USA chystají miliardový prodej zbraní Tchaj-wanu, Číně navzdory

Washington - Spojené státy plánují prodat Tchaj-wanu zbraně v hodnotě kolem 1,42 miliardy dolarů (přes 32,5 miliardy Kč). Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Podle agentury Reuters obchod rozhněvá Čínu, která považuje Tchaj-wan za svou součást.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vyspělý americký protiraketový štít THAAD

Pokud se uskuteční, půjde o první prodej zbraní Tchaj-wanu za vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho administrativa již o sedmi chystaných kontraktech informovala Kongres, který musí obchod schválit.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že Tchaj-wan má dostat rakety a jejich součástky spolu s torpédy a technickou asistencí pro radar včasné výstrahy. Podle mluvčí resortu prodeje prokážou, že USA podporují Tchaj-wan v jeho schopnosti udržet si dostatečné kapacity pro sebeobranu. Nic se ale prý nemění na dlouhodobé americké politice jedné Číny, tedy akceptaci názoru Pekingu, že Tchaj-wan je čínskou provincií.

Trump dal po nástupu do funkce najevo, že se necítí vázán politikou jedné Číny a přijal telefonát od tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. V únorovém telefonátu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ale Peking ujistil, že bude politiku jedné Číny respektovat.

Peking považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a zakazuje jakékoli oficiální kontakty mezi ostrovem a ostatními zeměmi. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu uznává, byť jen formálně. S Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se od nástupu protičínsky orientované Cchaj Jing-wen v květnu minulého roku zhoršují. V březnu Čína zadržela tchajwanského aktivistu Li Ming-čea při jeho soukromé cestě do Číny.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká armádazatím transgenderové osoby ponechává ve službě

27.07.2017 21:35 Washington - Prezident Donald Trumpa se ve středu vyslovil proti službě osob se změněnou pohlavní…

V Bílém domě to vře. Dva Trumpovi muži se přou kvůli únikům informací

27.07.2017 20:48 Washington - V Bílém domě roste napětí. Mezi dvěma předními muži prezidenta Donalda Trumpa se…

Krvavé protesty: Počet obětí protivládních nepokojů ve Venezuele…

27.07.2017 19:40 Aktualizováno Caracas – Během prvního dne protestu ve Venezuele zemřeli tři lidé. Dvoudenní stávku opozice…

Duševní zdraví Trumpa? Měli bychom o tom mluvit veřejně, myslí si…

27.07.2017 17:54 Aktualizováno Washington - Američtí psychiatři a někteří politici ve Washingtonu zvažují, zda není potřeba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama