Harvey nebyl první, Irma nemusí být poslední. Na americké pobřeží se ženou další dva hurikány

Miami - Zatímco se obyvatelé Floridy chystají na údajně doposud nejsilnější hurikán, který by měl tuto neděli ráno dorazit na americké pobřeží, další nebezpečí se rýsuje na obzoru. Nad atlantickým oceánem se formují dvě menší bouřky - Katia nad Mexickým zálivem a Jose, který bude pravděpodobně putovat ve stopách Irmy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hurikán, ilustrační foto.

Právě teď jsou nad Atlantským oceánem poblíž amerického pobřeží hned tři silné bouřky, stalo se tak poprvé od roku 2010. Katia zatím dosáhla síly bouře kategorie 1 a žene se na Mexiko. Irma, nejsilnější ze tří, už zpustošila Karibik a zanechala za sebou mrtvé. Na Floridu by měla podle očekávání dorazit tuto neděli ráno. A Jose už teď následuje stejný směr po Irmě, momentálně se nachází východně od Malých Antil.

Hlášení zatím varují před silným větrem s možností vzniku menších tornád. Jose zatím taky dosahuje jen síly první kategorie, ale vědci varují, že jak se bouře dostane za Závětrné ostrovy, budou na něj působit stejné podmínky jako na Irmu a nejpravděpodobnější směr je tak Florida. Jenže scénářů je několik. Pokud bude pokračovat na sever do chladnějších vod, je zde naděje, že zpomalí a zcela se zastaví. V případě, že by však putoval jihozápadně, nabral by naopak na síle.

Meteorologům teď dělá největší starost, že by Jose mohl zasáhnout ty samá místa jako Irma. Ta poničila, co se dalo, a není jisté, jak si ostrovy a lidi poradí s další silnou tropickou bouří. Spousta menších obydlených ostrovů, jsou nyní zcela odříznuté od zbytku světa. Škody zasáhly telekomunikaci, ale i přístavy a letiště. V jakém stavu se lidi nacházejí se teprve pomalu zjišťuje.

Hurikán Katia se vytvořila ve středu brzo ráno jihovýchodně od Mexika a její předpokládaný směr může být severně, západně i jižně. Očekává se však, že by ani v pátek nemusela zasáhnout pevninu. Zatímco Mexičané si připravují na bouři, Američané se nemusí tolik obávat. I kdyby Katia putovala na sever, suché podnebí nad Texasem a Louisianou zabrání bouři přístup do oblastí zasažených Harveyem.

Témata: Hurikán | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderný útok na Ameriku? Hrozba se zvyšuje, tvrdí CIA

23.01.2018 12:56 Washington - Severní Korea bude v blízké budoucnosti schopna zaútočit jadernými zbraněmi na území…

Největší soupeř USA už nejsou teroristé? Nová obranná strategie se…

23.01.2018 12:28 Aktualizováno Americký ministr obrany James Mattis nedávno představil novou obrannou strategii Spojených států.…

Sopka Mayon nadále chrlí lávu. Zásah pyroklastickým proudem nemáte šanci…

23.01.2018 09:36 Manila - Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela. Z vesnic v okolí vulkánu bylo…

Neskrývaná špionáž? Ruská loď obkličuje americké břehy

23.01.2018 08:59 Washington - Ruská výzvědná loď Viktor Leonov byla spatřena sto mil jihovýchodně od pobřeží Severní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama