ČR v čele žebříčku "trumpujících" zemí. Babiš a Trump mají shodné rysy, píše Politico

Washington - Americký server Politico se pokusil sestavit žebříček deseti nejvíce "trumpujících" zemí v Evropě. Za Českem se umístily Itálie, Rusko, Turecko a Maďarsko, které už "trumpovské" lídry měly či mají. Na šesté příčce figuruje Ázerbájdžán, následovaný Polskem, Bulharskem a Maltou. Na sdílené desáté pozici skončily Francie a Británie.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Donald Trump

Před sestavením svého žebříčku "trumpovatelnosti" si redaktoři serveru Politico položili otázku, ve které zemi by "evropský Donald Trump měl největší šanci na zvolení".

Ve 47 evropských zemích pak hodnotili na škále od jedné do deseti jednotlivé projevy takových tužeb voličů, které jsou charakteristické pro voličskou základnu amerického prezidenta. Mezi hodnocenými faktory tak byla touha po změně, touha po silném vůdci či míra nedůvěry vůči svobodným médiím.

"Trumpismus", jenž se projevuje například směsicí charismatu a arogance či odmítáním volného obchodu nebo otevřených hranic vůči migrantům, je podle serveru nejžádanější v České republice. "Pokud by se někdo jako Donald Trump (v ČR) ucházel o úřad, měl by velkou šanci být zvolen - a opravdu ji někdo má," píše Politico. Andrej Babiš, který se prý po říjnových volbách pravděpodobně stane premiérem, byl v minulosti s Trumpem opakovaně srovnáván, podotýká Politico.

"Některé podobnosti jsou zjevné: Babiš je miliardář bez předchozích politických zkušeností, který se sám prezentuje jako outsider; je známý svými politicky nekorektními vyjádřeními, mnohdy o migrantech přicházejících do země; a obhajoval přísnou imigrační politiku, která zahrnuje nikoli zeď, ale 'pevnost', která migranty udrží venku," vyjmenovává Politico.

Babiš ale má i další trumpovské vlastnosti. "Babiš podporuje zvyšování výdajů na obranu, ale zdráhal se dát víc peněz na zdravotnictví, když byl v roce 2016 ministrem financí, což z něj činí jednoho z mála evropských vůdců, jimiž jsme se zabývali, kteří měli něco společného s Trumpovou zdravotnickou politikou," uvedl server příklad další podobnosti.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odtajněné dokumenty: Kolumbijský exprezident měl vazby na narkobarona…

27.05.2018 09:54 Bogotá - Kolumbijský exprezident Álvaro Uribe měl podle nově odtajněných dokumentů z amerických…

Zneužití populárních loutek? Tvůrci pořadu pro děti podali žalobu

27.05.2018 09:40 Los Angeles - Tvůrci legendárního dětského pořadu Sezame, otevři se podali žalobu na distributora…

NATO se "rozšiřuje". V Latinské Americe bude mít prvního globálního…

27.05.2018 08:44 Bogotá - Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním…

Emotivní setkání v Bílém domě: Trump přijal Američana, který byl vězněn ve…

27.05.2018 07:53 Washington - Americký prezident Donald Trump v Bílém domě přivítal propuštěného Američana, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama