USA provedly během 17 let stovky tajných jaderných testů. Apokalyptická podívaná

Washington - Spojené státy provedly během 17 let na dvě stovky tajných testů jaderných zbraní. Hrozivá statistika vyplula na povrch poté, co Národní laboratoři Lawrence Livermora upozornila na výsledky pokusů, o nichž se svět nikdy neměl dozvědět.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Jaderný výbuch

Není tajemstvím, že po druhé světové válce prováděly Spojené státy i Sovětský svaz řadu testů jaderných zbraní. Kolik jich však bylo se mohli historii dodnes jen domnívat. Nyní se ale ukázalo, že jich bylo víc, než se čekalo.

Mezi roky 1945 a 1962 provedly Spojené státy 210 atmosférických testů jaderných zbraní. Každý výbuch byl pečlivě zmonitorován, zaznamenávaly jej kamery následná videa byla přísně tajná. Úřady je uložily to zabezpečených trezorů a veřejnost se o nich neměla dozvědět.

Vědci z Národní laboratoře Lawrence Livermora se ale pokouší tyto záběry odtajňovat a postupně je digitalizovat. To však není vůbec lehké, videa jsou po tak dlouhé době mnohdy nepoužitelná.

Přesto se povedlo zachránit na 4200 nahrávek. Další ale na odtajnění teprve čekají, a vědcům dochází čas. Filmové pásky totiž podléhají rozkladu letitost je na nich znát.

Videa mají svou hodnotu i dnes, desítky let poté, co byly záběry pořízeny. Svět se může dozvědět více o historii jaderných zbraní a vědci z nich mohou vyčíst další cenné informace.

V současnosti dochází k postupnému odzbrojování, ale ačkoliv mnozí předpokládají, že USA mají největší arzenál, faktem je, že nikdy neměly. V polovině osmdesátých let měl Sovětský svaz k dispozici asi 45.000 hlavic. Dnes čítá ruský inventář "pouze" 8500 hlavic, Zatímco Spojené státy jich mají 7700.

Od počátku studené války bylo ale ztraceno několik jaderných zbraní. Znepokojivé je, že nikdo přesně neví kolik ani kde jsou. Odhaduje se, že zmizelo 6 až 11 hlavic. Není to ale jediný znepokojivý fakt. Mezi další patří tajemné potopení jaderné ponorky USS Scorpion v roce 1968 se dvěma nespecifikovanými jadernými hlavicemi, zmizení bombardéru B-47 v roce 1956, který nesl dvě jaderné hlavice a pád bombardéru B-52 v roce 1961, který nesl zásoby uranu. Ty se však ztratily.

Raketa s jadernou hlavicí může být vypálena ze země, z ponorky, nebo shozena z letadla. Mnohé z těchto hlavic by mohly být nasazeny na mezikontinentální balistické rakety Minuteman III, z nichž zhruba 400 je připraveno v 11 různých odpalovacích silech roztroušených po celých Spojených státech. Tyto střely by mohly zaútočit prakticky na jakýkoliv stát na světě. Spojené státy také udržují v pohotovosti letku téměř 100 jaderných bombardérů schopných nést jaderné bomby. Nejhorší zbraní jsou ale zřejmě ponorky třídy Ohio nesoucí rakety Trident. Arzenál umístěný na jedné z těchto ponorek je schopen zabít miliony lidí, USA jich mají 14.

Vstupte do diskuze (51)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump by mohl do čela centrální banky navrhnout Powella a Taylora

21.10.2017 09:05 Washington - Do dvou nejvyšších funkcí v americké centrální bance (Fed) by mohly být jmenováni…

Básník Pablo Neruda podle expertů nezemřel na rakovinu. Byl otráven?

21.10.2017 08:30 Santiago de Chile – Slavný chilský básník Pablo Neruda nezemřel na rakovinu, jak je uvedeno v…

USA netají znepokojení, vyzývají k ukončení násilí v severním Iráku

21.10.2017 08:09 Washington - Spojené státy jsou znepokojeny kvůli situace v severním Iráku, kde dochází k bojům…

Na Kubě roste počet obětí záhadných útoků na Američany

20.10.2017 20:47 Washington - Americké úřady registrují další diplomatické pracovníky, kteří se stali oběťmi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama