S chemickým útokem v Sýrii to bylo jinak? Expert zpochybňuje teorii o tom, že útočily Asadovy síly

Washington – Je pravděpodobné, že za chemickým útokem v syrském Chán-Šajchúnu stojí opoziční síly. Bílý dům nemá důkazy o tom, že útočila syrská vojska, tvrdí čestný profesor Massachusettského technologického institutu (MIT) Theodor Postol, jehož slova cituje server International Business Times.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Bašár Asad

Postol připomíná, že neexistuje žádný konkrétní důkaz spojující syrského prezidenta Bašára Asada s chemickým útokem. „Pečlivě jsem přezkoumal dokument [Bílého domu], a věřím, že může být prokázáno – a to bez pochyb, že tento dokument neposkytuje sebemenší důkaz, že americká vláda má konkrétní poznatky, že vláda Sýrie byla zdrojem chemického útoku,“ uvedl.

„Hlavní důkaz, na který se odvolává Bílý dům, ve skutečnosti svědčí o tom, že útok byl proveden ze země, a ne z letadla", zdůraznil odborník. Bílý dům podle něj špatně vyhodnotil snímky kráteru, kde se nachází část bomby, v níž měl být sarin, a příliš se soustředil na to, aby dokázal, že byl použit nervový plyn. Uvádí, že podle fotografií byla bomba málo poškozena – a to neodpovídá tvrzení, že byla shozena z výšky.

Podle Postola to spíše vypadá, že někdo výbušninu připevnil k bombě se sarinem, která se nacházela na zemi. „Žádná kompetentní analýza by neměla pominout skutečnost, že podezřelá nádoba se sarinem byla zmáčknuta tlakem zvenčí, místo toho, aby v ní explodovala nálož a roztrhla ji zevnitř,“ dodal Postol.

Z této jeho analýzy vyplývá, že mají útok na svědomí zřejmě na svědomí protivládní povstalci, protože to právě oni kontrolují oblast, kde k útoku došlo.

Postol, který v minulosti pracoval jako vědecký konzultant v Pentagonu, odhalil již dříve podobné nesrovnalosti ve zprávách americké rozvědky. Po chemickém útoku v Ghútě 2013 profesor uvedl, že neexistují důkazy o vině Bašára Asada.  Ani OSN nakonec nedospěla k jednoznačnému závěru, že jej provedly Asadovy síly – zároveň ale tuto možnost úplně nevyloučila.

Ve svých posledních zprávách Postol kritizuje to, co označuje za „politizaci“ zjištění zpravodajských služeb. „Všechny tyto vysoce amatérské chyby ukazují, že tato zpráva Bílého domu, stejně jako dřívější zprávy Obamovy administrativy [o Ghúte z roku 2013], nebyly řádně prověřeny zpravodajskými komunitami tak, jak bylo tvrzeno,“ myslí si.

„Pracoval jsem v minulosti se zpravodajskou komunitou a mám vážné obavy z politizace tajných služeb, ke které, zdá se, dochází v poslední době s větší frekvencí - ale vím, že zpravodajská komunita má velmi schopné analytiky. A když by byli tito analytici řádně informováni ohledně tvrzení pocházejících z Bílého domu, nikdy by tento dokument neschválili,“ dodal.

Vstupte do diskuze (78)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Patová situace. Bude Trumpův právník v případu pornohorečky svědčit proti…

26.04.2018 01:47 Washington - Osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen chce v případu…

Největší chyba Obamovy kariéry? Ignoroval půl století staré varování,…

25.04.2018 22:27 Aktualizováno Washington - Psal se rok 2012 a v USA právě probíhaly ostře sledované prezidentské debaty, v nichž…

Drtivé přiznání: V případě války Rusko a Čína smetou americkou flotu z…

25.04.2018 22:26 Aktualizováno Washington - Americké námořnictvo přiznalo, že v případě války není schopno zajistit volné …

Kalifornie dopadla sériového vraha ze 70. a 80. let, usvědčilo ho DNA

25.04.2018 22:11 Sacramento - Policie v Kalifornii zadržela muže, kterého považuje za sériového vraha a násilníka ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama