Maduro utrpěl v referendu drtivou porážku, jeho příznivci stříleli do voličů

Caracas - Nedělního neoficiálního referenda upořádaného opozicí k záměru venezuelské vlády svolat Ústavodárné shromáždění se zúčastnilo 7,18 milionu lidí. Sečteno je 95 procent hlasů a podle agentury Reuters se proti vyslovilo 98 procent hlasujících.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Venezuela, ilustrační foto

Nedělní plebiscit byl reakcí na plán vlády uspořádat 30. července volby do nového orgánu zvaného Ústavodárné shromáždění. Opozice bude tyto volby bojkotovat jako nedemokratické, neboť způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná vládě.

Voliči v referendu drtivou většinou odmítli svolání nového shromáždění, vyzvali armádu k ochraně stávající ústavy a podpořili konání voleb ještě před vypršením Madurova mandátu na počátku roku 2019, uvedli akademici monitorující hlasování.

Nedělní hlasování zastínily násilnosti. Před jednou z volebních místností stoupenci vlády na motocyklech stříleli do lidí a zabili 61letou ženu a další čtyři lidi zranili.

zdroj: YouTube

Konání nedělního plebiscitu schválil parlament, jehož autoritu ale vláda a nejvyšší soud neuznává. Je tak neoficiální. Účast na referendu byla nižší než počet těch, kteří v nedávných parlamentních volbách hlasovali pro nakonec vítěznou opozici. Tehdy volilo opoziční kandidáty zhruba 7,7 milionu obyvatel téměř 29 milionové země.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká armádazatím transgenderové osoby ponechává ve službě

27.07.2017 21:35 Washington - Prezident Donald Trumpa se ve středu vyslovil proti službě osob se změněnou pohlavní…

V Bílém domě to vře. Dva Trumpovi muži se přou kvůli únikům informací

27.07.2017 20:48 Washington - V Bílém domě roste napětí. Mezi dvěma předními muži prezidenta Donalda Trumpa se…

Krvavé protesty: Počet obětí protivládních nepokojů ve Venezuele…

27.07.2017 19:40 Aktualizováno Caracas – Během prvního dne protestu ve Venezuele zemřeli tři lidé. Dvoudenní stávku opozice…

Duševní zdraví Trumpa? Měli bychom o tom mluvit veřejně, myslí si…

27.07.2017 17:54 Aktualizováno Washington - Američtí psychiatři a někteří politici ve Washingtonu zvažují, zda není potřeba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama