Poslali jsme armádu, chvástal se Trump. Americká flotila však ke KLDR vůbec nedoplula

Washington - „Poslali jsme armádu, velmi silnou, máme ponorky. Velmi silné.“ Právě to americký prezident Donald Trump oznámil minulý týden. Loď Carl Vinson doprovázely dva torpédoborce, křižník vybavený balistickými střelami a další bojová plavidla. Celý svět je s napětím sledoval, čekalo se totiž, že plují k Severní Koreji. Jak se ale teď ukazuje, vše je úplně jinak.

Přidejte svůj názor 134 komentářů

USS Carl Vinson

Ostře sledovaná americká plavidla nemíří ke Korejskému poloostrovu. Podle deníku The New York Times nabrala opačná směr a zamířila na cvičení, kterého se mají zúčastnit spolu s australským námořnictvem.

Letadlová loď USS Carl Vinson a tři další lodě, která Trump popsal jako „armádu“, údajně měly být nasazeny do Japonského moře jako „projev síly“ v reakci na severokorejské raketové testy, uvedli vojenští úředníci 8. dubna.

„Odeslali jsme armádu. Velmi silnou. Máme ponorky. Velmi silné, mnohem silnější než letadlové lodě, to vám mohu říci,“ řekl Trump v rozhovoru pro Fox Business Network. Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer vysvětloval, že flotila v Japonském moři na dostřel z Pchjongjangu dává prezidentu Trumpovi „možnosti v této oblasti.“ 

Jak se později ukázalo, v době, kdy bylo toto prohlášení učiněno, lodě nebyly na cestě k Severní Koreji, ale mířily na plánované cvičení v Indickém oceánu, píše deník. Komentáře vlády USA přitom značně zvýšily napětí mezi Pchjongjangem, severokorejská státní tisková agentura popisovala údajné rozmístění lodí jako „nic než lehkomyslnou akce agrese zhoršující napětí v regionu“.

V úterý úředníci Bílého domu řekli, že prohlášení bylo vydáno na základě informací resortu obrany, píše The New York Times. Přesnou polohu lodí nakonec odhalilo samo americké námořnictvo, které na internetu zveřejnilo fotografii letadlové lodě, které proplouvala Sundským průlivem mezi Jávou a Sumatrou v Indonésii.

img-responsive

USS Carl Vinson | foto: U.S. NAVY

Fotografie byla pořízena čtyři dny poté, co Spicer uvedl, že lodě jsou na cestě směrem k Japonskému moři. Server Defense News fotografii flotily zaznamenal a všiml si, že lodě jsou nejméně tři tisíce mil vzdáleny od místa, kde měly podle Bílého domu být. Ministerstvo obrany však tehdy uvedlo, že flotila je na cestě na sever a měla by dorazit do blízkosti Korejského poloostrova začátkem týdne.

Todd Weiler, bývalý náměstek ministra obrany, řekl v té souvislosti deníku The Independent, že tato série chyb mohla být způsobena nedostatkem politického vedení v Pentagonu. Weiler řekl, že neslyšel o žádných konkrétních případech nedorozumění, ale dodal, že nedostatek politicky jmenovaných osob „vytváří zřejmý nedostatek řízení prezidentské politiky“. 

„To umožňuje kariérním úředníkům, kteří dočasně sedí na těchto pozicích, aby provozovali své osobní agendy, které mohou být v rozporu agendou bývalého i současného prezidenta,“ dodal Weiler s tím, že by problém také mohl spočívat v tom, jak Bílý dům interpretuje fakta. 

Vstupte do diskuze (134)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bídná obrana Evropy? Styďte se, nejste protektorát USA, spustil Bannon v…

22.05.2018 17:30 Praha - Evropa by se měla přestat chovat jako protektorát Spojených států, ale začít se starat o…

Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA, byl značně seškrtán

22.05.2018 11:21 Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným…

Gramatické chyby, šokující jazyk. Jak vznikají Trumpovy tweety? Něco tady…

22.05.2018 10:24 Washington - Americký prezident Donald Trump s veřejností komunikuje prostřednictvím twitteru, ne…

Pentagon přiznal: V Afghánistánu se nic nelepší, Tálibán má navrch

22.05.2018 10:08 Washington - Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace v Afghánistánu neodpovídají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama