Nejsilnější stát světa? USA ve válkách prohrávají, Rusko se také propadlo

Nejmocnějším mužem na planetě je prezident Spojených států, následovaný prezidentem Ruské federace. Nejmocnější ženou je pro změnu současná německá kancléřka. Na tomto žebříčku se zřejmě ještě několik měsíců nic nezmění. Co je naopak proměnlivé více, než je zdrávo, je postavení jednotlivých států v rámci jejich vojenské síly a vyspělosti. Odpovědět na otázku "Kdo má nejsilnější armádu?" totiž není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Ilustrační foto

Spojené státy jsou dlouhodobě považovány za celosvětově největší mocnost co se týče velikosti a síly armády. Vděčí za to nejen flotile masivních letadlových lodí, ale i moderním zbraním a schopnosti v boji rychle reagovat. Podle serveru The Nation ale není technická zdatnost a výcvik to jediné, co Spojeným státům stačí k tomu, aby mohly o své armádě říkat, že je nejlepší na světě.

Americký exprezident Barack Obama během svého loňského projevu v Kongresu nazval americkou armádu tou "nejsilnější bojovou silou v historii. Není to první ani poslední podobné prohlášení, se stejným přišel i George Bush mladší a mnozí další.

Historie ale ve skutečnosti praví jinak. Analýza uvádí, že nejsilnější bojová síla v dějinách USA má na kontě nula vítězství, dvě prohry, a sedm "remíz". Vyplývá to z údajů, které poskytlo Velení speciálních operací USA (SOCOM). To zanalyzovalo konfliky USA za posledních sto let, z nichž o mnohých podle článku lidé ani nevědí.

Mnoho konfliktů totiž podle analýzy navždy zmizí v takzvané "šedé zóně", což je stav mezi mírem a válkou. O tom ale většina amerických politiků mlčí. Bývalý vojenský plukovník Andrew Bacevich však upozorňuje, že i přesto, že politici jako je Hillary Clintonová tvrdí, že USA mají největší armádu na světě, už neříkají, co se jí skutečně povedlo.

Dodal, že USA nedokáží dosáhnout politických cílů přesvědčivým způsobem a přijatelnými prostředky. "Můžeme zabíjet lidi, můžeme ničit, ale nedosahujeme zadaných politických cílů", tvrdí.

Z analýzy vyplývá, že ačkoliv jsou ozbrojené síly USA na vysoké úrovni schopny zabíjet a ničit, nejsou schopny dosahovat politických cílů, a proto se nemohou nazývat nejlepšími na světě.

Průzkumy tvrdí opak

S tím by nesouhlasil průzkum společnosti Global Firepower Index. V jeho v celosvětovém žebříčku armád zaujímají první místo Spojené státy, následované Ruskem, Čínou a Indií. Ačkoli by však Čína v součtu obdržela pomyslnou bronzovou medaili, může se pochlubit největším počtem aktivních vojáků, jejichž počet přesahuje 2 miliony.

Oproti tomu Rusko se sice v počtu vojáků nachází až na čtvrtém místě, vede naopak v počtu tanků, kterých vlastní zhruba 15 tisíc. Obě země navíc shodně disponují zhruba třemi tisíci stíhacích letounů, což je v tomto žebříčku staví na druhé a třetí místo.

Spojené státy mají sice "pouze" více než osm tisíc tanků a necelých 1,5 milionu aktivních vojáků, pochlubit se ale mohou největším počtem letadel na světě, kteých mají více než 13 tisíc. Disponují rovněž téměř pěti sty loděmi. Kromě počtu tanků ale Rusko vede ještě jeden žebříček, v němž jsou Spojené státy těsně v závěsu na druhém místě, a to je počet jaderných hlavic.

Ze studie Global Firepower Index vyplývá, že nejsilnější evropskou armádu vlastní Rusko, následované Velkou Británií, Francií a Německem. Ke podobným závěrům došel americký novinář a vojenský expert Dave Majumdar, který na stránkách serveru The National Interest publikoval analýzu, v níž se zaměřil právě na armády evropských zemí.

Ve prospěch Ruska hraje zejména fakt, že disponuje největším počtem jaderných hlavic na světě, kterých vlastní téměř tři tisíce (USA necelých 2500). Kromě toho je ale Rusko jedním z několika málo evropských států, které si vyrábí vlastní zbraně, elektroniku a součástky do jaderných ponorek, balistických raket, tanků i satelitů.

Zatímco Global Firepower Index označil jako druhou nejsilnější armádu v Evropě Velkou Brutánii, Majumdar se domnívá, že druhé místo náleží Francii. Ta totiž podle něj vlastní jedny z nejschopnějších vojenských sil v Evropě a na rozdíl od Británie si udržuje zcela nezávislý jaderný arsenál a nezávislou průmyslovou výrobu, i přesto, že vlastní pouze zhruba 600 jaderných hlavic, tedy o několik set méně, něž Británie.

Francie rovněž disponuje ponorkami s balisickými střelami a stíhačkami Mirage 2000N, které jsou osazeny jadernými střelami. Počet aktivních vojáků se v této zemi pohybuje kolem dvou set tisíc, francouzská armáda je ale dobře vybavena bojovými tanky LeClerc a vrtulníky Tiger. Francouzské speciální síly se navíc osvědčily například v Afghánistánu.

Francouzské námořnictvo má ve své výbavě letadlovou loď, šest útočných ponorek a tři obojživelné útočné lodě. Letectvo vlatní 220 bojových letounů včetně stíhaček Rafale a Mirage. 

Kdysi dávno disponovala Velká Británie jednou z největších armád světa a vlastnila impozantní vojenskou sílu, kterou ovládala moře a obsazovala kolonie po celém světě. Tomu je ale podle Majumdara konec.

Německo bylo nuceno po dvou katastrofálních porážkách ve 20. století několikrát přebudovat celou svou armádu. Během studené války, kdy bylo rozděleno na západní spojenecké a východní komunistické zóny, bylo sice vojensky vybaveno relativně obstojně a západoněmecký Bundeswehr byl dokonce na velmi dobré úrovni, po sjednocení Německa na konci studené války ale země téměř okamžitě snížila své ozbrojené síly na naprosté minimum.

Německo si ale i přesto v dnešní době udržuje schopnou průmyslovou výrobu, ze které vzešel pravděpodobně nejlepší tank na světě, Leopard 2, a ve vývoji je rovněž nový Leopard 3. Země má také schopné ponorky, ale letecký průmysl, která býval za dob minulých pravděpodobně tím nejlepším na světě, byl z velké části rozebrán po druhé světové válce. Majumdar upozorňuje, že Německo by dnes mohlo mít nejsilnější armádu v celé Evropě, brzdí jej ale jeho historie.

Jiné analýzy Rusko potopily

Britský magazín Jane's Defence Weekly vydává každoročně žebříček států, které nejvíce posílily svou armádu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Rusko se bude nacházet na předních místech žebříčku, zdaleka tomu tak není.

Ve výdajích na obranu jednoznačně vedou Spojené státy. Za armádní vybavení utratily až třikrát více, než Čína, která je v žebříčku Jane 's Defence Weekly magazínu druhá. Zatímco Spojené státy utratily v letošním roce 622 miliard dolarů, Čína "pouze" 191 miliard.

Na dalších místech došlo oproti loňskému roku k rapidním změnám. Na třetím místě se nachází Velká Británie, která do modernizace armády a nového vybavení investovala necelých 54 miliard dolarů.

Čtvrtou příčku zaujímá Indie. Do armády letos vložila na 50 milionů dolarů. První pětku uzavírá Saudská Arábie s investicí čítající více než 48 miliard dolarů. Magazín uvádí, že celkové výdaje byly v roce 2016 vyšší než v roce předchozím.

Zajímavé jsou výdaje Ruska, které investuje do obrany tolik, co Francie. Ačkoliv stát pod vedením Vladimira Putina budí dojem vojenského giganta, realita je ve skutečnosti jiná. Ruská federace totiž investovala do zbrojení a armády 48 miliard dolarů.

Žebříček států autory v některých ohledech znepokojil. Upozorňují například, že Čína dává do armády téměř dvakrát tolik financí než v roce 2010. "To je čtyřikrát více než Velká Británie a více než celá západní Evropa dohromady," píší analytici.

Podotkli, že EU sice také své výdaje zvyšuje, konkrétně na 219 miliard dolarů v roce 2016, ale mnohem pomaleji než Asie, pokud k Číně přičteme i stále rostoucí výdaje Indie.

Právě Indie se ale může stát novou hrozbou. Analytici se obávají, že v příštích letech v žebříčku ještě poskočí, a to klidně i na 3. místo. Investice této druhé nejlidnatější země světa jdou totiž hlavně na modernizaci stávajících zbraní a vybavení.

Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Připravuje Islámský stát další 11. září? Plánují velké výbuchy i únosy…

19.10.2017 14:35 Washington/Londýn - Nejhorší teroristický útok v historii Spojených států by se mohl opakovat,…

Nový spojenec USA proti Číně? Tillersonův projev znepokojil Peking

19.10.2017 11:05 Washington/Peking - Spojené státy chtějí výrazně prohloubit spolupráci s Indií tváří v tvář…

Americká policie dopadla střelce z města Edgewood, zabil tři lidi

19.10.2017 08:39 New York - Americká policie zadržela Radeeho Labeeba Prince (37), který je podezřelý z toho, že ve…

V Chile odsoudili 35 agentů bývalé tajné policie. Mučili těhotnou ženu,…

19.10.2017 08:32 Santiago de Chile - Chilský soud poslal do vězení 35 agentů bývalé tajné policie CNI, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama