Zemřela americká historička Nancy Dupreeová

Kábul - Americká historička a archeoložka Nancy Dupreeová, která většinu svého života věnovala záchraně historického a kulturního dědictví válkami zmítaného Afghánistánu, zemřela v sobotu ve věku 90 let v kábulské nemocnici. Informovala o tom dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Nancy Dupreeová

Dupreeová se narodila v roce 1927 v Indii americkým rodičům. Poprvé do Afghánistánu přišla roku 1962 jako žena diplomata. O několik let později potkala Louise Dupreeho, známého archeologa a odborníka na afghánskou kulturu a dějiny. Po rozvodu s manželem, který v tehdejším Kábulu způsobil skandál, se vzali.

Po sovětské invazi do Afghánistánu v roce 1979 musela Dupreeová zemi opustit, kdežto její muž v Afghánistánu zůstal. Přesunula se do utečeneckého tábora v pákistánském Péšávaru, kde pomáhala afghánským uprchlíkům. Její muž byl nejprve zatčen pro podezření, že je agentem CIA, a později se k Dupreeové přidal. Zemřel v roce 1989.

V Péšávaru Dupreeová začala shromažďovat vládní i nevládní dokumenty, které se vztahují k afghánským dějinám a kultuře. Tvrdila, že po sovětské invazi začalo rabování a mnoho "bezcenných" knih a dokumentů se na váhu prodávalo na otop. Používaly se i na balení potravin.

V roce 2001, kdy koaliční síly svrhly vládu Talibanu, se historička rozhodla zůstat v Pákistánu, protože se obávala o osud své sbírky.

V roce 2005 se přestěhovala do Kábulu a nashromážděné dokumenty s ní. Mezi komerčními zásilkami se jí do afghánské metropole podařilo propašovat na 300 pytlů plných dokumentů. V rozhovorech s pýchou udávala, že nebyl zničen jediný lísteček, napsal web deníku The Guardian.

Ve spolupráci s kábulskou vládou se posléze snažila pro svou sbírku, jež tehdy čítala na 7000 položek, najít umístění. Nakonec byla jedinečné kolekci přidělena budova v areálu kábulské univerzity.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americký generál by nevykonal nezákonný rozkaz k jadernému úderu

19.11.2017 04:45 Ottawa/Washington - Šéf amerického strategického velitelství generál John Hyten by odmítl zahájit…

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Argentinská armáda aktivně pátrá po zmizelé ponorce

18.11.2017 20:14 Buenos Aires - Argentinské námořnictvo zintenzivnilo pátrání po své ponorce. Ztratilo s ní kontakt…

Terorismus je častější, přináší však méně obětí, uvádí statistika

18.11.2017 17:26 Aktualizováno New York - Statistiky amerického Institutu ekonomie a míru (IEP) nazvané Globální index terorismu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama