Trump zřejmě oznámí navýšení počtu vojáků v Afghánistánu

Washington - Americký prezident Donald Trump pravděpodobně schválí mírné zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump

Zpráva přišla jen několik hodin před očekávaným projevem šéfa Bílého domu k nové strategii Spojených států v Afghánistánu. Trump by měl tuto strategii ohlásit večer místního času (v úterý 03:00 SELČ) na vojenské základně Fort Myer poblíž Washingtonu.

Jak poznamenala Reuters, nezdá se, že by se blížila porážka povstaleckých sil fundamentalistického hnutí Taliban a Trump pravděpodobně schválí vyslání většího počtu vojáků do Afghánistánu, jak mu to doporučují jeho poradci. Agentura se přitom odvolává na vysoce postaveného člena Trumpovy administrativy.

USA mají v Afghánistánu v tuto chvíli přibližně 8400 vojáků. Trump se dlouhodobě netají skepsí ohledně způsobu, jakým USA vedou ozbrojenou kampaň, kterou v asijské zemi zahájil už v říjnu roku 2001 prezident George Bush v reakci na teroristické útoky z 11. září.

Krátce po lednovém nástupu do úřadu prezident USA ohlásil, že brzy přehodnotí strategii americké armády v Afghánistánu. „Nevítězíme," řekl Trump svým poradcům na červencové schůzce a podle informovaných zdrojů zvažoval odvolání generála Johna Nicholsona, který velí americkým i mezinárodním silám v Afghánistánu.

Ministr obrany Jim Mattis tvrdí, že americká vojenská přítomnost v Afghánistánu je nutná pro ochranu země před pokračujícím ohrožením ze strany islamistických radikálů. Trump ho už dříve požádal, aby stanovil potřebný počet amerických vojáků v Afghánistánu.

Není jasné, zda Trump v noci na úterý oznámí přesný rozsah očekávaného navýšení, dodala Reuters. Podle nejmenovaných zdrojů by však měl potvrdit, že rozhodnutí o početním stavu je na Mattisovi, což by znamenalo zelenou pro vyslání dalších vojáků do Afghánistánu.

Agentura AFP v neděli napsala, že čelní představitelé americké armády v Afghánistánu volají už několik měsíců po posilách. Trump se ale zatím bránil požadavku Pentagonu, aby Kábulu poskytl dalších 4000 mužů, kteří by cvičili afghánské vojáky a podporovali americké protiteroristické operace.

Koalice vedená Spojenými státy svrhla vládu Talibanu, který poskytoval útočiště teroristům z organizace Al-Káida. Američané však v zemi zůstali i poté. V současné době afghánské armádě v tažení proti islamistům z hnutí Taliban pomáhá kromě zhruba 8400 amerických také 5000 dalších vojáků NATO, mimo jiné také z Česka.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Argentinská armáda aktivně pátrá po zmizelé ponorce

18.11.2017 20:14 Buenos Aires - Argentinské námořnictvo zintenzivnilo pátrání po své ponorce. Ztratilo s ní kontakt…

Terorismus je častější, přináší však méně obětí, uvádí statistika

18.11.2017 17:26 Aktualizováno New York - Statistiky amerického Institutu ekonomie a míru (IEP) nazvané Globální index terorismu…

Americká armáda vytvořila na obloze obří penis. Vedení zuří

18.11.2017 10:07 Washington - Příslušníci amerického námořního letectva si v rámci vzdušného cvičení zašprýmovali.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama