V Texasu kvůli povodním uvízla i Češka s malými dětmi. Nemohli jsme odjet, cesty jsou pod vodou, říká

Praha/Houston – Bouře Harvey a následné katastrofální povodně, které zaplavily státy Texas a Houston, se dotkly i Čechů. Mladá Češka se dvěma malými dětmi kvůli počasí si musela nedobrovolně prodloužit pobyt ve městě Sugar Land u Houstonu. Záplavy způsobené bouří Harvey si zatím podle neoficiálních zpráv vyžádaly 30 obětí, desítky lidí se pohřešují.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zaplavená auta

Žena měla odlet od příbuzných plánovaný na pondělí, minulý pátek ale byl zrušen. „V tu dobu byl hurikán ještě daleko nad pobřežím. Teď bychom sice také po dálnici odjeli, ale nájezdy na hlavní cesty jsou zatopené. Svítí sluníčko, dalo by se být na zahradě, u bazénu, ale čekáme, zda se dnes v noci podle předpovědi rozlije řeka Brazos," popsala situaci v telefonickém rozhovoru pro ČTK Riana Kvačková.

Uvedla také, že v nedalekém Richmondu, je už řeka rozlitá, a že v Sugar Land to vypadá, že se voda přelije přes umělé bariéry, které se ještě v noci zvyšovaly Chválí si ale, že v místě, kde se stavějí nová střediska, se současně s tím stavějí několik metrů vysoké bariéry a že města se na pravidelné hurikány připravují. „Vědí to, že hurikán přijde a odejde, tenhle je ale výjimečný tím, jak byl pomalý a jak velké množství vody spadlo na jedno místo. Je tu rovina, nemá to kam odtéct," říká.

V domě příbuzných Kvačkové prý nikdy neměli s hurikánem potíže, je daleko od pobřeží a vždycky ztratí na síle, než do města dorazí. Teďa le byala v místě jejího pobytu ve dvoupatrovém domku byla nařízena evakuace. „Nemohli jsme ale odjet, protože cesty už byly zaplavené. Stěhovali jsme věci do patra, začali připravovat jídlo, měla jsem poslední balíček plen," vypočítává. Okolí není podle ní celé zaplavené, ale pokud je pod vodou desetimetrový úsek silnice, takže odjet prostě nejde.

Dobře zatím podle ženy funguje organizace záchranných prací, zásobování i třeba prodej základních potravin. „V obchodě, který včera otevřeli, pouštěli zákazníky po částech, kluci čekali ve frontě třeba 40 minut, ale všechno bylo v klidu a všichni pořídili, co bylo potřeba," řekla mladá maminka.

„Je to neuvěřitelné, máme stále internet, televizi, plyn elektřinu, dodávky vody.... myslím, že to tu zvládají velmi dobře," říká mladá Češka. Období paniky podle ní už v rodině polevilo, vždycky ráno se sejdou se sousedy a baví se o tom, jak prožili noc. A připravují se na to, že snad brzy bude stavu ohrožení konec a bude možné opravovat domy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump si od schůzky s Kimem slibuje veliký úspěch

19.04.2018 10:57 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump si od schůzky s Kim Čong-unem slibuje úspěch, který…

Proč vlastně USA bojují v Sýrii? Odborníci marně hledají odpověď

19.04.2018 10:50 Víkendové bombardování Sýrie stále vzbuzuje otázky, které jsou pro Washington a Západ stále méně…

Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru teleskop TESS, uvidí celé nebe +VIDEO

19.04.2018 10:32 Aktualizováno Mys Canaveral - Americká raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX úspěšně vynesla na oběžnou…

Trump jako loutka Putina? Rusko si dovolovalo na Obamu, teď je tomu konec,…

19.04.2018 10:02 Washington – Tvrzení, že Donald Trump je proruský a že jeho zvolení bude vodou na mlýn Vladimiru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama