Američan byl po 22 letech čekání na smrt zproštěn viny

Washington - Američan Paul House, který 22 let čekal na vykonání trestu smrti, byl v úterý zproštěn viny. Informuje o tom ve středu zpravodajská stanice CNN.

Přidejte svůj názor

House byl obviněn z vraždy Carolyn Munceyové, manželky svého přítele, v roce 1985. Následně byl odsouzen k trestu smrti, který měl být vykonán následující měsíc.

Před třemi roky se však jeho případ dostal kvůli novým důkazům k americkému Nejvyššímu soudu, který obnovil soudní proces. House byl před rokem propuštěn na kauci, v úterý pak vrchní soudce Jon Blackwood vyhověl žádosti státních žalobců, aby byl House zproštěn veškeré viny.

"V průběhu tří let, kdy americký Nejvyšší soud obnovil proces další vyšetřování a testy DNA prokázaly jeho nevinu," uvedl americký právník a zakladatel neziskové organizace na pomoc nevinným Peter Neufeld.

Carolyn Munceyová zmizela ze svého domu 13. července 1985. Její tělo bylo nalezeno příští den se známkami po boji a znásilnění. House byl v té době propuštěn na podmínku jako sexuální delikvent. Protože byl přítelem manžela zavražděné, policie jej vyslýchala, House ale popřel, že by byl do vraždy zapojen. Uvedl, že večer, kdy k incidentu došlo, strávil ve svém domě vzdáleném několik set metrů od místa činu. Prokurátoři však jeho alibi zpochybnili, když zjistili, že House ten večer opustil zhruba na hodinu svůj dům. House nebyl schopen vysvětlit a doložit, kde byl.

Na jeho džínech ale byla objevena krev oběti. Později však bylo zjištěno, že vzorek byl kontaminován na cestě do laboratoře FBI. Následující testy DNA také ukázaly, že spermie na těle oběti nepatřily Houseovi, ale manželovi Munceyové. Krev pod jejími nehty ani cigaretové nedopalky, které byly nalezeny nedaleko místa činu, nepatřily obviněnému. Přesto prokurátoři uvedli, že veškeré další stopy vedou k Houseovi, který byl následně odsouzen k trestu smrti.

Témata: USA | soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se kvůli hysterii řítí do záhuby, obává se Lavrov

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k…

Korea je odříznutá od světa. Začala masivní ekonomická blokáda

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a…

Soudný den se blíží, nastane 23. září 2017. Přijdou zemětřesení,…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Svět skončí spolu s letošním létem. Myslí si to alespoň David Meade, který sám sebe popisuje jako…

Z trosek mexické školy již byly vyproštěny všechny děti

21.09.2017 23:03 Mexiko - Záchranáři v Mexiku již nepátrají po žádných dětech ze zřícené školy na jihu metropole.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama