Neustálá střelba, represe a tanky na ulici: Život brazilských favel nezměnila ani Olympiáda

Rio de Janeiro - Chudinským čtvrtím v brazilském Rio de Janeiru nepomohla ani loňská Olympiáda. Podle místní obyvatelky je na místo toho na denním pořádku střelba, tanky v ulicích, korupce a represe ze strany bezpečnostních složek. Ve středu těchto problémů leží problematika jménem drogy.

Přidejte svůj názor

Rio de Janeiro, Brazílie

Britský deník The Guardian přináší informace z favel brazilského Rio de Janeira. Momentálně je to rok od konání letní Olympiády v tomto městě, a podle místních ani sportovní svátek situaci ve městě a zejména v favelách, chudinských čtvrtích, nezměnil. Jen 147 dní z uplynulého roku obyvatelé čtvrti Complexo do Alemão neslyšeli střelbu. 

I když si místní od her slibovali zlepšení situace, "soundtrack střelby zbraní" slýchají 218 dní v roce. "218 dní v roce se bojíme, že když vyjdeme z domu, nedostaneme se zpátky živí. Bojíme se, že nás zabije zbloudilá kulka, 218 dní v roce se bojíme, že někdo zaútočí na naše stěny. Aby to nevypadalo, že žijeme ve válečné zóně, vojenská policie přemalovala své tanky na bílo - říkáme jim caveirão, nebo také "bílé lebky," píše místní obyvatelka Daiene Mendes. 

Tu před několika týdny probudila ostrá palba, která se zdála být velmi blízko jejímu domu. Skoro rutinně zatáhla rolety a lehla si na zem. Kamarád ji následně v telefonátu varoval, že ke střelbě došlo ve vedlejším domě. Vedle jejich domu stál tank, který chránil policisty před střelbou. Jediné, co chránilo jí, však byla tenká stěna jejího příbytku.

Daiene si už dlouho klade otázku, proč je takto vyostřená situace ve městě, které žije kulturou, uměním a penězi. " Vzpomínám si, že jsem jako dítě pobíhala na stezkách naboso, s úsměvem na tváři. V dnešní době mají děti strach. Dítě, které si hraje po škole v této čtvrti, musí zůstat v pohotovosti a znát únikové cesty. Slyším rodiče, kteří říkají: "Pokud slyšíte střelbu, běžte do baru nebo se položte na podlahu u stolu," protože policejní operace by mohly začít kdykoliv během dne. Mohlo by to být během školních hodin, v poledne nebo během hry. V každém okamžiku by se policisté a obchodníci s drogami střetnout na ulici, což připomíná válku," vysvětluje. 

Všechny investice a oči byly za posledních 10 let upřené na Brazílii, ta totiž konala hned tři velké sportovní události. V roce 2007 šlo o panamerické hry, v roce 2014 o Světový šampionát ve fotbale a v roce 2016 Olympijské hry. Před Olympiádou se však stát o favely téměř nezajímal. "Sice jsme před tím neměli auto, ale teď ho máme, ale o to nejde. Neměli jsme rodinné kliniky, teď je máme, ale bez lékařské péče. Nebyla zde žádná policie, teď tady je, a my žijeme každý den za zvuku střelby. Co obdrželi nejchudší občané od konání Olympiády? V televizi vidím jen zprávy o korupci," stěžuje si obyvatelka.

Podle jejich slov je v jistém slova smyslu Brazílie ve válce. Jde o válku s chudými, kterou ospravedlňuje drogový problém. Drogy ospravedlňují policisty, kteří se pohybují v ulicích největších měst. "Krása Ria a jeho přírody je v kontrastu s konflikty na každodenní bázi, které umocňuje vláda," domnívá se Daiene.

Situaci ve městě se snaží řešit skupina mladých lidí, která si říká "The Movimentosmovemet". Skupina pořádá přednášky, semináře a diskuze pro mladé lidi o drogové tématice. Klíčové by prý pro zemi bylo větší investování do mechanismů prevence, do systému veřejného zdravotnictví. Místo toho prý Brazílie investuje zejména do zbraní a represí, což ústí v další vlny úmrtí a uvězňování mladých lidí. 

I přesto obyvatelé Complexo do Alemão zůstávají optimisty. Skupina Colectivo Papo Reto vytvořila jakýsi kalendář, kam se zaznamenávají všechny dobré věci a úspěchy obyvatel žijících v favele. Mnoho lidí prý tyto motivace ve čtvrti plné chaosu nechápe, podle Daiene mají asi pravdu, ale přesto se chce snažit o lepší život i dále. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sever Chile, kde byl před pár dny papež, postihlo silné zemětřesení

21.01.2018 05:44 Santiago de Chile - Sever Chile zasáhlo v noci na dnešek zemětřesení o síle 6,3 stupně. Otřesy byly…

Pochodu proti Trumpovi se v USA účastní tisíce lidí

20.01.2018 21:34 Washington - Tisíce lidí se dnes po celých Spojených státech účastní druhého pochodu za práva žen,…

Trump vyhrožuje. Žádá odblokování peněz pro vládu, jinak nebude jednat o…

20.01.2018 19:44 Washington - Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu,…

Papež navštívil v Peru oblast zdevastovanou lijáky

20.01.2018 19:13 Trujillo - Papež František navštívil v Peru oblast, kterou loni zdevastovaly silné lijáky. Neštěstí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama