Kanada už migranty nevítá s otevřenou náručí? Nový průzkum ukazuje, jak to vidí občané

Ottawa – Poté, co se do čela USA dostal Donald Trump, který se ihned rozhodl bojovat s ilegální imigrací, se pozornost běženců začala soustředit na Kanadu. Jak se ale zdá, ani tamní obyvatelé nejsou migraci nakloněni tak, jak se mohlo dle zpráv v médiích zdát.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Kanada už migranty nevítá s otevřenou náručí? Nový průzkum ukazuje, jak to vidí občané - anotační foto

Trump ihned po nástupu do funkce vydal kontroverzní první migrační dekret, jehož platnost soudy nakonec pozastavily. Kvůli svému nařízení ale čelil obří kritice. Kanadský premiér Justin Trudeau v reakci na twitteru napsal, že Kanada uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání. „V rozmanitosti je naše síla," dodal.

Před několika dny se objevila zpráva, že Kanadská hraniční služba (CBSA) zadržela za prvních 67 dní letošního roku více Mexičanů, než v uplynulých třech letech za celý rok. Vyplývá to ze statistik získaných agenturou Reuters. Prudký nárůst přichází poté, co vláda v prosinci zrušila vízovou povinnost pro Mexičany.

V pondělí zveřejněný průzkum provedený pro agenturu Reuters však ukazuje, že téměř polovina Kanaďanů chce deportovat lidi, kteří nelegálně vstupují do Kanady ze Spojených států, podobný počet Kanaďanů také neschvaluje to, jak se premiér Justin Trudeau s přílivem vypořádává.

Čtyři z deseti Kanaďanů se domnívají, že kvůli migrantům by mohla být Kanada méně bezpečná. Do země přichází ze Spojených států rostoucí počet žadatelů o azyl z Afriky a Středního východu, což vyvolalo velkou diskuzi.

Kanada se po celá léta snažila udržovat vysokou úroveň legálního přistěhovalectví, Trudeau se ale dostal pod tlak kvůli migraci nelegální. Jeho levicoví oponenti jej při každé návštěvě parlamentu kritizují a chtějí, aby přijal více žadatelů o azyl, zatímco pravice tvrdí, že přistěhovalci představují potenciální bezpečnostní riziko.

„Kanaďané, zdá se, mají stejné obavy spojené s ilegální imigrací jako jejich američtí sousedé," píše Reuters s odvoláním na průzkum provedený mezi 8. a 9. březnem. Celkem 48 procent Kanaďanů tvrdí, že podporuje „zvýšení počtu deportací lidí žijících v Kanadě nelegálně“.

Když byl dotázáni konkrétně na nedávné hraniční přechody ze Spojených států, stejný počet - 48 procent - uvedl, že Kanada by měla „poslat tyto migranty zpět do USA". Naopak 36 procent uvedlo, že Kanada by měla „přijmout tyto migranty", aby mohli usilovat o získání postavení uprchlíka. 

Trump ve volbě prezidenta USA uspěl částečně i díky slibu, že zatočí s nelegální migrací. Výzkumníci také oslovili migranty žijící v Kanadě, kteří přiznali, že žili legálně ve Spojených státech a požádali o azyl tam. Ale pak utekli do Kanady ze strachu z Trumpa a jeho migračních zákonů.

Mezi těmi, kteří požadují deportace migrantů z Kanady převažují dospělí muži bez vysokoškolského vzdělání. Naopak starší lidé s vyššími příjmy migraci podporují. Čtyřicet šest procent Kanaďanů má pocit, že příliv nebude mít žádný vliv na bezpečnost, zatímco 41 procent uvedlo, že by Kanada mohla být méně bezpečná.

Celkem 46 procent dotázaných nesouhlasilo s tím, jak Trudeau řeší situaci, 37 procent s ním souhlasí, a 17 procent uvedlo, že neví. V lednu jiný průzkum agentury Ipsos zjistil, že 59 procent Kanaďanů schvaluje kroky Trudeaua, zatímco 41 procent je proti.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Kanada už migranty nevítá s otevřenou náručí? Nový průzkum ukazuje, jak to vidí občané

Vstupte do diskuze (10)

Doporučujeme

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni - anotační foto

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni

28.03.2017 21:27 Řím – U pobřeží Libye bylo v letošním roce zachyceno asi 23 tisíc uprchlíků. Informovala o tom…

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají ochránci lidských práv - anotační foto

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají…

28.03.2017 20:43 Aktualizováno Budapešť - V Maďarsku dnes vstoupil v platnost zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu…

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má dojednat podmínky - anotační foto

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má…

28.03.2017 20:39 Aktualizováno Edinburgh/Londýn - Skotští poslanci dnes poměrem 69 ku 59 hlasům vyslovili souhlas s vypsáním…

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova - anotační foto

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova

28.03.2017 20:14 Aktualizováno Washington - Zpravodajské komunity USA označily Rusko jako viníka kybernetických útoků proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama