Vesmír: Budoucí bojiště státní obrany

Odborníci již dlouho uvažují o vesmíru jako o místě, kde nejenže můžeme vést výzkum, ale jedná se i o potenciální budoucí válečné pole. Orgány spravující lidskou kolonizaci vesmíru neustále diskutují, jak se Spojené státy chovají v neprozkoumaném prostoru. Přitom vůbec neřeší, co USA dělá, když se nikdo nedívá, obává se Mir Sadat, který je důstojníkem americké armády a pro časopis The National Interest sepsal svůj osobní názor na situaci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vesmírné satelity, ilustrační foto.

Spojené státy nemohou a nemůžu investovat miliardy dolarů do teoretických projektů v bílých laboratořích, kde se to jen hemží výzkumnými pracovníky. Potřebují viditelné výsledky, aby uklidnili i sponzory, kteří jim na vesmírný projekt přispěli svými penězi. Výsledkem je, že už teď vzniká samostatná vojenská služba – taková, která svede boj na oběžné dráze Země.

Dá se říci, že Američané nyní ve vesmíru dominují a jsou nejlépe připravení na budoucí závod. Jenže by si měli dobře uvědomit, že jakmile se ostatní státy zapojí, bude jejich postavení okamžitě ohroženo. Rivaly však čeká na začátku mnoho překážek. Jednak jsou to finance, kterých je zapotřebí hromada, a bez vyspělé technologie to nepůjde.

Vesmír je zatím doména, kde se budou řešit pozemské konflikty. Nebavíme se o Star Treku ani Star Wars, to je po lidstvo ještě daleko. Ale velmi pravděpodobné bude navádění vojenských operací pomocí satelitů a GPS. Usnadní nám to organizaci zásobování, ale třeba i špehování protivníků.

Zatímco svět v tomhle směru ještě trochu spí, USA už připravuje svoje základní plány. Pokud jim necháme takový náskok, musíme být později připraveni na to, že budou mít do budoucna už vždycky hlavní slovo. Přitom řešení nemusí být tak složité. Zatímco jen málo zemí na světě by dokázalo s vlastním rozpočtem soupeřit v dobývání vesmíru, ty menší by se měly spojit a vytvořit alianci.

I když mají Spojené státy v tomhle směru upevněnou pozici, zdaleka to neznamená, že by zvládli kolonizovat vesmír sami. Pokud by se vytvořila aliance podobná třeba NATO, pak by každý členský stát mohl libovolnou měrou přispět na výzkum, a přitom by se spojením menších hlasů dalo vetovat rozhodnutí silnějších. Hlavně jen nesmíme dopustit, aby jakákoliv země na světě zcela dominovala bez konkurence.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump podepsal dekret o uvalení cel na Čínu, Peking mluví o protiopatřeních

22.03.2018 19:55 Aktualizováno Washington – Spojené státy zareagovali na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.…

Z Trumpova týmu odešel hlavní právník, prezident prý nebral na vědomí jeho…

22.03.2018 19:49 Aktualizováno Washington – Přední člen právního týmu prezidenta Donalda Trumpa v kauze vyšetřování údajného…

EU bude prozatím osvobozena od cel na dovoz oceli a hliníku do USA

22.03.2018 18:11 Washington - Evropská unie bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím osvobozena od nových cel…

Na Trumpa praskl další sexuální skandál. Ozvala se účastnice reality show

22.03.2018 07:45 Los Angeles - Bývalá modelka Karen McDougalová chce promluvit o pikantní aférce s Donaldem Trumpem.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama