Je rajče zelenina, nebo ovoce? Soudní verdikt dodnes mate veřejnost

Snad každý ví, že rajče je ovoce a ne zelenina. Do ovocného salátu nebo jako desert si ho však nedáváme. Je to tedy ovoce? Je to zelenina? Soud zmátl celou Ameriku. Někteří jsou z toho zmatení dodnes.

Přidejte svůj názor

Cherry rajčata, ilustrační fotografie

Spor začal, když v roce 1883 Kongres schválil nový „Tariff Act“, jehož účelem bylo ochránit domácí pěstitele zeleniny zdaněnm importované zeleniny 10 procenty. Prodejci zeleniny se toto pokoušeli obejít právě tím, že rajče je přeci ovoce, a proto se na ně tato daň nevztahuje. Edward L. Hedden, který daně vybíral, si to však nenechal vymluvit a rodině Nixových, kteří rajčata prodávali, tuto daň naúčtoval. Rodina si to nenechala líbit a podala na něho žalobu.

Jak to tedy s rajčaty je? Protože je rajče z botanického pohledu plodem víceleté kulturní rostliny, což z něho skutečně dělá ovoce. Ovocem se obvykle myslí plod rostliny, který je nad zemí, běžně se jedná o dřeviny. Podle této představy by ovocem byla i okurka nebo cuketa. Proto se zelenina a ovoce dělí spíše podle využití.

Spor Nix vs Hedden se dostal až před americký Nejvyšší soud. Čistě teoreticky by měla rodina Nixových vyhrát – rajče je podle biologie a botaniky skutečně ovocem. Soud předvolával jako svědky prodejce ovoce a zeleniny, právníci prohlíželi slovníky. Právník Heddena nakonec vyhrál soud argumentem, že rajčata jsou sice biologicky ovocem, ovšem pro účely obchodu jsou zeleninou.

Nejvyšší soud s touto myšlenkou jednoznačně souhlasil, protože Tariff Act se zabýval právě obchodem se zeleninou. Soudci případ v dubnu 1893 uzavřeli se slovy, že rajčata jíme jako zeleninu, ne jako ovoce, a proto se na ně vztahuje daň z importované zeleniny.

V roce 2005 se tento spor znovu objevil u soudu, tentokrát v New Jersey, když se lobbisté snažili, aby bylo rajče jmenované státní zeleninou. Využili precedentu, podle něhož je rajče ustanovené jako zelenina. Díky tomu je rajče státní zeleninou New Jersey. V Jižním Arkansasu je rajče prohlášeno za státní ovoce i zeleninu, zatímco v Tennessee je rajče státním ovocem. Ohio považuje rajčatovou šťávu za svůj státní nápoj a vyhnulo se tím debatám o tom, zda je rajče ovoce či zelenina.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelec z Nashvillu na facebooku zanechal vzkazy

25.09.2017 21:42 Washington - Motiv střelce, který v neděli v kostele na předměstí Nashvillu v americkém státě…

Sexuální skandál v USA: Exkongresman a manžel poradkyně Clintonové jde do…

25.09.2017 18:34 New York – Americký soud dnes poslal na 21 měsíců do vězení bývalého amerického kongresmana…

Týden po zemětřesení v Mexiku stoupl počet obětí na 324

25.09.2017 17:06 Mexiko - Nejsilnější zemětřesení v Mexiku za posledních 30 let, které udeřilo v úterý 19. září, si…

Lhůta pro potopení Obamacare se krátí, Trumpa zřejmě čeká další fiasko

25.09.2017 12:08 Praha - Zdravotní reformu amerického exprezidenta Baracka Obamy se už pro nedostatek hlasů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama