Islamofobie v praxi? Média informují o muslimských hrozbách až pětkrát častěji

Washington - Podle nedávno zveřejněné studie provedou islámští radikálové jen kolem 12 procent všech teroristických útoků, ale média jim věnují až 41,4 procent veškerých článků. Analýza se uskutečnila na území Spojených států a pokryla útoky mezi lety 2011 a 2015.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Studie uvádí, že se lidé mnohem více bojí terorismu páchaným islámským radikalismem.

Autoři studie varují, že zvýšený zájem médií pomáhá šířit strach lidí z islámu a přispívá ke zhoršení vztahů a soužití s muslimským obyvatelstvem. Bombový útok na Bostonský maratón v roce 2013, který provedli dva muslimští útočníci a zabili při něm tři lidi, získal v pětiletém období téměř 20 procent veškerého pokrytí týkajícího se teroristických útoků USA.

Oproti tomu hlášení o masakru v roce 2012 v chrámu Sikh ve Wisconsinu, který zanechal šest mrtvých a který provedl běloch Wade Michael Page, představovaly jen 3,8 procent mediálního pokrytí. Stejně tak střelba na afroamerický kostel v Charlestonu v Jižní Karolíně, kdy útočník Dylann Roof zabil devět lidí, se média věnovala z 7,4 procent a útok F. G. Millera v roce 2014 v synagoze v Kansasu představoval jen 3,3 procenta zpráv.Všechny uvedené příklady splňují definici teroristických útoků, uvádí výzkumníci. Jejich studie taky vyvrací výrok prezidenta Donalda Trumpa, že média se dostatečně nevěnují útokům, která mají na svědomí muslimští pachatelé.

"Nevíme, zda je výrazně vyšší pokrytí vědomým rozhodnutím ze strany novinářů, ale tato stereotypizace posiluje veřejné mínění v tom, koho nebo čeho by se měli bát," udávají autoři studie. "Vydáváním článků a reportáží o teroristických útocích muslimů mnohonásobně více než jiné události se tento typ útoku jeví jako běžný. Není divu, že jsou Američané vystrašení z radikálního islámského terorismu," uzavírají autoři. Statistická data totiž ukazují, že realita je odlišná.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro "nečekaně" vyhrál prezidentské volby, hlasy si kupoval…

21.05.2018 07:18 Venezuela - Prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní socialistický prezident Nicolás Maduro…

Zazní válečné bubny? Pompeo přednese první projev jako šéf diplomacie USA

21.05.2018 07:14 Washington - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes představí poprvé od svého nástupu do úřadu…

Sopka Kilauea chrlí "fontány" lávy, obyvatelé a turisté nemají kudy utéct

21.05.2018 07:07 Honolulu - Láva z havajského vulkánu Kilauea během dneška podle očekávání zablokovala dálnici,…

Mladý pár vyrazil na dovolenou. Prošel si peklem, které si nikdo neumí…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Mexico City - Příběh mladého amerického páru dokazuje, že Mexico se stává pro turisty nebezpečnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama