Svět se ocitl na hraně, Trump musí reagovat. Přišla znepokojivá analýza

MAGAZÍN - Svět se opět ocitl na nebezpečné hraně, jelikož Severní Korea hrozí dalšími jadernými testy a zkouškami nových raket, zatímco Spojené státy nastavují červené linie a vydávají varování, konstatuje editorial serveru Los Angeles Times. Liberální deník v něm připomíná výroky amerického viceprezidenta Mikea Pence a amerického minstra zahraničí Rexe Tillersona z posledních dní, že "strategická trpělivost" USA je u konce.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Analýza, rozvaha, zkušenost

V pondělí americký prezident Donald Trump novinářům oznámil, že Severní Korea "se musí začít chovat slušně", přičemž Pence později KLDR varoval, aby netestovala "Trumpovu odhodlanost", poukazuje kalifornský deník. Dodává, že Čína zase minulý týden varovala před "stahujícími se bouřkovými mraky" a situaci mezi USA, Severní Koreou a Jižní Koreou popsala jako "tasení mečů a napínání luků"; to vše v době, kdy ke korejským břehům míří americká vojenská flotila.

"V těchto momentech nabývají na maximální důležitosti stabilní vedení, pečlivá analýza, rozvaha a zkušenost," deklaruje americký server. Kritizuje, že namísto toho sedí v Bílém domě nezkušený a krátkozraký prezident, který dosud projevoval tendence k unáhleným řešením a demagogické rétorice. Podle Los Angeles Times tak impulzivní Trump, který - pokud jsou zprávy o pozadí nedávného úderu na Sýrii věrohodné - činí rozhodnutí spíše na základě emocí a smutných záběrů než bedlivého posouzení rizik a výhod.

Naštěstí pro Trumpa i všechny ostatní se během víkendu podařilo bezprostřední krizi odvrátit, jelikož bezohledné snahy KLDR vypustit z ponorkové základny na svém pobřeží balistickou raketu selhaly, píše liberální deník. Očekává však, Kim Čong-un se zajisté nevzdal a další jaderný test může přijít každým dnem. "V nadcházejících týdnech se Trumpovi spolupracovníci a důvěrníci nesmí nechat vést prezidentovou nabubřelostí, ale naopak ho musí přimět k racionálnímu rozhodování," apeluje editorial.

Trumpův tým by měl podle kalifornského serveru prezidentovi ukázat důležitost jednání - či pohrůžek jednáním - založeného výhradně na hlubokém pochopení možné ceny a přínosu, pravděpodobné reakce na americké kroky a preferovaných výsledků. Trumpovi je nutné také připomenout důležitost konzultací s poradci, spojenci a regionálními mocnostmi, jakou je Čína, nabádá Los Angeles Times.   

Trump se musí učit, a to rychle

"Nazvěme to vzděláváním Trumpa. Stojí to za pokus," pokračuje editorial. Připomíná, že prezident prokázal svou naivitu například minulý týden, kdy sdělil listu Wall Street Journal své dojmy z rozhovoru, který nedávno vedl s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o Severní Koreji. "Poslouchal jsem 10 minut a poté jsem zjistil, že to není tak jednoduché. Není to tak, jak byste si mysleli," cituje kalifornský server slova vládce Bílého domu. Konstatuje, že ačkoliv je Trumpovo přesvědčení o "jednoduchosti" podobných otázek bizarní a znepokojivé, fakt, že prezident přiznal omyl, je sám o sobě mírně povzbudivý.   

Zahraniční politika je skutečně složitá a je jednou věcí být rozhodný a odhodlaný během kampaně, nicméně v reálných krizích se sázky nacházejí extrémně vysoko, přičemž možnosti nejsou vždy uspokojivé, zdůrazňuje americký deník. Jako příklad uvádí Sýrii, kde Obamova administrativa nechtěla ponechat region, ať si vyřeší problémy sám, ani se nehodlala hluboce angažovat v tom, co by se mohlo zvrhnout v další pohromu jako dříve Irák, Libye či Afghánistán - namísto toho zůstávala napůl cesty a mezitím zahynulo 400 tisíc Syřanů.  

Také v případě Severní Koreje jsou možnosti omezené a nedokonalé, varuje Los Angeles Times. Za správnou označuje domněnku, že pouze diplomacie podpořená dobře míněnou pomocí z Číny, která má na KLDR výrazný vliv, může odtáhnout tuto uzavřenou a chudou zemi od jaderného pokraje, aniž by hrozila vážná eskalace zahrnující možný úder na Jižní Koreu a v budoucnu dokonce i na Spojené státy. Dá se však argumentovat i tak, že právě nekonečné hledání diplomatického řešení umožnilo Pchjongjangu cílevědomě pokračovat směrem ke dni, kdy zdokonalí a vyzbrojí své rakety dlouhého doletu, a proto je tvrdší přístup nutný, přiznává liberální server.  

"Los Angeles Times obecně tíhne spíše k prvnímu než druhému přístupu. Ale jakoukoliv cestou se nová (americká) administrativa vydá, musí jednat opatrně a rozvážně," deklaruje editorial. Připouští, že Trumpův tým zatím ohledně KLDR žádnou velkou chybu neučinil a ačkoliv je jeho rétorika stále agresivnější a balancuje na hranici přiměřenosti, škody dosud nenapáchala.   

Severní Korea bude výzvou pro americké politiky i v následujících letech, podobně jako Sýrie, Rusko, čína, Ukrajina, Izrael, Pákistán, Turecko a jiné země, očekává kalifornský deník. "Doufáme, že náš prezident se dokáže učit a učiní tak rychle," uzavírá editorial.  

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS vyrazila loď Dragon soukromé společnosti SpaceX

15.12.2017 20:09 Mys Canaveral - Po několika odkladech dnes z Mysu Canaveral na Floridě úspěšně odstartovala raketa…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Proč jsou USA závislé na vojenské intervence v cizích zemích?

15.12.2017 18:02 Aktualizováno Washington - Spojené státy americké měli celkem 46 vojenských zahraničních misí v letech od 1948 do…

Senátor McCain je na tom zle. Přestává mluvit, léčba nádoru má vedlejší…

15.12.2017 14:19 Washington - Léčba republikánského senátora Johna McCaina, který trpí glioblastomem, má vedlejší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama