Obama obrátil, fotografie týraných zajatců Amerika neuvidí

Washington - Barack Obama se pokusí zvrátit verdikt soudu, který rozhodl zveřejnit fotografie týrání zajatců, informuje ve středu agentura Reuters. Americký prezident se obává, že by to vyvolalo vlnu odporu proti americkým vojákům a ohrozilo jejich životy - zejména v Iráku a v Afghánistánu.

Přidejte svůj názor

Soud na podnět Americké unie pro ochranu občanských svobod přikázal, že snímky pořízené za vlády prezidenta George Bushe mají být odtajněny do 28. května. Obamova vláda s tím původně souhlasila.

Potom si však prezident vše rozmyslel a obrátil.

Podle úředníka americké vlády, jehož jméno agentura Reuters neuvádí, Obama minulý týden zpravil svůj tým o tom, že z vydání fotografií nemá dobrý pocit, i když neomlouvá chování těch, kteří nesou odpovědnost za týrání zajatců.

"Prezident pevně věří, že zveřejnění těchto snímků, zvlášť v současné době, jen poslouží rozpoutání války, ohrožení amerických jednotek a ztíží naši práci v oblastech jako je Irák nebo Afghánistán," uvedl nejmenovaný vládní zdroj.

Obama slova úředníka ve středu večer potvrdil. "Věřím, že ve skutečnosti jejich zveřejnění zapříčiní posílení protiamerických hnutí a vystaví naše vojáky většímu nebezpečí," prohlásil Obama reportérům v Bílém domě. "Navíc se bojím, že publikace těchto fotografií oslabí efekt vyplývající z budoucího vyšetřování týrání vězňů," dodal.

Své rozhodnutí Obama ve středu obhajoval, podle něj fotografie již nijak "nepomohou v porozumění, co se malé skupince lidí v minulosti ve vězení dělo".

Obama chce snímky zatím ponechat v archivu.

Obama se v dubnu zasadil o zveřejnění záznamů sepsaných právníky ministerstva spravedlnosti za Bushovy éry. Právě oni poskytli právní základy pro vyšetřovací postupy jako je waterboarding - simulované topení. Ochránci lidských práv tehdy vyzvali k potrestání těchto právníků, k čemuž nakonec prezident svolil.

Generální prokurátor Erik Holder minulý týden sdělil, že se bude při rozhodování, kdo má být z úředníků z Bushových časů být potrestán, postupovat opatrně. Někteří z Obamových demokratů jako například předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová žádají vytvoření "komise pravdy", která by vyšetřování řídila.

Opoziční republikáni však namítají, že vyšetřovací metody spojené s týráním vězňů podezřelých z plánování teroristických útoků poskytly velké množství důležitých informací a Pelosiovou obviňují z toho, že o waterboardingu věděla již v roce 2002 a tehdy proti němu neprotestovala.

Některé z fotografií, na nichž američtí vojáci týrají vězně v bagdádské věznici Abú Ghrajb, už pronikly na veřejnost před čtyřmi lety. Jsou na nich ponižování Iráčané - nazí a na vodítku.

Po zveřejnění snímků následovala v Iráku vlna útoků na Američany.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statitisíce lidí ve Washingtonu demonstrují proti zbraním

24.03.2018 18:31 Aktualizováno Washington - Statisíce studentů a dalších lidí z různých částí Spojených států dorazily dnes do…

Modelka McDougalová se kvůli aféře s Trumpem omluvila jeho ženě

24.03.2018 09:52 Washington - Bývalá modelka známá z časopisu Playboy, s níž údajně udržoval intimní styky nynější…

Sojuz s Krtečkem zakotvil u ISS

24.03.2018 04:46 ISS - Krteček, slavná postavička z dětského animovaného seriálu výtvarníka Zdeňka Milera, dnes opět…

McCain žádá kandidátku do čela CIA, aby vysvětlila svou minulost a údajné…

23.03.2018 21:19 Washington - Vlivný republikánský senátor John McCain dnes vyzval kandidátku na post šéfa rozvědky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama