KLDR musí vědět, že cena za její agresi je "zánik". Rozmístí USA na poloostrově jaderné zbraně?

Washington – Republikánský senátor John McCain v neděli vyzval Spojené státy, aby zintenzivnily svou přítomnost kvůli problematice Severní Koreje a daly jejímu vůdci Kim Čong-unovi jasně najevo, že agresivní činy povedou k zničení jeho země. Jeho slova cituje server stanice CNN.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku

Washington se musí „ujistit, že Kim Čong-un ví, že pokud bude jednat agresivně, bude cena za takové chování zánik," řekl McCain pro CNN. Arizonský republikán vyzval k vytvoření strategie pro Severní Koreu, která by zahrnovala navyšování protiraketové obrany a dalších obranných schopností v Jižní Koreji, čímž by došlo k většímu vyvíjení tlaku na Čínu. USA by prý také měly zvažovat rozmístění jaderných zbraní na Korejský poloostrov.

McCain to uvedl ve svém prvním celonárodním televizním rozhovoru od doby, kdy mu byla v červenci letošního diagnostikována rakovina mozku. „Korejský ministr obrany před několika dny vyzval k přerozdělení jaderných zbraní," řekl McCain s tím, že by měl být tento návrh vážně zvažován.

Čína podle něj nedělá dost, aby omezila svou podporu KLDR. USA by prý proto měly využít ekonomické páky k ovlivnění Pekingu. „Také si myslím, že musíme říct Číňanům, že to sice ublíží Spojeným státům, pokud s nimi ztratíme nějaké obchodní vztahy, ale něco se prostě bude muset změnit," řekl McCain.

Americký prezident Donald Trump před několika nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle něho se tato země chová špatně, a to musí přestat. Zároveň ale řekl, že by se raději vyhnul vojenskému řešení.

„Vojenská akce by určitě byla volbou. Je nevyhnutelná? Nic není nevyhnutelné," prohlásil prezident, podle kterého by to byl „smutný den pro Severní Koreu", pokud by se USA k válce rozhodly. Trump po zkoušce vodíkové bomby v KLDR také přislíbil posílení obranných kapacit Jižní Koreje a Japonska, které se cítí severokorejským zbrojením nejvíce ohroženy.

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hollywoodu vyšetřují už 20 případů sexuálního obtěžování

19.11.2017 09:49 Los Angeles - Na dvě desítky případů sexuálního obtěžování týkající se osob amerického filmového…

Argentinská armáda zachytila volání ze zmizelé ponorky

19.11.2017 09:42 Buenos Aires - Argentinská armáda zachytila sedm neúspěšných satelitních volání, která zřejmě…

Americký generál by nevykonal nezákonný rozkaz k jadernému úderu

19.11.2017 04:45 Ottawa/Washington - Šéf amerického strategického velitelství generál John Hyten by odmítl zahájit…

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama