„Impeachment“ neboli Trumpova cesta do pekla. Kdo zastaví nejmocnějšího muže?

KOMENTÁŘ - Úvodní týdny funkčního období nového prezidenta Spojených států se pomalu a ale jistě mění v noční můru. Donald Trump se vrhl do práce s vervou, ve snaze co nejdříve svým voličům dokázat, že je připraven plnit své sliby. Výsledky však nejsou oslnivé.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

„Impeachment“ neboli Trumpova cesta do pekla. Kdo zastaví nejmocnějšího muže? - anotační foto

Dekret pod palbou

Prezidentův dekret, bránící občanům sedmi muslimských zemí ve vstupu na území Spojených států, narazil na rozhodnutí federálního soudu, který platnost dekretu pozastavil. Vláda se proti verdiktu odvolala a v tuto chvíli je rozhodnutí v rukou odvolacího soudu devátého federálního soudního obvodu se sídlem v San Francisku. Obecně se očekává, že ať už tato instance rozhodne jakkoliv, spor nakonec dojde až k Nejvyššímu soudu Spojených států. Ten by mohl rozhodnutí odvolacího soudu zvrátit jenom tehdy, vysloví-li se v tom smyslu pět z osmi soudců.

Ve stále ohnivěji vedené debatě o omezení migrance z muslimských zemí zaznělo poprvé i slovo „impeachment“ – to je výraz pro odvolání prezidenta v součinnosti obou komor Kongresu. Vyslovil je člen Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu Mark Pocan ze státu Wisconsin. Ve svém vystoupení poukázal na skutečnost, že v sedmi muslimských zemích, jejichž občanům prezidentův dekret brání cestovat do USA, společnosti ovládané Donaldem Trumpem nevyvíjejí žádné aktivity, zatímco na jiné muslimské země, jako je Turecko, Saúdská Arábie, případně Egypt, kde Trumpovy společnosti vyvíjejí činnost, se dekret nevztahuje.

Psali jsme:  

Pocan v této souvislosti zmínil i Trumpovo odmítání zveřejnit záznamy o svých daňových přiznáních a ve svém exposé dospěl k závěru, že pokud se prezident nezbaví podezření z konfliktu zájmů a nezprůhlední své finanční poměry, „bude nutné přistoupit k jiným krokům, k legislativním opatřením a rezolucím o nesouhlasu a dokonce i zvážit možnost impeachmentu.“

Kolik stojí zeď?

O něco úspěšněji se může jevit Trumpovo rozhodnutí vybudovat zeď podél hranic s Mexikem na obranu proti nelegálním migrantům. Prezident vydal pokyn a na projektu se začalo pracovat – ovšem zatím jenom ve fázi plánování, protože, jak se dalo čekat, mexická vláda rozhodně odmítá stavbu financovat.

Zatím není jisté, jak se k požadavku na uvolnění potřebných prostředků postaví Kongres. Podle agentury Bloomberg Trump odhadl náklady na stavbu zdi ve výši 12-15 mld dolarů, ale některé nezávislé instituce hovoří o částkách 27-40 miliard. Jediným zřetelným výsledkem tohoto prezidentova kroku je prudké ochlazení vztahů USA s jejich jižním sousedem.

Psali jsme:  

Nebezpečný poradce

Zatím nejnovější „pohromou“ v třítýdenní historii Trumpova vládnutí je náhlá rezignace jeho poradce pro národní bezpečnost Michaela T. Flynna. Ukázalo se že Flynn koncem prosince po telefonu rozmlouval s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích namířených proti Rusku v souvislosti s ruskou politikou na Ukrajině a s anexí Krymu.

A co je horší, ukázalo se, že o tom lhal viceprezidentovi Miku Penceovi. Trumpova náklonnost k Putinovi a dosti četná komunikace některých lidí, jimiž se obklopil, s různými ruskými představiteli, působí ve Spojených státech čím dál větší obavy. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell v úterý konstatoval, že události, jež vedly k Flynnově rezignaci, budou přiřazey k jiným okolnostem, které mají být důkladně prozkoumány v souvislosti s vyšetřováním ruských zásahů do amerických prezidentských voleb.

Psali jsme:  

Nejistá sezóna

Ze součtu výše uvedených skutečností dosti jednoznačně vyplývá, že nový prezident Spojených států sedí ve svém křesle velmi nejistě. Britský list The Independent zmiňuje nedávný průzkum veřejného mínění, podle kterého zhruba stejný počet dotázaných registrovaných voličů je pro Trumpovo odvolání (46 procent) i pro jeho setrvání v úřadu (45 procent). Devět procent odpovědělo „nevím“.

Podobně se vyjadřují i bookmakeři. Sázková kancelář Ladbroker v listopadu, po Trumpově volebním vítězství, dávala možnosti Trumpova odvolání z úřadu nebo jeho předčasné rezignace kurz 3:1. Nyní na stejnou událost vypsala kurz 11:10.

Tato čísla signalizují novému nájemníkovi v Bílém domě poněkud nejistou sezónu. Ale také možná oznamují celému světu, že americká demokracie je sebevědomá, silná a vybavená účinnými vnitřními obrannými mechanismy. Koneckonců to prokázala již jednou, před víc než čtyřiceti lety, kdy aféra Watergate smetla Richarda Nixona i všechny „jeho muže“. Snad to znamená naději, že svět ještě úplně nepozbyl zdravý rozum. V době, která vedle Trumpova zvolení přinesla i „spiknutí hlupců“ pod praporem Brexitu, je taková naděje víc než potřebná.

Témata: Donald Trump | USA | komentář
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: „Impeachment“ neboli Trumpova cesta do pekla. Kdo zastaví nejmocnějšího muže?

Vstupte do diskuze (39)

Doporučujeme

Sobotka pozval na návštěvu České republiky papeže - anotační foto

Sobotka pozval na návštěvu České republiky papeže

24.03.2017 20:31 Řím - Premiér Bohuslav Sobotka dnes během setkání lídrů 27 zemí Evropské unie s papežem Františkem…

Při atentátu v Londýně bylo zraněno mnoho cizinců, čtvrtou obětí je důchodce. Nová statistika - anotační foto

Při atentátu v Londýně bylo zraněno mnoho cizinců, čtvrtou obětí je…

24.03.2017 20:27 Aktualizováno Londýn - Britská policie dnes zveřejnila upřesněnou bilanci středečního teroristického útoku v…

Srbsko do NATO nikdy nevstoupí, tvrdí premiér Vučič - anotační foto

Srbsko do NATO nikdy nevstoupí, tvrdí premiér Vučič

24.03.2017 20:20 Bělehrad - Srbsko nikdy nebude členem Severoatlantické aliance ani jiného vojenského bloku.…

Trumpův imigrační dekret je oprávněný, rozhodl soud ve Virginii - anotační foto

Trumpův imigrační dekret je oprávněný, rozhodl soud ve Virginii

24.03.2017 20:10 Washington - Federální soud ve Virginii dnes potvrdil oprávněnost kontroverzního imigračního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama