V meziobdobí bude NASA používat ruské vesmírné lodě.

Témata: NASA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další balíčkový útok v Austinu: Při explozi byli zraněni dva mladí muži

19.03.2018 15:23 Austin - Při nedělní explozi v Austinu byli zraněni dva mladí muži. Jde o čtvrtý incident, při němž…

Šéf Facebooku na pranýři. Kvůli zneužití dat uživatelů mu hrozí soudy i…

19.03.2018 13:01 San Francisco - Na Facebook se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je…

Konečná bilance: Zřícení lávky v Miami má šest obětí

19.03.2018 08:12 Miami (USA) - Záchranáři vyprostili těla všech lidí, kteří přišli o život při čtvrtečním zřícení…

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama