Je rajče zelenina, nebo ovoce? Soudní verdikt dodnes mate veřejnost

Snad každý ví, že rajče je ovoce a ne zelenina. Do ovocného salátu nebo jako desert si ho však nedáváme. Je to tedy ovoce? Je to zelenina? Soud zmátl celou Ameriku. Někteří jsou z toho zmatení dodnes.

Přidejte svůj názor

Cherry rajčata, ilustrační fotografie

Spor začal, když v roce 1883 Kongres schválil nový „Tariff Act“, jehož účelem bylo ochránit domácí pěstitele zeleniny zdaněnm importované zeleniny 10 procenty. Prodejci zeleniny se toto pokoušeli obejít právě tím, že rajče je přeci ovoce, a proto se na ně tato daň nevztahuje. Edward L. Hedden, který daně vybíral, si to však nenechal vymluvit a rodině Nixových, kteří rajčata prodávali, tuto daň naúčtoval. Rodina si to nenechala líbit a podala na něho žalobu.

Jak to tedy s rajčaty je? Protože je rajče z botanického pohledu plodem víceleté kulturní rostliny, což z něho skutečně dělá ovoce. Ovocem se obvykle myslí plod rostliny, který je nad zemí, běžně se jedná o dřeviny. Podle této představy by ovocem byla i okurka nebo cuketa. Proto se zelenina a ovoce dělí spíše podle využití.

Spor Nix vs Hedden se dostal až před americký Nejvyšší soud. Čistě teoreticky by měla rodina Nixových vyhrát – rajče je podle biologie a botaniky skutečně ovocem. Soud předvolával jako svědky prodejce ovoce a zeleniny, právníci prohlíželi slovníky. Právník Heddena nakonec vyhrál soud argumentem, že rajčata jsou sice biologicky ovocem, ovšem pro účely obchodu jsou zeleninou.

Nejvyšší soud s touto myšlenkou jednoznačně souhlasil, protože Tariff Act se zabýval právě obchodem se zeleninou. Soudci případ v dubnu 1893 uzavřeli se slovy, že rajčata jíme jako zeleninu, ne jako ovoce, a proto se na ně vztahuje daň z importované zeleniny.

V roce 2005 se tento spor znovu objevil u soudu, tentokrát v New Jersey, když se lobbisté snažili, aby bylo rajče jmenované státní zeleninou. Využili precedentu, podle něhož je rajče ustanovené jako zelenina. Díky tomu je rajče státní zeleninou New Jersey. V Jižním Arkansasu je rajče prohlášeno za státní ovoce i zeleninu, zatímco v Tennessee je rajče státním ovocem. Ohio považuje rajčatovou šťávu za svůj státní nápoj a vyhnulo se tím debatám o tom, zda je rajče ovoce či zelenina.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderný útok na Ameriku? Hrozba se zvyšuje, tvrdí CIA

23.01.2018 12:56 Washington - Severní Korea bude v blízké budoucnosti schopna zaútočit jadernými zbraněmi na území…

Největší soupeř USA už nejsou teroristé? Nová obranná strategie se…

23.01.2018 12:28 Aktualizováno Americký ministr obrany James Mattis nedávno představil novou obrannou strategii Spojených států.…

Sopka Mayon nadále chrlí lávu. Zásah pyroklastickým proudem nemáte šanci…

23.01.2018 09:36 Manila - Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela. Z vesnic v okolí vulkánu bylo…

Neskrývaná špionáž? Ruská loď obkličuje americké břehy

23.01.2018 08:59 Washington - Ruská výzvědná loď Viktor Leonov byla spatřena sto mil jihovýchodně od pobřeží Severní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama