Budou Češi sloužit jako pěšáci sporu USA s Ruskem?

Není novinkou, že Rusko a USA mají určité spory mezi sebou. Nicméně zdá se, že tyto dva státy začínají zatahovat do svých sporů obyvatele z dalších zemí, mimo jiné i České republiky. A slibují finanční pomoc. Všiml si toho i zahraniční server New York Times, který vynesl na světlo případ pana Kašuky.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Ladislav Kašuka píše články pro webovou stránku, která stojí proti Západu a všemu, co obsahuje. Tráví tak většinu víkendů a jeho články jsou silně proti Americe. Byl ohromě překvapený, když mu začaly přicházet zprávy na Facebook.

„Potřebuješ pomoc?“ stálo v první zprávě, která byla napsaná v ruštině. Kašuka tu osobu neznal, ovšem přišly mu další zprávy psané ve směsi ruštiny a zmatené češtiny. Ve zprávách ho cizinec vyzýval a podporoval myšlenku na pouliční demonstrace.

Dokonce mu nabízeli peníze na boj proti západu. Bylo mu nabídnuto 300 euro, aby si tento český Stalinista mohl koupit vlajky a další předměty na protest proti alianci NATO s vládou Ukrajiny, který se měl konat v Praze. Později dostal nabídku na 500 euro, aby si koupil videokameru, natočil akci a dal video na internet.

Dostal i další finanční nabídky. „Bylo to trochu neobvyklé, byl jsem překvapený,“ přiznal podle The New York Times v rozhovoru v obchodním centru na severu od Prahy, kde pracuje v ochrance a údržbě.

Rozhodl se pak, že peníze byly pro „dobrou věc“, tedy zastavení šíření kapitalismu do komunistických zemí, a rozhodl se finanční pomoc přijmout. Následoval podivný vztah, sestávající z vášnivých výměn o politice.

Kašuka od neznámých spojenců dostal dohromady 1 500 euro v hotovosti. Tento vztah byl součástí frenetické a nepříliš dobře provedené ovlivňující kampaně financované Moskvou a vedené Alexanderem Usovským. Usovský je spisovatel narozený v Bělorusku, ruský nacionalista, agitátor a najatá síla ve stínové bitvě mezi Ruskem a Západem.

Pokud to porovnáte s nedávnými pokusy o ovlivnění francouzských a amerických voleb, aktivity pana Kašuky a jemu podobných jsou poměrně nedůležité. Kašuka patří na okraj české politické situace a nikdy neusiloval o politickou moc.

O Kašukově spolupráce s Usovským se dostala na světlo díky ukrajinským hackerům, kteří zprávy, emaily a další data našli na Usovského počítači. Odhaluje to určité špinavé praktiky, ke kterým se Moskva snižuje ve své snaze ovlivnit ostatní. Je zvláštní, že Moskva užívá aktivisty na volné noze, aby pomáhali šířit jejich agendu.

Protesty, které Kašuka plánoval, přilákaly jen málo lidí. Proruské weby, které Usovský založil, vyhořely. Polský politik, se kterým Usovský spolupracoval, byl vloni zatčen kvůli podezření, že spolupracuje s Ruskem. Nic z toho však Usovského nezastavilo a pořád pokračuje s divokými plány.

Usovský podle New York Times spolupracoval také s Konstantinem Malofejevem, což je nacionalista a miliardář, který dostal tvrdé sankce od Spojených států za podporu proruských rebelů na východě Ukrajiny. Malofejev požadoval, aby Usovský přišel s konkrétními a úspěšnými řešeními.

New York Times se pokoušel Malofejeva kontaktovat, on ovšem odmítl a jeho mluvčí prohlásila, že nemají s Usovským nic společného. V minulosti Malofejev prohlásil, že podporuje jen humanitární práci, ne politiku.

Podle Jakuba Jandy, vedoucího výzkumné skupiny financované západem, je Usovský tak mimo realitu, že možná bude spíše volavkou. Měl by přimět lidi, aby si mysleli, že veškeré řeči o ruské hrozbě nejsou vážné a reálné.

Usovský prý odmítl poskytnout interview, pokud by mu New York Times nezaplatily. Nicméně v emailu potvrdil, že se mu hackeři dostali o počítače. A nepopíral autenticitu vypuštěných zpráv, které si vyměňoval s Kašukou.

Když se ho ptali na to, kolik peněz získal od sponzorů z Moskvy, Usovský popřel, že by nějaké peníze vůbec dostal. Když mu pak poslali kopii zprávy, kterou napsal v roce 2014 a popisoval v ní, že na „přípravu“ dostal 100 000 euro, přestal odpovídat celkově.

Podle zpráv, které z jeho počítače získali hackeři, peníze přišly od Malofejeva. Usovský žádal Malofejevovu sekretářku o další eura v letech 2014 a 2015, aby mohl financovat proruské kandidáty v polských volbách.

Ačkoli Usovský nikdy nedostal žádnou proruskou skupinu k moci, byl schopný je rozpoznat a nabídnout jim pomoc, nejen skupinám, ale i jedincům. Pochopil také moc internetu, která pomáhá zvětšit vliv okrajových aktivistů.

Pro Malofejeva to prý však bylo málo a od financování odstoupil a Usovský nezískal podporu ani u jiných ruských sponzorů. I proto ho pravděpodobně zaujal Kašuka, který by pro něho mohl být poměrně levným projektem. Na rozdíl od polských politiků po něm Kašuka nechtěl neustále více peníze.

Kašuka však ztratil o pouliční politiku zájem. S Usovským je prý sice stále v kontaktu, ovšem nyní se soustředí na své psané o hrozbě války, úspěších Stalina a hrůzy způsobené kapitalismem. Udržuje si však názor, že nezáleží na tom, odkud jsou finance pro aktivisty, dokud to pomůže jejich snahám.

Témata: USA | Rusko | politika | EUR | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sopka Kilauea chrlí "fontány" lávy, obyvatelé a turisté nemají kudy utéct

21.05.2018 07:07 Honolulu - Láva z havajského vulkánu Kilauea během dneška podle očekávání zablokovala dálnici,…

Mladý pár vyrazil na dovolenou. Prošel si peklem, které si nikdo neumí…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Mexico City - Příběh mladého amerického páru dokazuje, že Mexico se stává pro turisty nebezpečnou…

Záhadný informátor v Trumpově štábu. Kdo to je?

20.05.2018 20:24 Aktualizováno Washington - Americká média pátrají po totožnosti záhadného muže, jehož údajně před prezidentskými…

Ve Venezuele začaly prezidentské volby, favoritem je nadále Maduro

20.05.2018 19:36 Aktualizováno Caracas - Za dohledu 300.000 vojáků a policistů se dnes ve Venezuele konají prezidentské volby.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama