Američan byl po 22 letech čekání na smrt zproštěn viny

Washington - Američan Paul House, který 22 let čekal na vykonání trestu smrti, byl v úterý zproštěn viny. Informuje o tom ve středu zpravodajská stanice CNN.

Přidejte svůj názor

House byl obviněn z vraždy Carolyn Munceyové, manželky svého přítele, v roce 1985. Následně byl odsouzen k trestu smrti, který měl být vykonán následující měsíc.

Před třemi roky se však jeho případ dostal kvůli novým důkazům k americkému Nejvyššímu soudu, který obnovil soudní proces. House byl před rokem propuštěn na kauci, v úterý pak vrchní soudce Jon Blackwood vyhověl žádosti státních žalobců, aby byl House zproštěn veškeré viny.

"V průběhu tří let, kdy americký Nejvyšší soud obnovil proces další vyšetřování a testy DNA prokázaly jeho nevinu," uvedl americký právník a zakladatel neziskové organizace na pomoc nevinným Peter Neufeld.

Carolyn Munceyová zmizela ze svého domu 13. července 1985. Její tělo bylo nalezeno příští den se známkami po boji a znásilnění. House byl v té době propuštěn na podmínku jako sexuální delikvent. Protože byl přítelem manžela zavražděné, policie jej vyslýchala, House ale popřel, že by byl do vraždy zapojen. Uvedl, že večer, kdy k incidentu došlo, strávil ve svém domě vzdáleném několik set metrů od místa činu. Prokurátoři však jeho alibi zpochybnili, když zjistili, že House ten večer opustil zhruba na hodinu svůj dům. House nebyl schopen vysvětlit a doložit, kde byl.

Na jeho džínech ale byla objevena krev oběti. Později však bylo zjištěno, že vzorek byl kontaminován na cestě do laboratoře FBI. Následující testy DNA také ukázaly, že spermie na těle oběti nepatřily Houseovi, ale manželovi Munceyové. Krev pod jejími nehty ani cigaretové nedopalky, které byly nalezeny nedaleko místa činu, nepatřily obviněnému. Přesto prokurátoři uvedli, že veškeré další stopy vedou k Houseovi, který byl následně odsouzen k trestu smrti.

Témata: USA | soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé střety ve Venezuele: Maduro poslal do ulic armádu, umírali další…

23.05.2017 11:04 Caracas - Venezuelská armáda tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se v metropoli a řadě…

New York zpřísnil kvůli útoku v Manchesteru bezpečnostní opatření

23.05.2017 07:26 New York - Ministerstvo vnitra USA sleduje situaci v britském Manchesteru, kde exploze během…

Pentagon podvádí Spojené státy. V USA praskl obrovský skandál

22.05.2017 22:01 Aktualizováno Washington - Deník Washington Post zveřejnil skandální informace o financování americké armády.…

Při demonstracích ve Venezuele byl zastřelen další demonstrant

22.05.2017 22:00 Caracas - Protivládní demonstrace ve Venezuele, kde už skoro dva měsíce lidé každý den vycházejí do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama