USA jsou ochotny proti KLDR použít i vojenskou sílu, v Radě bezpečnosti bylo horko

New York - Kvůli situaci kolem KLDR se včera pozde večer SEČ mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení Severní Koreje od vývoje zakázaných zbraní všech svých kapacit, v případě potřeby i vojenských prostředků.

Přidejte svůj názor 129 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová naznačila přitvrzení postoje USA, když varovala, že země umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. "Jedna z našich schopností se opírá o naše úctyhodné vojenské síly. Použijeme je, pokud budeme muset. Dali bychom ale přednost tomu, kdybychom nemuseli jít tímto směrem," upozornila.

zdroj: YouTube

Ruský zástupce v OSN Vladimir Safronkov se ale vyslovil proti možnosti vojenských opatření. Nepřijatelná je prý i snaha ekonomicky KLDR udusit. "Čína byla vždy tvrdě proti chaosu a konfliktu na Korejském poloostrově. Z tohoto úhlu pohledu nesmí být vojenská odpověď alternativou," reagoval také čínský velvyslanec v OSN Liou Ťie-i.

Jednání rady se koná po dalším severokorejském testu rakety, která byla podle všeho poprvé mezikontinentální. Podle Haleyové Washington navrhne v příštích dnech nové sankce proti KLDR. V záměru přitvrdit postoj podpořily USA Francie a Británie. Naopak náměstek ruského velvyslance vyzval k uklidnění situace a k obnově dialogu s cílem vyřešit rozepře na Korejském poloostrově. Dodal, že vážnou ranou pro stabilitu regionu je rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji.

Americká velvyslankyně naznačila přitvrzení postoje USA i v tom, že varovala, že země umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. První takto postiženou zemí by ovšem mohla být podle agentury AP Čína, kterou USA dlouhodobě kritizují za to, že obchodní styky s KLDR některým svým firmám nezakazuje. Haleyová řekla, že "pokud bude mezinárodní společenství spolupracovat, bude moci zabránit katastrofě".

Haleyová dále prohlásila, že zkouška rakety, která uletěla necelých tisíc kilometrů, je jasným a tvrdým projevem vojenské eskalace. "Dnešek je černým dnem," podotkla americká diplomatka. Ruský diplomat řekl, že incident vyžaduje hlubší prošetření a vyjasnění.

Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre na zasedání řekl, že v reakci na severokorejskou zkoušku je nezbytná "rozhodná kolektivní odpověď". Dodal, že Paříž podporuje "nová mohutná a operativní protiopatření". Britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft uvedl, že Londýn podporuje nová zavazující opatření, aby KLDR ještě dráž zaplatila za své zbrojní zkoušky.

Haleyová si 4. července, v den zkoušky, na twitteru postěžovala, že si kvůli tomu neužila americký Den nezávislosti. Dostala se jí sprcha odpovědí, že jsou lidé, kteří na americký státní svátek "dřou mnohem víc", upozornila americká média.

Vstupte do diskuze (129)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Twitter zablokoval tisíce podezřelých účtů. Horlivý zastánce Trumpa už…

22.02.2018 12:18 New York - Twitter kvůli porušování pravidel zablokoval několik tisíc účtů na sociální síti. Přesný…

Trump čelil emotivní diskuzi. Mám toho kvůli své dceři po krk, plakal otec…

22.02.2018 11:09 Washington - Setkání amerického prezidenta se studenty, mezi kterými byli i přeživší masakru na…

Jak zabránit střelbám na školách? Trump přišel s unikátním návrhem

22.02.2018 09:50 Washington - Americký prezident Donald Trump změnil názor. Podle miliardáře by bylo dobré, kdyby…

Rodiče první dámy USA jsou "řetězoví migranti"

22.02.2018 09:01 Washington - Rodiče první dámy USA Melanie Trumpové zřejmě využili možnosti takzvané řetězové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama