KLDR musí vědět, že cena za její agresi je "zánik". Rozmístí USA na poloostrově jaderné zbraně?

Washington – Republikánský senátor John McCain v neděli vyzval Spojené státy, aby zintenzivnily svou přítomnost kvůli problematice Severní Koreje a daly jejímu vůdci Kim Čong-unovi jasně najevo, že agresivní činy povedou k zničení jeho země. Jeho slova cituje server stanice CNN.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku

Washington se musí „ujistit, že Kim Čong-un ví, že pokud bude jednat agresivně, bude cena za takové chování zánik," řekl McCain pro CNN. Arizonský republikán vyzval k vytvoření strategie pro Severní Koreu, která by zahrnovala navyšování protiraketové obrany a dalších obranných schopností v Jižní Koreji, čímž by došlo k většímu vyvíjení tlaku na Čínu. USA by prý také měly zvažovat rozmístění jaderných zbraní na Korejský poloostrov.

McCain to uvedl ve svém prvním celonárodním televizním rozhovoru od doby, kdy mu byla v červenci letošního diagnostikována rakovina mozku. „Korejský ministr obrany před několika dny vyzval k přerozdělení jaderných zbraní," řekl McCain s tím, že by měl být tento návrh vážně zvažován.

Čína podle něj nedělá dost, aby omezila svou podporu KLDR. USA by prý proto měly využít ekonomické páky k ovlivnění Pekingu. „Také si myslím, že musíme říct Číňanům, že to sice ublíží Spojeným státům, pokud s nimi ztratíme nějaké obchodní vztahy, ale něco se prostě bude muset změnit," řekl McCain.

Americký prezident Donald Trump před několika nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle něho se tato země chová špatně, a to musí přestat. Zároveň ale řekl, že by se raději vyhnul vojenskému řešení.

„Vojenská akce by určitě byla volbou. Je nevyhnutelná? Nic není nevyhnutelné," prohlásil prezident, podle kterého by to byl „smutný den pro Severní Koreu", pokud by se USA k válce rozhodly. Trump po zkoušce vodíkové bomby v KLDR také přislíbil posílení obranných kapacit Jižní Koreje a Japonska, které se cítí severokorejským zbrojením nejvíce ohroženy.

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stevard a letuška se vzali za letu, oddal je samotný papež

18.01.2018 16:08 Santiago de Chile - Papež František dnes cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda,…

Mexická zeď? Místy bude průhledná, někde dokonce děravá, připustil Trump

18.01.2018 14:49 Washington - Donald Trump se dnes ohradil proti tvrzení personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho…

Trump si "velmi přeje" hovořit s vyšetřovatelem Muellerem

18.01.2018 14:45 Washington - Americký prezident Donald Trump si "velmi přeje" hovořit s vyšetřovatelem Robertem…

Trump podporuje diktátory na celém světě, tvrdí americká nezisková…

18.01.2018 13:53 Paříž/Washington - Spojené státy prostřednictvím amerického prezidenta Donalda Trumpa pomáhají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama