Kanada už migranty nevítá s otevřenou náručí? Nový průzkum ukazuje, jak to vidí občané

Ottawa – Poté, co se do čela USA dostal Donald Trump, který se ihned rozhodl bojovat s ilegální imigrací, se pozornost běženců začala soustředit na Kanadu. Jak se ale zdá, ani tamní obyvatelé nejsou migraci nakloněni tak, jak se mohlo dle zpráv v médiích zdát.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Trump ihned po nástupu do funkce vydal kontroverzní první migrační dekret, jehož platnost soudy nakonec pozastavily. Kvůli svému nařízení ale čelil obří kritice. Kanadský premiér Justin Trudeau v reakci na twitteru napsal, že Kanada uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání. „V rozmanitosti je naše síla," dodal.

Před několika dny se objevila zpráva, že Kanadská hraniční služba (CBSA) zadržela za prvních 67 dní letošního roku více Mexičanů, než v uplynulých třech letech za celý rok. Vyplývá to ze statistik získaných agenturou Reuters. Prudký nárůst přichází poté, co vláda v prosinci zrušila vízovou povinnost pro Mexičany.

V pondělí zveřejněný průzkum provedený pro agenturu Reuters však ukazuje, že téměř polovina Kanaďanů chce deportovat lidi, kteří nelegálně vstupují do Kanady ze Spojených států, podobný počet Kanaďanů také neschvaluje to, jak se premiér Justin Trudeau s přílivem vypořádává.

Čtyři z deseti Kanaďanů se domnívají, že kvůli migrantům by mohla být Kanada méně bezpečná. Do země přichází ze Spojených států rostoucí počet žadatelů o azyl z Afriky a Středního východu, což vyvolalo velkou diskuzi.

Kanada se po celá léta snažila udržovat vysokou úroveň legálního přistěhovalectví, Trudeau se ale dostal pod tlak kvůli migraci nelegální. Jeho levicoví oponenti jej při každé návštěvě parlamentu kritizují a chtějí, aby přijal více žadatelů o azyl, zatímco pravice tvrdí, že přistěhovalci představují potenciální bezpečnostní riziko.

„Kanaďané, zdá se, mají stejné obavy spojené s ilegální imigrací jako jejich američtí sousedé," píše Reuters s odvoláním na průzkum provedený mezi 8. a 9. březnem. Celkem 48 procent Kanaďanů tvrdí, že podporuje „zvýšení počtu deportací lidí žijících v Kanadě nelegálně“.

Když byl dotázáni konkrétně na nedávné hraniční přechody ze Spojených států, stejný počet - 48 procent - uvedl, že Kanada by měla „poslat tyto migranty zpět do USA". Naopak 36 procent uvedlo, že Kanada by měla „přijmout tyto migranty", aby mohli usilovat o získání postavení uprchlíka. 

Trump ve volbě prezidenta USA uspěl částečně i díky slibu, že zatočí s nelegální migrací. Výzkumníci také oslovili migranty žijící v Kanadě, kteří přiznali, že žili legálně ve Spojených státech a požádali o azyl tam. Ale pak utekli do Kanady ze strachu z Trumpa a jeho migračních zákonů.

Mezi těmi, kteří požadují deportace migrantů z Kanady převažují dospělí muži bez vysokoškolského vzdělání. Naopak starší lidé s vyššími příjmy migraci podporují. Čtyřicet šest procent Kanaďanů má pocit, že příliv nebude mít žádný vliv na bezpečnost, zatímco 41 procent uvedlo, že by Kanada mohla být méně bezpečná.

Celkem 46 procent dotázaných nesouhlasilo s tím, jak Trudeau řeší situaci, 37 procent s ním souhlasí, a 17 procent uvedlo, že neví. V lednu jiný průzkum agentury Ipsos zjistil, že 59 procent Kanaďanů schvaluje kroky Trudeaua, zatímco 41 procent je proti.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden je nezmar. Už potřetí zvažuje kandidaturu na prezidenta USA

18.02.2018 15:40 Washington - Joe Biden ještě zcela nezavrhl myšlenku své kandidatury na post prezidenta USA,…

Trump vynadal FBI: Ztrácíte čas pátráním po ruském vlivu na volby. Sepsul…

18.02.2018 09:53 Aktualizováno Washington - FBI by se podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měla věnovat pátrání po…

V USA musí nálepku "zahraniční agent" užívat už čtvrté ruské médium

18.02.2018 09:15 Washington - Mediální firma RIA Global se v USA zaregistrovala jako zahraniční agent. Zabývá se…

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama