USA apeluje na Rusko: Zamyslete se nad tím, co děláte. A z Moskvy přišla jasná odpověď

Moskva – Americký ministr zahraničí Rex Tillerson s již za několik dní vydá do Ruska, kde se má setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Jednat by se mělo o boji proti terorismu, situaci v Sýrii, v Severní Koreji a na Ukrajině. Řeč může přijít také na chemický útok v Sýrii. Už teď však Tillerson Moskvě poslal radu.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Rex Tillerson

USA důrazně odsoudily použití chemických zbraní v Sýrii. Trump útok popsal jako „děsivý a nepopsatelný“, jde prý o „urážku lidstva“, Zároveň řekl, že „hodně moc změnil" svůj postoj k Sýrii a jejímu prezidentovi Bašáru Asadovi. Ještě před několika dny přitom Bílý dům vydal prohlášení, že Spojené státy musejí přijmout politickou realitu, že Bašár Asad je syrským prezidentem.

Viceprezident Mike Pence pak ve středu dodal, že „na stole jsou všechny možnosti“ pokud jde o reakci americké vlády na situaci v Sýrii a použití chemických zbraní. Tillerson pak v té souvislosti poslal vzkaz do Ruska. Moskva by se podle něj měla zamyslet nad svým postupem v Sýrii. „Máme za to, že už je načase, aby se Rusové skutečně zamysleli nad podporou, kterou už tak dlouho poskytují Asadovu režimu," řekl Tillerson, jehož slova v oficiálním prohlášení cituje ministerstvo zahraničí USA.

Rusko posílá do USA důrazný vzkaz

Mike Pence se také nechal slyšet, že dohoda o likvidaci chemického arzenálu v Sýrii z roku 2014 nefunguje. Šéf odboru ruského ministerstva zahraničních věcí pro otázky nešíření a kontroly zbraní Michail Uljanov s tím ale nesouhlasí. „Nechtěli bychom používat neslušná slova, tím spíš pak na adresu druhé nejvýznamnější osoby v americké hierarchii, zdá se mi ale, že v daném případě nemáme co do činění pouze s nezodpovědností, ale spíš s nedostatečnou obeznámeností s touto otázkou,“ citují Uljanova ruská média.

Připomněl, že nová americká administrativa začala teprve nedávno a že teprve pracuje na své politice. „Až tuto práci ukončí, pak bych chtěl doufat, že hodnocení, která se budou ozývat z úst oficiálních osob, budou lépe prověřená. Žádné důvody k prohlášení o tom, že rusko-americké dohody z roku 2013 nezabraly, neexistují," uvedl.

Zmínil také, že v polovině roku 2014 byly chemické zbraně ze Sýrie odvezeny, podílel se na tom Damašek, Moskva a do jisté míry také Washington. „Rusko-americká spolupráce v procesu odvážení chemikálií mimo území Sýrie byla v podstatě poměrně úspěšná. Tvrzení Michaela Penceho o tom, že Moskva a Damašek údajně nesplnily své závazky, jsou absolutně nepodložená a řekl bych, že jsou dokonce pošetilá," dodal Uljanov.

Z Pencova vyjádření podle ruského politiky vyplývá, že chce viceprezident USA obvinit syrské úřady z toho, že ukryly část svého chemického arzenálu. Taková tvrzení ale musí být dokázána a to se USA zatím nepodařilo, tvrdí.

Vstupte do diskuze (68)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Patová situace. Bude Trumpův právník v případu pornohorečky svědčit proti…

26.04.2018 01:47 Washington - Osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen chce v případu…

Největší chyba Obamovy kariéry? Ignoroval půl století staré varování,…

25.04.2018 22:27 Aktualizováno Washington - Psal se rok 2012 a v USA právě probíhaly ostře sledované prezidentské debaty, v nichž…

Drtivé přiznání: V případě války Rusko a Čína smetou americkou flotu z…

25.04.2018 22:26 Aktualizováno Washington - Americké námořnictvo přiznalo, že v případě války není schopno zajistit volné …

Kalifornie dopadla sériového vraha ze 70. a 80. let, usvědčilo ho DNA

25.04.2018 22:11 Sacramento - Policie v Kalifornii zadržela muže, kterého považuje za sériového vraha a násilníka ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama