Doufej, že neexistuje záznam našich hovorů, vzkázal Trump exšéfovi FBI Comeymu

Washington – Americký prezident Donald Trump se dnes na twitteru pustil do exšéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Tento týden v úterý Trump překvapivě Comeyho odvolal, oficiálně své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

FBI

Comey by podle Trumpa dříve, než začne prozrazovat informace médiím, měl doufat, že neexistují žádné nahrávky společných rozhovorů. Prezidentův tweet naznačuje, že Bílý dům si při vzájemných setkáních tajně pořizoval záznam, uvedl list The Guardian.

V rozhovoru s televizním kanálem Fox News Trump dnes večer řekl, že Comeyho během večeře v lednu nepožádal o loajalitu. Zároveň však uvedl, že "by to nebyla špatná otázka". Na otázku, zda existuje nahrávka společného rozhovoru, jak naznačil na twitteru, odvětil: "O tom nesmím mluvit. O tom nebudu mluvit... Chci jen, aby Comey byl upřímný, doufám a věřím, že bude".

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na dotaz novinářů, zda Trump o věrnost Comeyho opravdu žádal, odpověděl, že ne. "Myslím, že prezident chce věrnost k této zemi a k zákonům," dodal.

Spicer byl rovněž dotázán, zda Trump skutečně má nějaké nahrávky s Comeym. "Nejsem si toho vědom," řekl mluvčí. Uvedl také, že Trumpův tweet nebyl zamýšlen jako varování, aby Comey nemluvil s novináři. Nejmenovaný zdroj z Comeyho okolí sdělil televizi CNN, že odvolaný šéf FBI z žádných případných nahrávek obavy nemá.

Trumpova slova přichází poté, co The New York Times napsal, že prezident při soukromé večeři krátce po převzetí moci žádal od Comeyho věrnost. Zda Trump nějaké nahrávky s Comeym skutečně má, není jasné. Příslušný dotaz novinářů Bílý dům prozatím ponechal bez odpovědi.

Comeyho nucený odchod vyvolal na americké politické scéně nedůvěru, neboť FBI prošetřuje možný vliv Ruska na loňské prezidentské volby, a to včetně případných vazeb mezi Trumpovým volebním štábem a Moskvou. 

V dopise, ve kterém odchod šéfa FBI oznámil, Trump rovněž uvedl, že mu Comey osobně sdělil, že on sám předmětem vyšetřování není. Ve čtvrtek pak v rozhovoru na stanici NBC News upřesnil, že Comey mu to řekl celkem třikrát - během večeře v Bílém domě a během dvou společných telefonátů. Propuštěný ředitel FBI to nijak nekomentoval.

Lednovou večeří s Trumpem byl Comey znepokojen. Dnes to stanici MSNBC řekl bývalý ředitel amerických tajných služeb (DNI) Jamese Clapper, který rezignoval k 20. lednu, kdy Baracka Obamu vystřídal Trump. Clapper prohlásil, že se s Comeym shodou okolností setkal jen několik hodin před zmíněnou večeří a šéf FBI mu tehdy sdělil, že z nadcházející události nemá dobrý pocit kvůli možnému zdání kompromitace nezávislosti vyšetřovacího úřadu.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres USA vyšetřování role Ruska ve volbách letos neuzavře

23.11.2017 22:47 Washington - Kongres USA, který vyšetřuje ruskou roli během loňských amerických prezidentských…

Trump v Den díkůvzdání hovořil o vojácích v zahraničí

23.11.2017 21:15 Washington - Prezident Spojených států Donald Trump při příležitosti dnešního amerického Dne…

Konec svobodného internetu? V USA se rodí ďábelský plán

23.11.2017 15:26 Washington - V úterý se k jednání sešla Federální komise pro komunikaci, jejíž předseda Ajit Pai…

Válka proti Islámskému státu neskončila. Je to úkol pro celou budoucí…

23.11.2017 14:01 Washington - Nepříliš pozitivní výsledek předpovídá bývalý šéf CIA a generál David Petraeus. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama