Rusko a USA v bludném kruhu. Skončí to špatně, varuje diplomat

NÁZOR - Americké ministerstvo zahraničí dne 31. srpna oznámilo, že nařídilo uzavření ruského generálního konzulátu v San Francisku a jeho dalších dvou poboček, konstatuje v komentáři pro server Moscow Times James F. Schumaker. Bývalý diplomat, který v 80. letech pracoval v sovětském oddělení amerického ministerstva zahraničí připomíná, že akt je koncipován jako odpověď na Ruskem vynucenou redukci americké diplomatické mise o 755 osob působících na ruském území.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Ignoruje Trump dědictví Richarda Nixona?

K tangu jsou potřeba dva

Heather Nauertová, mluvčí amerického ministerstva zahraničí prohlásila, že akce se uskutečnila "v duchu parity vyvolaném Rusy," poukazuje Schumaker. Dodává, že ruský diplomatický resort se zatím zdržel odpovědi, když vydal jen stručné stanovisko, že "Moskva bude nová opatření oznámená Spojenými státy bedlivě studovat a teprve poté oznámí svou reakci".   

Během oznámení uvedeného záměru nicméně americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo naději, že daný krok celou záležitost snad ukončí a obě strany se vyhnou dalším odvetným akcím, připomíná zkušený diplomat. Soudí, že to se naneštěstí nestane, což zřejmě potvrdil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, když během své nedávné diskuze se studenty Moskevského státního institutu pro mezinárodní vztahy konstatoval, že "k tangu jsou potřeba dva".   

Potřebujeme oddechový čas, aby se jak Rusové, tak Američané mohli uchýlit do bezpečných pozic a zvážit, jaký další vývoj přichází v úvahu, domnívá se Schumaker. Vysvětluje, že obě strany se téměř rok nacházejí v kruhu odvetných opatření, přičemž tento řetězec vyhošťování v duchu "oko za oko" zahájil údajný ruský pokus ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016.

"Jak se míra odvety zvyšovala, obě strany se snaží zvyšovat sázky a pouze se zakopávají hlouběji do negativního kruhu, který pro obě strany skončí špatně," varuje bývalý diplomat. Jako doklad zmiňuje právě poslední americké kroky.

Je načase vypnout hudbu

Uzavření ruského generálního konzulátu, bez vyhoštění dalších ruských diplomatů, se může jevit jako konec kruhu odvetných opatření, ale pouze těm, kdo neznají dějiny diplomacie, deklaruje Schumaker. Zdůrazňuje, že uzavřením úřadu v San Francisku Spojené státy nadále eskalují situaci, které zřejmě povede k velmi tvrdé ruské odplatě.  

Americké ministerstvo zahraničí a evidentně i prezident Donald Trump ignorovali historii, kritizuje ostřílený diplomat. Připomíná, že ruský generální konzulát v San Francisku a americký generální konzulát v tehdejším Leningradu byly zřízeny na počátku 70. let, přičemž celý proces byl formalizován v červnu 1973v dohodě uzavřené generálním tajemníkem ÚV KSSS Leonidem Brežněvem a americkým prezidentem Richardem Nixonem.  

Proces vyjednávání o otevření konzulátů, který probíhal uprostřed studené válku, byl enormním úspěchem, poukazuje Schumaker. Doplňuje, že přímo pramenil z náročných jednání o konzulární úmluvě mezi USA a SSSR z roku 1964, přičemž si žádal roky diplomatické práce z obou stran, a oba konzuláty jsou tedy propojeny na bázi reciprocity.    

"S ohledem na tuto historii, co si myslíte, že bude logickou ruskou odpovědí na uzavření generálního konzulátu v San Francisku? Jeden může hádat," píše muž, který sám na leningradském konzulátu působil. Netuší, k čemu ruská vláda dospěje, ale sám doufá v jistou umírněnost Moskvy, která momentálně nepřichází ze strany Washingtonu.

Nový ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov prohlásil, že je nutné vyřešit problém klidně, velmi rozvážně jednat v profesionálním duchu a vyvarovat se hysterických výlevů, připomíná Schumaker. "Nemohu než souhlasit. Je na čase vypnout hudbu," uzavírá s narážkou na Lavrovovo přirovnání o tangu.

Témata: USA | Rusko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hollywoodu vyšetřují už 20 případů sexuálního obtěžování

19.11.2017 09:49 Los Angeles - Na dvě desítky případů sexuálního obtěžování týkající se osob amerického filmového…

Argentinská armáda zachytila volání ze zmizelé ponorky

19.11.2017 09:42 Buenos Aires - Argentinská armáda zachytila sedm neúspěšných satelitních volání, která zřejmě…

Americký generál by nevykonal nezákonný rozkaz k jadernému úderu

19.11.2017 04:45 Ottawa/Washington - Šéf amerického strategického velitelství generál John Hyten by odmítl zahájit…

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama