Islamofobie v praxi? Média informují o muslimských hrozbách až pětkrát častěji

Washington - Podle nedávno zveřejněné studie provedou islámští radikálové jen kolem 12 procent všech teroristických útoků, ale média jim věnují až 41,4 procent veškerých článků. Analýza se uskutečnila na území Spojených států a pokryla útoky mezi lety 2011 a 2015.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Studie uvádí, že se lidé mnohem více bojí terorismu páchaným islámským radikalismem.

Autoři studie varují, že zvýšený zájem médií pomáhá šířit strach lidí z islámu a přispívá ke zhoršení vztahů a soužití s muslimským obyvatelstvem. Bombový útok na Bostonský maratón v roce 2013, který provedli dva muslimští útočníci a zabili při něm tři lidi, získal v pětiletém období téměř 20 procent veškerého pokrytí týkajícího se teroristických útoků USA.

Oproti tomu hlášení o masakru v roce 2012 v chrámu Sikh ve Wisconsinu, který zanechal šest mrtvých a který provedl běloch Wade Michael Page, představovaly jen 3,8 procent mediálního pokrytí. Stejně tak střelba na afroamerický kostel v Charlestonu v Jižní Karolíně, kdy útočník Dylann Roof zabil devět lidí, se média věnovala z 7,4 procent a útok F. G. Millera v roce 2014 v synagoze v Kansasu představoval jen 3,3 procenta zpráv.Všechny uvedené příklady splňují definici teroristických útoků, uvádí výzkumníci. Jejich studie taky vyvrací výrok prezidenta Donalda Trumpa, že média se dostatečně nevěnují útokům, která mají na svědomí muslimští pachatelé.

"Nevíme, zda je výrazně vyšší pokrytí vědomým rozhodnutím ze strany novinářů, ale tato stereotypizace posiluje veřejné mínění v tom, koho nebo čeho by se měli bát," udávají autoři studie. "Vydáváním článků a reportáží o teroristických útocích muslimů mnohonásobně více než jiné události se tento typ útoku jeví jako běžný. Není divu, že jsou Američané vystrašení z radikálního islámského terorismu," uzavírají autoři. Statistická data totiž ukazují, že realita je odlišná.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko zasáhlo další zemětřesení

24.09.2017 14:17 Aktualizováno Mexiko - Pět dní po ničivém zemětřesení, které připravilo o život přes tři stovky lidí, zasáhly…

Trump připravil nová protiimigrační opatření. Vyvolají opět rozruch?

24.09.2017 12:54 Washington - Americký prezident Donald Trump by měl zveřejnit nová protiimigrační opatření, jimiž…

Trump se kvůli svým vulgaritám hádá se sportovci, ti ho bojkotují

24.09.2017 11:28 Washington - Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech stal terčem kritiky slavných…

Příručka, která zajistí vítězství. Americká armáda odtajnila plány na…

24.09.2017 09:29 Aktualizováno Washington – Válka už dávno není jen o zbraních a zabíjení nepřátelských jednotek, moderní bojiště…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama