Hradem nenáviděný Američan se chlubí svými 100 dny ve funkci. Čechům poslal fotku

Washington/Praha – Americký prezident Donald Trump je ve funkci právě 100 dní. On sám své působení hodnotí za dobré, média to ale vidí poněkud jinak. Svými 100 dny se teď pochlubil i další v České republice velmi dobře známý Američan.

Přidejte svůj názor 102 komentářů

Dragoon Ride kempuje v Praze: Andrew Schapiro (31.3.2014)

Spolu s odchodem bývalého prezidenta Baracka Obamy z Bílého domu odešel z funkce velvyslance USA v Praze Andrew Schapiro. Protože nebyl kariérním ale politickým diplomatem, skončil jeho mandát spolu s mandátem předchozí americké administrativy.

I Schapiro proto právě slaví svůj stý den – stý den jako „soukromého občana, jak se pochlubil na twitteru. „Dosáhl jsem svého stého dnu jako soukromý občan,“ napsal na svém účtu. Kromě toho neopomněl přidat ani svou fotografii, na které s úsměvem drží půllitr piva. Na jeho tweet zareagovala celá řada Čechů, kteří mu popřáli „na zdraví“.

Bývalý velvyslanec Schapiro se narodil v Chicagu ve státě Illinois jako syn české imigrantky. Po Schapirovi ambasádu dočasně vede současná zástupkyně velvyslance Kelly Adamsová-Smithová. O tom, kdo a kdy ho v roli velvyslance nahradí, zatím není jasno, spekulovalo se však o Trumpově bývalé manželce Ivaně Trumpové. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že je možné, že místo velvyslance zůstane neobsazené poměrně dlouho vzhledem k tomu, že s nástupem Trumpa končí všichni Obamovi političtí velvyslanci, kteří tvořili asi třetinu amerického diplomatického sboru.

Andrew Schapiro vedl ambasádu dva a půl roku, během této doby se několikrát dostal do sporu s prezidentem Milošem Zemanem. Vše zřejmě odstartovaly protesty proti Zemanovi a jeho oslavám 17. listopadu 2014. Lidé nesouhlasící s jeho zahraniční politikou a vulgarismy pronesenými v médiích tehdy demonstrovali se symbolickými červenými kartami na Národní třídě. Podle Zemana je možné, že akci organizovala právě americký ambasáda v Praze.

Další střetl vypukl kvůli kvůli tomu, že americký velvyslanec označil za „poněkud prekérní", když se český prezident chystal na cestu do Moskvy na vojenskou přehlídku k oslavám výročí konce druhé světové války. Většina evropských státníků účast odmítla kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Zeman v reakci na tato slova Schapirovi vzkázal, že má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.

Hrad také Schapira kritizoval kvůli údajné chybě protokolu, když se nezúčastnil hradních oslav 28. října. Schapiro však na Hradě byl, což dokázaly nejen fotografie, ale i videa z oslav. „Když jsem to slyšel, tak jsem se tomu musel smát,“ komentoval tvrzení českého prezidenta Schapiro. To, že velvyslanec sám omyl vyvrátil, ale považoval Hrad za drzost. „Reakce současného velvyslance je zcela nepatřičná. Pan velvyslanec byl během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě zcela neviditelný,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Vstupte do diskuze (102)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou USA závislé na vojenské intervence v cizích zemích?

15.12.2017 18:02 Aktualizováno Washington - Spojené státy americké měli celkem 46 vojenských zahraničních misí v letech od 1948 do…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 17:19 Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Senátor McCain je na tom zle. Přestává mluvit, léčba nádoru má vedlejší…

15.12.2017 14:19 Washington - Léčba republikánského senátora Johna McCaina, který trpí glioblastomem, má vedlejší…

Ve Filadelfii naháněli krávu. Z betlému utekla dvakrát v jednom dni

15.12.2017 10:29 Filadelfie - Sedmiletá kráva Stormy ve čtvrtek dvakrát utekla z ohrady jesliček před kostelem ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama