Stovky náletů denně, neviditelná a smrtící. USA představily největší válečnou zbraň v dějinách

Washington - Představte si zbraň, která je schopna bombardovat prakticky jakékoliv místo na světě každých šest minut, pro radary je prakticky neviditelná a obsluhují jí tisíce muž. Řeč je o nové masivní letadlové lodi USS Gerald R. Ford, kterou armáda Spojených států poprvé vyslala na zkušební plavbu.

Přidejte svůj názor 314 komentářů

USS Gerald R. Ford

Stavba masivní letadlové lodi, která je největší vojenskou lodí na světě a s nejdražším zbraňovým arzenálem vůbec, začala v roce 2009. O čtyři roky později bla poprvé spuštěna na vodu a dokončena měla být v roce 2015, poruchy si ale vyžádaly dvouletý odklad.

Na stavbě kolosu se podílelo zhruba 5000 lidí a původní cena odhadovaná na 10 miliard dolarů (250 miliard korun) nakonec vystoupala na více než 13 miliard dolarů (325 miliard korun). Přesto se stavbu podařilo úspěšně dokončit a loď poprvé vyplula na širé moře u břehů amerického státu Virginia.

USS Gerald R. Ford je největší lodí svého druhu a největší zbraní v historii Spojených států, o čemž svědčí nejen její výbava, ale i posádka. Tu tvoří 4660 námořníků, kteří se budou pohybovat na pěti letových palubách mezi více než 70 letouny typu Lockheed Martin F-35C Lightning II.

Loď má jaderný pohon a váží zhruba sto tisíc tun. Podle amerického námořnictva má být pro většinu radarů neviditelná a stíhačky dokáží z paluby odstartovat každých šest minut. Letadlová loď je tedy schopna podniknout až 220 útoků denně prakticky na jakémkoliv místě na světě.

USS Gerald R. Ford poprvé opouští přístav (3:15) | zdroj: YouTube

Maximální rychlost lodi je odhadována na 35-50 kilometrů za hodinu a jméno bylo vybráno podle 38. prezidenta Spojených států Geralda Forda. Není bez zajímavosti, že stavbu lodi finančně sponzorovala jeho dcera Susan Ford Balesová. 

Životnost lodi je odhadovaná na 50 let a jejím hlavním úkolem je nahradit zastaralou loď USS Enterprise, kterou měla americká armáda ve výzbroji před 57 let a která byla letos v únoru oficiálně vyřazena. Třída Gerald R. Ford bude kromě lodi USS Gerald R. Ford zahrnovat také lodě USS John F. Kennedy a USS Enterprise, které by měly být dokončeny v letech 2020-2025. Odhadovaná cena všech plavidel lodí se pohybuje kolem 36 miliard dolarů.

O letadlových lodích se traduje, že jsou prakticky nezničitelné, a mnohým národům leží v žaludku od druhé světové války, kde sehrály svou nezastupitelnou roli. V současnosti je na světě 20 provozuschopných letadlových lodí, které patří deseti státům. Největší počet, 12, vlastní Spojené státy. Dvě lodě má Itálie a po jedné lodi vlastní Čína, Francie, Indie, Rusko, Španělsko a Thajsko. Některé z nich, kupříkladu ruská a čínská, jsou ale prakticky v dezolátním stavu.

Vstupte do diskuze (314)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kafkův Proces se stává realitou? Existuje určitá paralela s případy v USA

25.02.2018 18:15 Virginie - V roce 2025 uplyne sto let od posmrtného vydání románu Proces německého židovského…

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů

25.02.2018 11:36 Washington - Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set počítačů organizátorů zimních…

Válka mezi Ruskem a USA: Pět faktorů, za kterých by se mohla rozhořet…

25.02.2018 11:11 NÁZOR – Současné klima mezi USA a Ruskem je popisováno jako pokračování studené války. Napjaté…

Příbuzní obětí z argentinské ponorky vyhlásili sbírku na pátrání

25.02.2018 08:55 Buenos Aires - Příbuzní posádky z argentinské ponorky, která zmizela v polovině loňského listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama