Válka mění svou tvář. Státy lze zničit bez jediného výstřelu, varuje analytik z Washingtonu. A Čechům poslal vzkaz

ROZHOVOR (Washington D.C.) - Zatímco v minulosti bylo nutné vůči nepříteli nasadit střelné zbraně, dnes lze válčit i jinak. Pro demokratické státní zřízení se stala hrozbou sociální média, na kterých se šíří mylné či přímo vylhané zprávy. Obrana možná je. „Lidé musí dostat i ty informace, s kterými patrně nebudou souhlasit,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz Emerson T. Brooking, výzkumný pracovník think tanku Council on Foreign Relations, který patří mezi nejvlivnější instituce svého druhu ve Spojených státech.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Emerson T. Broooking, Council on Foreign Relations

V jednom ze svých článků tvrdíte, že sociální média pozměnila charakter války. Co přesně to znamená?
Válka je jednoduše pokračováním politického boje v „říši“ ozbrojeného konfliktu. Jelikož sociální média transformovala podstatu politiky, logicky přeměnila i charakter války. Skrze manipulaci online je nyní pro národy a skupiny možné dosáhnout cílů jako ve válce (zničení vlád či postoupení nějakého území) bez jediného výstřelu.

Islamisté jsou velmi aktivní na internetu. Je jejich propaganda něčím unikátní nebo využívánjí jen staré osvědčené metody?
Propaganda moderních džihádistů hraje především na city, obsahuje silná poselství a vyvolává emocemi nabité představy. To není nic nového. Opravdu, tato taktika je stará jako lidstvo samo. Co se však změnilo, je medium, kterým je propaganda šířena.

Kde Islámský stát či Al-Káida našly experty přes internet a moderní informační technologie?
Islamisté jednoduše naverbovali příští generaci - teenagery a mladé dospělé, kteří jsou zběhlí v užívání internetu. Přes tři miliardy lidí, téměř polovina světové populace, je nyní online. Bylo nevyhnutelné, že teroristické skupiny najdou odborníky na IT.

Skupina Anonymous opakovaně vyhlašuje Islámského státu válku na internetu. Jak moc je v tom úspěšná?
Cílem členů Anonymous je záměrně vyvolat a šířit chaos. Pokud jde o tohle, určitě byli a jsou úspěšní. Ale měli bychom pochopit, že toto není válka, kterou lze vyhrát skrze počítače. Aktivity, které Anonymous a jim podobné skupiny vyvíjejí, jsou vítané, jelikož islamisty rozptylují, nicméně rozhodující vítězství v tomto boji „piráty“ nečeká.

Pro demokratické státy je špehování internetu ožehavé téma, protože to lidé většinou vnímají jako omezování svobod. Jak tedy zastavit teroristickou a islamistickou propagandu?
Firma provozující sociání síť musí sama monitorovat své platformy, aby je nezneužívali teroristé. Většina Američané je toho názoru, že role vlády by měla být v této záležitosti co nejvíce omezená. Přímé zásahy státu vůči názorům vyjádřeným na internetu znamenají útok na demokratické hodnoty.

Dobře, ale jsou tu aféry NSA. Řada lidí má také podezření, že je na internetu hlídá FBI či CIA. Je reálně možné, aby mě jakožto Čecha monitorovaly americké výzvědné služby a měly například moje jméno v databázi?
Obecně platí, že výzvědné služby USA shromažďují metadata, tedy schéma informačních toků online, nikoli osobní data. Megadata se používají k vystopování komunikace mezi teroristy, kteří jsou hrozbou pro světovou bezpečnost. Pro agenty by nebylo etické ani efektivní, aby vytvářeli složku na každého jednotlivého občana.

Internetové diskuze například pod články bývají velmi sprosté a urážlivé. Je to ještě sovobda slova? Německo se nedávno rozhodlo, že bude pokutovat Facebook či Twitteru, pokud nebudou mazat protiprávní příspěvky uživatelů...
Komentáře na internetu jsou notoricky necivilizované a jen zřídka přispívají k podstatě konverzace. Přesto je ovšem snaha o jejich regulaci ze strany vlády omezování svobody slova. Pokud už k zásahu dojde, měl by být veden proti individuálním webovým stránkách a společnostem, které příspěvky porušující zákony dovolují.

Myslíte si, že ruští hackeři opravdu zasáhli do průběhu amerických prezidentských voleb s cílem dostat do Bílého domu Donalda Trumpa?
Ano. K tomuto závěru došlo 13 různých zpravodajských služeb USA. Stejně tak významné společnosti podnikající v oblasti sociálních médií, bezpočet expertů na kybernetickou bezpečnost a mnoho kongresmanů. Členy Trumpovy prezidentské kampaně nyní vyšetřuje FBI pro podezření z tajné a protizákonné dohody s ruskými agenty. Spojené státy se staly obětí historicky největší operace zahraničních služeb, které mají podstatný politicky vliv. Neočekávajte, že tato kauza brzy vyprchá.

Říká se, že kvůli internetu nyní žijeme v postfaktické době, kdy nikoho fakta nezajímají, zato tento svět řídí emoce. Souhlasíte?
Bohužel ano. Emoce diktují pravdu. Internet usnadňuje lidem setrvávat v jejich „bublinách“ (filtre bubble), které filtrují informace, což u jedince dál posiluje jeho zkreslené vyhodnocování zpráv.

Řešením tohoto problému jsou investice to silné objektivní žurnalistiky, kdy je třeba zajistit, aby byli lidé vystaveni také informacím, které se jim „nehodí do krámu“. Demokratická společnost nemůže existovat, pokud se lidé v rámci ní neshodnou ani na tom základním z reality.

Co je nejsilnější zbraní proti trollingu?
Proti zlému trollovi (anonymnímu účastníkovi internetové diskuze) se musí nasadit dobrý troll. Zlý troll je závislý na obtěžování a dezinformacích. Ten dobrý by ho měl na internetu pronásledovat a spustavně ho usvědčovat ze lží.

Když už jsme u těch dezinformací, jaké jsou ty nejefektivnější, které se údajně šíří z Ruska na Západ?
Konspirační teorie. Smyslem ruských dezinformací není protlačovat jednu konkrétní zprávu, nýbrž vyvolávat v lidech pochybnost o pravdivosti jakékoli informace. Jestliže lidé ztratí smysl pro elementární pravdu, nemohou se shodnout ani na základních vlastnostech reality. A jak jsem již řekl výše, v takovém prostředí nemůže demokratické zřízení fungovat.

Trumpova poradkyně Kellyane Conwayová se v souvislosti s počtem lidí na inauguraci prezidenta proslavila hláškou o „alternativních faktech“. Šlo jen o směšnou výmluvu, nebo je za tím něco závažnějšího?
Nepřemýšlela, když to řekla. Každopádně fráze „alternativní fakta“ vystihuje to, o čem jsem hovořil. Trump a jeho poradci využívají internet k tomu, aby sdělili Američanům věci, které nejsou pravdou, zatímco vyvolávají pochybnosti nad tím, co pravdou je. To je velmi nebezpečné.

Trump je na válečné stezce s médii. Může je porazit?
Ve Spojených státech ne, protože mají silnou historickou tradici politické žurnalistiky. Thomas Jefferson, zakladatel našeho národa a třetí prezident, to vystihl velmi přesně: „Naše svoboda závisí na svobodě médií a ta nemůže být omezována, aniž by byla ztracena.“ Silná a nezávislá média jsou základ našeho způsobu života.

Kdyby ovšem Trump žil v jiné zemi, patrně by snadno svého cíle dosáhl. V údajně demokratických státech jako jsou například Turecko či Maďarsko autokraté s úspěchem potlačili nezávislost žurnalistiky. Stejná věc se děje, byť pomaleji, napříč mnoha evropskými národy, především u těch na periferii Ruska.

Vaši čtenáři by neměli mít žádné pochybnosti o tom, že válka s médii je válkou s demokracií. Jakmile jsou novináři zastrašováni a donuceni mlčet, občané nejsou doopravdy svobodní.

Děkujeme za rozhovor.

Vstupte do diskuze (46)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína versus USA: Boj o Tchaj-wan bude něco jiného než bombardování Sýrie

23.04.2018 18:50 Peking - Tento týden proběhlo největší čínské námořní cvičení. Jeho námětem byla obrana a protiútok…

Příliš přísný trest? Za neproclené jablko má žena zaplatit pokutu 500…

23.04.2018 18:09 Washington - Američanka Crystal Tadlocková dostala od americké celní správy pokutu 500 dolarů (10…

Radikální obrat v diplomacii USA? Pompeo klade důraz na sílu, obávají se…

23.04.2018 16:32 Washington - Zahraniční výbor amerického Senátu má dnes večer místního času (hodinu před půlnocí…

Proč Američané útočili v Sýrii? Analytici mají další překvapivé vysvětlení

23.04.2018 15:32 Washington – Bylo jedním ze záměrů, s nimiž USA (spolu s Francií a Británií) útočily před týdnem na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama