Zemřela americká historička Nancy Dupreeová

Kábul - Americká historička a archeoložka Nancy Dupreeová, která většinu svého života věnovala záchraně historického a kulturního dědictví válkami zmítaného Afghánistánu, zemřela v sobotu ve věku 90 let v kábulské nemocnici. Informovala o tom dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Nancy Dupreeová

Dupreeová se narodila v roce 1927 v Indii americkým rodičům. Poprvé do Afghánistánu přišla roku 1962 jako žena diplomata. O několik let později potkala Louise Dupreeho, známého archeologa a odborníka na afghánskou kulturu a dějiny. Po rozvodu s manželem, který v tehdejším Kábulu způsobil skandál, se vzali.

Po sovětské invazi do Afghánistánu v roce 1979 musela Dupreeová zemi opustit, kdežto její muž v Afghánistánu zůstal. Přesunula se do utečeneckého tábora v pákistánském Péšávaru, kde pomáhala afghánským uprchlíkům. Její muž byl nejprve zatčen pro podezření, že je agentem CIA, a později se k Dupreeové přidal. Zemřel v roce 1989.

V Péšávaru Dupreeová začala shromažďovat vládní i nevládní dokumenty, které se vztahují k afghánským dějinám a kultuře. Tvrdila, že po sovětské invazi začalo rabování a mnoho "bezcenných" knih a dokumentů se na váhu prodávalo na otop. Používaly se i na balení potravin.

V roce 2001, kdy koaliční síly svrhly vládu Talibanu, se historička rozhodla zůstat v Pákistánu, protože se obávala o osud své sbírky.

V roce 2005 se přestěhovala do Kábulu a nashromážděné dokumenty s ní. Mezi komerčními zásilkami se jí do afghánské metropole podařilo propašovat na 300 pytlů plných dokumentů. V rozhovorech s pýchou udávala, že nebyl zničen jediný lísteček, napsal web deníku The Guardian.

Ve spolupráci s kábulskou vládou se posléze snažila pro svou sbírku, jež tehdy čítala na 7000 položek, najít umístění. Nakonec byla jedinečné kolekci přidělena budova v areálu kábulské univerzity.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelec z Nashvillu na facebooku zanechal vzkazy

25.09.2017 21:42 Washington - Motiv střelce, který v neděli v kostele na předměstí Nashvillu v americkém státě…

Sexuální skandál v USA: Exkongresman a manžel poradkyně Clintonové jde do…

25.09.2017 18:34 New York – Americký soud dnes poslal na 21 měsíců do vězení bývalého amerického kongresmana…

Týden po zemětřesení v Mexiku stoupl počet obětí na 324

25.09.2017 17:06 Mexiko - Nejsilnější zemětřesení v Mexiku za posledních 30 let, které udeřilo v úterý 19. září, si…

Lhůta pro potopení Obamacare se krátí, Trumpa zřejmě čeká další fiasko

25.09.2017 12:08 Praha - Zdravotní reformu amerického exprezidenta Baracka Obamy se už pro nedostatek hlasů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama