USA bombardují Afghánistán. Shodily "matku všech bomb" na IS
Washington/Kábul – Američané dnes poprvé shodili v Afghánistánu svou nejsilnější nejadernou bombu GBU-43 často označovanou jako "matku všech bomb". Uvedl to mluvčí Pentagonu Adam Stump, kterého cituje agentura AP.
doporučujeme
Svět je v krizi už od roku 1947. Už Einstein varoval před hrůzami, které nás čekají
Libyjská pobřežní stráž vytáhla z moře 263 migrantů
V Dukovanech dnes začala odstávka třetího bloku
Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce Alain Delon opustit svět bez lítosti?
Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější než český
Zničil vám krtek zahrádku? Vyžeňte ho ze zahrady jednou provždy
Denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Kde se tato teorie vzala?
Americká armáda bombu kolem 16:30 SELČ shodila na jeskynní systém, který prý v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem sloužil jako úkryt bojovníků takzvaného Islámského státu.
"Toto je správná munice na eliminaci překážek, jimž čelíme, a na udržení naší ofenzívy proti ISIS-K v pohybu," řekl agentuře Reuters šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson. Uvedl přitom jednu ze zkratek používaných pro afghánskou organizaci islamistů. Dodal, že bomba vypuštěná z bombardéru MC-130 dopadla na jeskyně a bunkry ukrývající ozbrojence. Výsledek dnešní operace zatím není známý.
"Jako terč jsme vybrali systém tunelů a jeskyň, který bojovníkům ISIS umožňuje volný pohyb a usnadňuje jim útoky na americké vojenské poradce a místní vojáky," řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Podle generála Nicholsona by měly přípravy zásahu minimalizovat nebezpečí pro afghánské a americké síly a "maximalizovat zničení" pozic IS.
V oblasti Nangarhár při protiteroristické operaci o víkendu zahynul jeden americký voják. Američané region společně se sousední provincií Kunar označují za hlavní působiště IS v Afghánistánu se 700 bojovníky. Podle Afghánců by jich mohlo být až 1500.
Přes devět metrů dlouhá bomba GBU-43 je se zhruba jedenácti tunami výbušniny nejničivější nejadernou zbraní v arzenálu Spojených států a do dneška nebyla nikdy použita. Její alternativní název Massive Ordnance Air Blast bomb zkracovaný na MOAB jí vysloužil přezdívku Mother Of All Bombs, neboli "matka všech bomb."
Zbraň s GPS naváděním byla poprvé testována v březnu 2003, těsně před začátkem války v Iráku. Pentagon poté zkoumal, zda lze její použití v boji ospravedlnit, a dospěl k závěru, že z hlediska mezinárodního práva nejde o nahodile zabíjející prostředek.
Útočník u Nashvillu vystřílel kavárnu. Čtyři mrtví a čtyři zranění
22.04.2018 18:03 Aktualizováno Nashville (USA) - Čtyři lidé zemřeli a další čtyři byli zraněni při noční střelbě v kavárně u města…
Bílý dům je skeptický ke slibům Kim Čong-una
22.04.2018 17:55 Aktualizováno Washington - Bílý dům se staví skepticky k oznámení Severní Koreje o plánech na zmrazení zkoušek…
Mladý Američan si prošel peklem. Pokousal ho medvěd, had i žralok
22.04.2018 13:51 Havaj - Štěstí v neštěstí má Američan Dylan McWilliams. Do mladého sportovce se totiž za méně než…
Dvě mouchy jednou ranou? V Brazílii vznikl netradiční způsob obživy
22.04.2018 10:55 Recife - Obyvatelé předměstí Recife, brazilského města dlouhodobě strádajícího kvůli znečištění…