Harvey nebyl první, Irma nemusí být poslední. Na americké pobřeží se ženou další dva hurikány

Miami - Zatímco se obyvatelé Floridy chystají na údajně doposud nejsilnější hurikán, který by měl tuto neděli ráno dorazit na americké pobřeží, další nebezpečí se rýsuje na obzoru. Nad atlantickým oceánem se formují dvě menší bouřky - Katia nad Mexickým zálivem a Jose, který bude pravděpodobně putovat ve stopách Irmy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hurikán, ilustrační foto.

Právě teď jsou nad Atlantským oceánem poblíž amerického pobřeží hned tři silné bouřky, stalo se tak poprvé od roku 2010. Katia zatím dosáhla síly bouře kategorie 1 a žene se na Mexiko. Irma, nejsilnější ze tří, už zpustošila Karibik a zanechala za sebou mrtvé. Na Floridu by měla podle očekávání dorazit tuto neděli ráno. A Jose už teď následuje stejný směr po Irmě, momentálně se nachází východně od Malých Antil.

Hlášení zatím varují před silným větrem s možností vzniku menších tornád. Jose zatím taky dosahuje jen síly první kategorie, ale vědci varují, že jak se bouře dostane za Závětrné ostrovy, budou na něj působit stejné podmínky jako na Irmu a nejpravděpodobnější směr je tak Florida. Jenže scénářů je několik. Pokud bude pokračovat na sever do chladnějších vod, je zde naděje, že zpomalí a zcela se zastaví. V případě, že by však putoval jihozápadně, nabral by naopak na síle.

Meteorologům teď dělá největší starost, že by Jose mohl zasáhnout ty samá místa jako Irma. Ta poničila, co se dalo, a není jisté, jak si ostrovy a lidi poradí s další silnou tropickou bouří. Spousta menších obydlených ostrovů, jsou nyní zcela odříznuté od zbytku světa. Škody zasáhly telekomunikaci, ale i přístavy a letiště. V jakém stavu se lidi nacházejí se teprve pomalu zjišťuje.

Hurikán Katia se vytvořila ve středu brzo ráno jihovýchodně od Mexika a její předpokládaný směr může být severně, západně i jižně. Očekává se však, že by ani v pátek nemusela zasáhnout pevninu. Zatímco Mexičané si připravují na bouři, Američané se nemusí tolik obávat. I kdyby Katia putovala na sever, suché podnebí nad Texasem a Louisianou zabrání bouři přístup do oblastí zasažených Harveyem.

Témata: Hurikán | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v USA: Útočník pálil po lidech v Nashville, jeden mrtvý a sedm…

24.09.2017 23:00 Aktualizováno Nashville - Jeden mrtvý a sedm lidí bylo zraněno při střelbě v kostele v americkém městě Nashville…

Konečná hrozba? Pokud nepřestane KLDR testovat zbraně, USA je zničí

24.09.2017 15:35 Washington – Svět se pomalu ztrácí ve výhružkách, které si spolu vyměňují Donald Trump a Kim Čong…

Nastává konec světa, hlásila televize. Tisíce lidí zachvátila panika

24.09.2017 14:35 Kalifornie – Diváci kabelové televize Bravo byli včera vyděšeni, normální vysílací program náhle…

Mexiko zasáhlo další zemětřesení

24.09.2017 14:17 Aktualizováno Mexiko - Pět dní po ničivém zemětřesení, které připravilo o život přes tři stovky lidí, zasáhly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama