Anwara al-Awlaki terorizoval svět. Kdo byl muž, kterého se bála celá Amerika?

Taliban, Al-Káida, Hizballáh nebo Islámský stát. To jsou jen některé z řady teroristických organizací, které páchají své útoky nejen na Blízkém východě a v Africe. Za většinou z těchto organizací stojí lidé, na jejichž hlavu vypisuje americká rozvědka tučné odměny. A Anwar al-Awlaki, šéf odnože Al-Káidy, byl jedním z nejhorších teroristů, se kterými se americké úřady setkaly.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Anwar al-Awlaki

Za velkou ránu zasazenou terorismu a za mezník v boji proti teroristické síti Al-Káida označil americký prezident Barack Obama zabití radikálního muslimského kazatele Anwara al-Awlakiho.

Americký občan al-Awlaki byl šéfem jemenské odnože teroristické organizace Al-Káida. O jeho likvidaci se postaral 30. září 2011 americký bezpilotní letoun při náletu v provincii Džauf asi 140 kilometrů východně od hlavního města Saná.

Al-Awlaki se narodil 22. dubna 1971 v prominentní jemenské rodině v americkém Novém Mexiku, část dětství prožil v USA, kde jeho otec učil na univerzitách. Pak se rodina vrátila do Jemenu, kde se otec, známý vědec, stal rektorem univerzity v Saná a ministrem zemědělství.

V roce 1991 se dvacetiletý al-Awlaki do USA vrátil, aby tam v Coloradu vystudoval stavařinu a pedagogiku, nakonec se ale stal imámem. Působil v mešitách v USA, v roce 2004 se přemístil do Jemenu, kde učil na muslimských školách, ale také byl půldruhého roku vyslýchán kvůli podezření, že připravoval únos amerického diplomata.

Americká rozvědka považovala al-Awlakiho za vůdce zahraničních operací jemenské Al-Káidy a za výkonného šiřitele ideologie teroristů. Mnoho stoupenců měl v USA. Odborníky byl označován za "extrémně nebezpečného muže" a jednoho z hlavních teroristů světa.

Byl přezdíván "Usáma internetu". Své plamenné texty rozšiřoval na internetu, vydával ale i klasický časopis v angličtině Inspiruj, ve kterém byly články typu "Jak udělat bombu v maminčině kuchyni". Nejznámějším případem al-Awlakiho vlivu je přiznání britské studentky Roshonary Choudhryalové.

Ta se v roce 2010 pokusila ubodat člena britského parlamentu. Byla pak odsouzena na doživotí a při výslechu vypověděla, že vyslechla 100 hodin al-Awlakiho internetových lekcí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kolumbii se do rokle zřítil autobus, zemřelo nejméně 14 cestujících

20.11.2017 08:28 Bogotá - Při tragické nehodě autobusu na severozápadě Kolumbie zahynulo nejméě 14 lidí a 35 osob…

Zemřel masový vrah Charles Manson

20.11.2017 08:14 Aktualizováno Los Angeles - Ve věku 83 let zemřel v neděli večer strůjce několika vražd Charles Manson. Jednou z…

O novém prezidentovi Chile rozhodne druhé kolo, země se odklání od levice

20.11.2017 08:13 Santiago de Chile - Prezidentské volby v Chile vyhrál Sebastián Piňera, kandidát pravice. V kole 17…

Americké New Orleans povede poprvé v historii žena

19.11.2017 21:58 Washington - Americké město New Orleans patří k nejvýznamnějším přístavům v USA. Poprvé v jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama