Američané spočítali své výdaje v Afghánistánu a nestačili se divit. Platí neexistující vojáky i policisty

Washington - Americká vládna platí platy „desítkám tisíc" neexistujících afghánských vojáků, policistů, učitelů a úředníků. tvrdí vysoký úředník z Pentagonu, který ve středu přednesl zprávu o tom, jak Spojené státy promarňují své finanční prostředky. Jeho slova cituje server Fox News.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Američané spočítali své výdaje v Afghánistánu a nestačili se divit. Platí neexistující vojáky i policisty - anotační foto

John Sopko, speciální generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu (Sigar), řekl, že platy „vojáků-duchů" jsou jen jedním z mnoha způsobů, jak Američané plýtvají svými penězi v Afghánistánu - a to vše výměnou za velmi skromné zisky.

Jeho zjištění shrnuje zpráva SINGAR, která si klade za cíl pomoci informovat nový Kongres a administrativu o nejnaléhavějších výzvách rekonstrukce Afghánistánu v letech 2017 a také v rocích následujících. Jak ale poukazuje Fox News, Sopkovo poselství si měli američtí představitelé vyslechnout už dávno.

Psali jsme:  

„Včetně amerických válečných nákladů, které nesouvisí s rekonstrukcí, představují nyní americké finanční náklady pro Afghánistán více než tři čtvrtě bilionu dolarů – a to bez 43,7 miliard dolarů, které jsou vyčleněny za fiskální rok 2017," řekl ve svém projevu před Centrem pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu úředník.

„K dnešnímu dni bylo z kapes amerických daňových poplatníků vynaloženo více než 115 bilionů dolarů, někdy moudře – většinou ale ne. Dalších 7,5 bilionu bylo vyčleněno, ale ještě nebylo utraceno, a mezinárodní dárci zavázali poskytnout další finanční podporu pro Afghánistán a jeho bezpečnostní síly do roku 2020,“ připomněl Sopko.

Přes obrovské množství vynaložených peněz se podmínky v zemi zhoršují. „K 28. srpnu 2016 bylo pod kontrolou nebo vlivem afghánské vlády pouze 63,4 procent okresů země, dne 27. listopadu 2015 to přitom bylo 72 procent,“ informoval Sopko.

Psali jsme:  

Afghánské síly „jsou obecně schopné a efektivní při ochraně hlavních obydlených center, jsou schopny udržovat kontrolu v určitých oblastech a reagovat na útoky Talibanu." Afghánská armáda, která údajně čítá asi 320 tisíc vojáků, však podle něj marně bojuje proti Talibanu v celém Afghánistánu. Kromě těchto vojenských neúspěchů selhávají i americké snahy zastavit produkci opia.

„Ačkoliv se Spojené státy zavázaly vynaložit více než 8 miliard dolarů na boj proti drogám v Afghánistánu, obchod opia od pádu Talibanu významně vzrostl. Podle amerických odhadů přitom asi 60 procent finančních prostředků Talibanu pochází právě z produkce a pěstování máku,“ uvádí Fox.

Snaha o obnovu Afghánistánu začala v roce 2002, od té doby podle Sopka přišlo o život 2247 členů amerického vojenskéhopersonálu, dalších 20 tisíc bylo zraněno. A ani po 15 letech není afghánská vláda v pozici, aby se dokázala udržet – navíc tu podle úředníka silně bují korupce.

Psali jsme:  

„Procento Afghánců, kteří věří, že korupce je problém každodenního života, se nyní pohybuje kolem 90 procent, stále ale roste. V roce 2016 Afghánci zaplatili víc na úplatcích, než vláda získala v příjmech z daní, cel, tarifů a jiných zdrojů příjmu,“ tvrdí Sopko.

Existují prý důkazy, že Táliban již pověřil své polní velitele, aby jednoduše nakupovali Američany dodané zbraně, palivo a munici od afghánských vojáků – a to vzhledem k tomu je to jednodušší a levnější.

Některé promarněné vojenské výdaje, rostoucí problém s drogami a rozšířená korupce se pak podle úředníka může Washingtonu krutě vymstít. „Amerika přispěla k problému tím, že poskytla příliš mnoho peněz, příliš rychle, do příliš malé ekonomiky a s velmi malým dohledem," řekl.

Varuje také, že zlepšení situace nepřichází také proto, že americké úsilí ani peníze nejsou vynakládány správně.

Témata: Afghanistán | USA | U.S. ARMY
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Američané spočítali své výdaje v Afghánistánu a nestačili se divit. Platí neexistující vojáky i policisty

Vstupte do diskuze (16)

Doporučujeme

Rozpadne se NATO? Historik varuje před tureckou hrozbou - anotační foto

Rozpadne se NATO? Historik varuje před tureckou hrozbou

19.01.2017 00:01 NATO má velký problém a nespočívá pouze v tom, že ho má nastupující prezident USA Donald Trump ve…

Střední Itálii zasáhla série zemětřesení, byla cítit i v Římě a Florencii - anotační foto

Střední Itálii zasáhla série zemětřesení, byla cítit i v Římě a Florencii

18.01.2017 22:16 Aktualizováno Řím - Nejméně jeden člověk zemřel při sérii zemětřesení, která dnes postihla Střední Itálii. Otřesy…

Plán invaze? Ruská tajná zbraň pomůže při dobytí Pobaltí a rozdrtí vojáky NATO, píše americký server - anotační foto

Plán invaze? Ruská tajná zbraň pomůže při dobytí Pobaltí a rozdrtí vojáky…

18.01.2017 22:15 Aktualizováno V únoru 2016 nezisková organizace RAND Corporation, think-tank úzce napojený na americké letectvo,…

Migrant otevřeně promluvil: Co dělám, abych měl peníze? Tak já vám to řeknu - anotační foto

Migrant otevřeně promluvil: Co dělám, abych měl peníze? Tak já vám to řeknu

18.01.2017 22:15 Aktualizováno Atény – „Stydím se za to, co dělám pro peníze, ale povím vám to.“ Právě tak začíná příběh…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama