Trump je placen Putinem, ale udržte to v tajnosti, varoval šéf republikánů před volbami

Washington - Vůdce republikánské většiny v americkém Kongresu Kevin McCarthy už v roce 2016 mluvil o tom, že miliardář a tehdejší republikánský kandidát na prezidenta je placen ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ukázaly to záznamy jednání, které zveřejnil deník The Washington Post.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Federální Kongres Spojených států amerických

Měsíc před tím, než si současný americký prezident zajistil republikánskou nominaci, jeden z jeho nejbližších spojenců v Kongresu a vůdce republikánské většiny McCarthy svým kolegům řekl, že Trump mohl být placen ruským prezidentem Putinem. „Jsou tu dva lidi, o kterých si myslím, že je Putin platí: Rohrabacher a Trump,“ řekl McCarthy podle záznamu z 15.června 2016. Dan Rohrabacher je kalifornský republikán, který je v Kongresu známý jako ohnivý obránce Putina a Ruska.

Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan se ale do rozhovoru ihned vložil, konverzaci zastavil a vyzval ostatní přítomné republikány k mlčenlivosti. Těsně před touto konverzací se McCarthy a Ryan odděleně v americkém Kongresu sešli s ukrajinským premiérem Volodymyre Hrojsmanem, který je podle listu The Independent informoval o taktice Kremlu při financování populistických politiků ve východní Evropě.

„Den před tímto rozhovorem deník The Washington Post zveřejnil zprávu o tom, že ruští vládní hackeři pronikli do počítačové sítě demokratického národního výboru, což přimělo McCartho, aby posunul konverzaci od ruského vměšování v Evropě k událostem blíže k domovu,“ uvádí The Independent.

Někteří zákonodárci se McCarthyho komentáři vysmáli. Potom McCarthy rychle dodal: „Přísahám Bohu.“ Paul Ryan následně dal pokyn svým republikánským kolegům, aby udrželi konverzaci v tajnosti a dodal: „Žádné úniky... Tady jsme skutečná rodina.“ Jeho poznámky zůstaly v tajnosti téměř rok, dodává deník.

Bývalý přední poradce republikánských poslanců a zaměstnanec Ústřední zpravodajské služby (CIA) Evan McMullin, který se účastnil tohoto rozhovoru, řekl: „Je pravda, že vůdce většiny McCarthy řekl, že si myslí, že kandidát Trump byl na kremelské výplatní pásce. Ryan měl obavy z úniku.“ McMullin, který se loni ucházel o prezidenta jako nezávislý kandidát, byl hlasitým kritikem Trump.

Když byl o reakci požádán Brendan Buck, mluvčí Ryana, řekl: „To se nikdy nestalo.“ „Představa, že by to McCarthy tvrdil, to je absurdní a nepravdivá,“ dodal Matt Sparks, mluvčí McCarthyho. Poté, co mu bylo řečeno, že The Post citoval záznam diskuze, Buck dodal „Celá tato výměna byla jasným pokusem o vtip. Nikdo nevěřil, že by vůdce většiny vážně tvrdil, že by byl Donald Trump, nebo některý z našich členů, placen Rusy. A co víc, Ryan a McCarthy se opakovaně vyslovili proti ruskému vměšování do našich voleb. Kongres i nadále vyšetřuje tuto činnost.“

„Byl to neúspěšný pokus o vtip,“ ujišťoval také Sparks.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Domy boháčů v Los Angeles lehly popelem. Požár založili bezdomovci

13.12.2017 08:34 Los Angeles - Lesní požár, který minulý týden v losangeleské luxusní čtvrti Bel Air zničil šest…

Trump se přepočítal. Senátorem za jižanský stát se stal překvapivě demokrat

13.12.2017 07:20 Montgomery - V ostře sledovaných volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát…

USA jsou s KLDR ochotny jednat bez kladení podmínek

13.12.2017 05:46 Washington - Spojené státy jsou připravené usednout za jednací stůl se Severní Koreou, aniž by si…

Útok v New Yorku se nepovedl? Právě naopak. Experti odkryli děsivé pozadí

12.12.2017 22:05 Aktualizováno New York - V pondělí 11. prosince došlo v části Port Authority v New Yorku k útoku sebevražedným…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama