Vrátí se "zlatí komunisté"? V USA stoupá podpora levicových hnutí

Praha/Washington - O češtích voličích se často říká, že mají selektivní paměť. Jak jinak si vysvětlit neutuchající podporu komunistické strany. Jenže kdyby se jednalo pauze o generační nostalgii, voličů by muselo za ty roky být mnohem méně. I v tradičně středo-pravicových zemí jako jsou Spojené státy si teď mnozí politologové pokládají otázku, co stále více mladých láká na socialismu.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Čím horší bude ekonomická situace pro mladé, tím víc budou inklinovat k socialismu.

V roce 1906 napsal německý sociolog Werner Sombart esej "Proč neexistuje socialismus ve Spojených státech?". Snažil se přejít na to, proč USA a jiné industrializované demokracie nevyvinuly žádné významné levicové hnutí.

Prezidentský kandidát Bernie Sanders sice s nominací neuspěl, ale přilákal k volbám spoustu mladých. Odborníci si všímali zajímavého fenoménu. Mnoho Sandersových voličů prohlásilo, že jsou sociálními demokraty a ještě větší procento se označilo přímo za socialisty. Až 52% z celkových voličů demokratů (včetně voličů Hilary Clintonové) uvedlo, že mají příznivý postoj k socialismu.

Nicméně Sanders nepřivedl mladé k levici, oni se tam pohybují už dlouho. Zatímco za volbami starších může stát již zmiňovaná selektivní paměť, nostalgie, ale i prostý důvod, že mladí se snadněji přizpůsobí, ale starší jsou mnohem častěji nespokojeni. Vzpomínka na mládí, i když jste žili v nepříliš svobodné době, může být krásnější než současná doba, kdy vás trápí různé nemoci a pokles fyzické síly.


V USA neexistují doteď žádné průzkumy o tom, odkud pochází současní socialisté, odborníci ale poukazují na skutečnost, že tady byla znamení předpovídající vzestup levice. Ať už to byla reakce veřejnosti na studie, že 1 procento lidí, označovaných jako elita, vzkvétala na úkor zbylých 99 procent, nebo různé pochody a demonstrace za zvýšení minimální mzdy.

Hlavním hybatelem milionů Američanů do socialistického sloupce bývá dysfunkčnost současného amerického kapitalismu. Mladí mají za to, že americký politický systém od dob druhé světové války je již překonaný a mnohdy se ukázal být nefungujícím. Mladé trápí ekonomická zátěž mnohem více než jejich rodiče, mnoho Američanů si bere milionové půjčky na školné a po promoci je musí začít splácet. Bez akademického titulu budou zase velmi znevýhodněni na trhu práce.

Je to zejména generační fenomén, myslí si mnoho odborníků. Narození po roce 1989 nezažili studenou válku a socialismus jim nebyl nikdy předhazován jako nepřítel. I když se nyní spousta mladých odklání od pravice a kapitalismu, v USA není stále vhodné prostředí pro vznik oficiálního politického levicového hnutí. Už Werner Sombart tvrdil, že dokud bude působit trh, který dokáže práci uspokojivě odměnit, není prostor pro levici. Americe nahrává taky to, že mnoho přistěhovalců, kteří přišli z chudších a často socialistických zemí, a vytvořili zde dělnickou třídu, potvrzuje, že životní úroveň, kterou zde našli, překonala tu, kterou zanechali. Socialismus je tak podle nich zbytečný.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál na univerzitě: Rektor rezignuje, ze školního gynekologa se…

26.05.2018 11:22 Aktualizováno Los Angeles - Rektor Univerzity Jižní Kalifornie (USC) v Los Angeles odstoupí ze své funkce kvůli…

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 10:41 Aktualizováno NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Střelba na americké škole: Žák zranil dva lidi, horšímu masakru zabránil…

26.05.2018 10:06 Aktualizováno Noblesville - Dva lidé byli zraněni při páteční střelbě na střední škole v americkém státě Indiana.…

Kamioňáci v Brazílii končí stávku, prezident jim pohrozil nasazením armády

26.05.2018 09:49 Brasília - Brazilští řidiči kamionů se rozhodli ukončit pětidenní stávku spojenou s blokádou silnic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama