Z Bílého domu se stane Kreml, varuje prestižní deník

Jedna z nejbláhovějších představ ruského prezidenta Vladimira Putina zní, že americký politický systém je stejně zkažený, autoritářský a náchylný k zahraniční agresi jako režim v Rusku, konstatuje úvodník serveru Washington Post. Prestižní deník v něm varuje, že v případě vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se tato Putinova vize může skutečně naplnit.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Z Bílého domu se stane Kreml, varuje prestižní deník - anotační foto

Zázračná shoda názorů

Na setkání se západními akademiky a bývalými státníky minulý týden v Soči, Putinově oblíbeném letovisku, ruský prezident podle vlivného deníku uvedený názor opět připomněl. Ke každému zločinu, který Kreml spáchal, totiž dokázal nalézt zdánlivě podobně pobuřující akci americké "vládnoucí třídy", o níž Putin rád hovoří, konstatuje úvodník.   

Invazi na Krym a východ Ukrajiny tak Putin přirovnal k zásahu NATO v Bosně a Kosovu v 90. letech minulého století, poukazuje vlivný server. Dodává, že na obvinění Obamovy administrativy, že se Rusko snaží vměšovat do prezidentské volební kampaně v USA, pak Putin odpověděl jazykem Bílého domu, přičemž zopakoval podezření vznesená Moskvou, že za demonstracemi ruské veřejnosti před čtyřmi lety proti Putinově znovuzvolení stála Hillary Clintonová.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Většina občanů nemá žádný skutečný vliv na politický proces a žádný přímý či reálný vliv na moc," cituje úvodník Putinova slova. Ruský prezident se také vypořádal s tvrzením, že podporuje Donalda Trumpa, když ho označil za propagandu řízenou táborem Clintonové, připomíná washingtonský deník.   

Následně však vládce Kremlu prohlásil, že Trump reprezentuje zájmy významné části americké společnosti, která je unavená z elit, které jsou desetiletí u moci, a nechce, aby se moc předával na základě dědictví, uvádí prestižní server. Doplňuje, že ať to možná nebylo záměrné, Putin a Trump mají zázračnou schopnost opakovat slova toho druhého.   

Putin může dostat zapravdu

Téma, které ruského prezidenta nejvíce vytočilo, bylo Aleppo, kde ruské a syrské bombardování nemocnic, obytných budov a konvojů OSN s humanitární pomocí je široce odsuzováno jako válečný zločin, deklaruje Washington Post.

"Pořád slyšíme Aleppo, Aleppo, Aleppo...pokud je lepší tam nevstupovat, pak by neměla probíhat ani ofenziva u Mosulu," cituje úvodník Putina, který tak naznačil, že útoky na syrské město se neliší od Spojenými státy podporovaného úderu na iráckou baštu teroristické organizace Islámský stát. 

Americký server pro uvádí hned několik důvodů, proč dle jeho stanoviska nelze obě operace srovnávat: Zatímco Mosul kontrolují extremisté, kteří zotročují nesunnitské ženy a stínají své odpůrce, povstalecké síly v Aleppu zahrnují i západem podporované sekulární skupiny, které se snaží svrhnout krvavý Asadův režim. Letouny USA s jejich spojenců pak v Mosulu záměrně neútočí na nemocnice či mezinárodní humanitární pomoc. Kampaň u Mosulu má navíc širokou mezinárodní podporu, zatímco úder na Aleppo podporují pouze Rusko, Asadův režim a Írán.

"Většina lidí žijících v otevřené společnosti je dostatečně informována, aby dokázala prohlédnout cynismus a prolhanost Putinových srovnání," soudí Washington Post. Varuje, že v Rusku však stále sofistikovanější internetové i televizní propagandistické kremelské kampaně vítězí nad segmentem západních stanovisek.

Putinovy názory pak přijal i Donald Trump, nebere si servítky úvodník. Připomíná, že republikánský prezidentský kandidát opakovaně podpořil výzvy Moskvy, aby se Západ spojil s Ruskem v boji proti terorismu a odepsal Aleppo jako "v zásadě padlé".  

"Pokud bude Trump zvolen, Spojené státy budou mít prezidenta, který nevidí žádný klíčový rozdíl mezi americkými a ruskými ofenzivami na Blízkém východě," kritizuje washingtonský deník. Deklaruje, že Putinova tvrzení tak dostanou zapravdu a morální rozdíl mezi ruským režimem a Bílým domem bude skutečně obtížné rozpoznat.   

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Z Bílého domu se stane Kreml, varuje prestižní deník

Vstupte do diskuze (16)

Doporučujeme

Rýsuje se osa Londýn-Moskva? Expert prozradil víc - anotační foto

Rýsuje se osa Londýn-Moskva? Expert prozradil víc

18.01.2017 00:01 Tvrdý britský postoj vůči Rusku od začátku roku 2014 definoval rysy evropské politiky, poukazuje…

Přizpůsobí se uprchlíci kultuře? Němci řekli, co si myslí - anotační foto

Přizpůsobí se uprchlíci kultuře? Němci řekli, co si myslí

17.01.2017 23:28 Aktualizováno Frankfurt - Ukazuje to poslední průzkum provedený v Hesensku. Počet migrantů proudících do této…

Uprchlická krize končí? Nová čísla ukázala, jak to je - anotační foto

Uprchlická krize končí? Nová čísla ukázala, jak to je

17.01.2017 23:28 Aktualizováno Amsterdam - Uprchlická krize se možná blíží ke svému konci. Poslední statistiky ukazují, že do…

Rusko údajně v Sýrii použilo až 160 nových zbraní - anotační foto

Rusko údajně v Sýrii použilo až 160 nových zbraní

17.01.2017 23:28 Aktualizováno Moskva - Na posledním zasedání ruských vládních špiček to uvádí ruský ministr obrany Sergej Šojgu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama