Kushner zavítal do Egypta, Káhira kritizovala zmrazení americké pomoci

Káhira - Egypt během dnešní návštěvy zetě amerického prezidenta Jareda Kushnera kritizoval zmrazení vojenské pomoci, kterou Spojené státy dlouhá léta Káhiře poskytovaly.

Přidejte svůj názor

Jared Kushner, zeť Donalda Trumpa

S Kushnerovou delegací se přesto sešel egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí i prezident Abdal Fattáh Sísí. A to i přesto, že média nejprve uváděla, že Šukrí se s Kushnerem nesejde. Upravená verze Šukrího programu podle AP původně ukazovala, že jednání ministra s Kushnerem bylo odvoláno krátce poté, co americký představitel dorazil s delegací do Káhiry.

Následně ale agentura informovala, že se Šukrí zúčastnil pozdějšího Sísího jednání s Kushnerovou delegací. Ta zahrnuje zástupkyni poradce pro otázky národní bezpečnosti Dinu Powellovou a vyjednávače Jasona Greenblatta, který má na starosti také blízkovýchodní problematiku. Kushner přiletěl do Káhiry v rámci své blízkovýchodní cesty, jenž má za cíl oživit izraelsko-palestinské mírové rozhovory.

Agentura Reuters v úterý s odvoláním na dobře informované zdroje uvedla, že Spojené státy se rozhodly zamítnout Egyptu vojenskou pomoc v hodnotě 95,7 milionu dolarů (2,1 miliardy korun) a další podporu ve výši 195 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) odložit. Washington tak prý chce Káhiru potrestat za nerespektování lidských práv a demokratických norem.

Egyptské ministerstvo zahraničí oznámilo, že rozhodnutí USA lituje. V očích Káhiry jde o „chybné posouzení povahy strategických vztahů, které obě země po desetiletí spojují". Krok Washingtonu prý „odráží nedostatek porozumění významu podpory stability a úspěchu Egypta".

Kushner má následně odcestovat do Izraele.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pentagon řeší skandál: Vojáci během Trumpovy cesty do Asie dělali ostudu

22.11.2017 07:36 Washington - Pentagon prošetřuje trojici vojenských příslušníků kvůli jejich údajně nevhodnému…

Horor v New Yorku: Velká porota obžalovala z terorismu uzbeckého…

22.11.2017 02:51 Washington - Velká porota ve Spojených státech z terorismu obžalovala uzbeckého přistěhovalce…

Hackeři ukradli Uberu data 57 milionů zákazníků a řidičů

22.11.2017 01:11 Washington - Hackeři loni v říjnu ukradli alternativní taxislužbě Uber data 50 milionů zakázníků a…

IKEA po úmrtí osmi dětí stahuje z trhu komody a prádelníky

21.11.2017 22:25 Aktualizováno New York - IKEA stahuje ve Spojených státech a Kanadě z trhu 29 milionů prádelníků a komod, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama