Trump patrně zruší program pro migranty žijící v USA od dětství

Washington - Americký prezident Donald Trump zřejmě zruší program, který umožňuje legalizovat pobyt migrantů žijících v USA od dětství. Nechce však za to převzít plnou odpovědnost, rozhodnout má Kongres.

Přidejte svůj názor

Federální Kongres Spojených států amerických

"Kongrese, připrav se na svou práci - DACA!," napsal dnes ráno místního času (brzy odpoledne SELČ) Trump na svém twitterovém účtu. DACA je zkratka označující program zavedený za předchozího prezidenta Baracka Obamy v roce 2012.

Umožňuje lidem, kteří přišli do USA se svými rodiči jako děti, získat každé dva roky obnovitelnou ochranu před vyhoštěním a pracovní povolení. V současnosti využívá tento program asi 800.000 migrantů, většina z nich je z Mexika.

Trump v souladu se svou antiimigrační politikou už dříve ohlásil, že program zruší. Dnes patrně oznámí, že zrušení programu začne platit až po uplynutí půlroční lhůty. V ní bude mít Kongres možnost vyřešit ochranu dětských migrantů zákonnou úpravou. Vzhledem k převaze republikánů je však pravděpodobné, že žádný takový zákon v parlamentu neprojde.

Před Bílým domem ve Washingtonu i v řadě dalších měst Spojených států se dnes chystají demonstrace na podporu programu DACA.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zazní válečné bubny? Pompeo přednese první projev jako šéf diplomacie USA

21.05.2018 07:14 Washington - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes představí poprvé od svého nástupu do úřadu…

Sopka Kilauea chrlí "fontány" lávy, obyvatelé a turisté nemají kudy utéct

21.05.2018 07:07 Honolulu - Láva z havajského vulkánu Kilauea během dneška podle očekávání zablokovala dálnici,…

Mladý pár vyrazil na dovolenou. Prošel si peklem, které si nikdo neumí…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Mexico City - Příběh mladého amerického páru dokazuje, že Mexico se stává pro turisty nebezpečnou…

Záhadný informátor v Trumpově štábu. Kdo to je?

20.05.2018 20:24 Aktualizováno Washington - Americká média pátrají po totožnosti záhadného muže, jehož údajně před prezidentskými…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama