Boj proti dezinformacím nefunguje. Lidé falešným zprávám věří ještě víc, ukázala studie

Společnost Facebook se snaží bojovat proti falešným zprávám. Spojila své síly s celou řadou skupin, které se věnují ověřování informací. Jenže takové ověřování má jen velmi omezený nebo žádný účinek na uživatele, ukázal průzkum odborníků z univerzity Yale.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Facebook

Společnost Facebook navázala spolupráci s externími kontrolory – mělo jít o klíčový prvek v boji proti falešným zprávám. Nová studie Yale University však ukázala, že ověřování informací a následné označování nepřesných zpráv na sociálních médiích prostě nefunguje, uvádí server Politico.

Označování falešných novinových zpráv má podle studie jen malý vliv na to, zda čtenáři vnímají titulky zprávy jako pravdivé. Výzkumní pracovníci také zjistili, že pro některé skupiny - zvláště příznivce amerického prezidenta Donalda Trumpa a dospělé do 26 let – může takové označování v konečném důsledku zvýšit pravděpodobnost, že uživatelé budou věřit falešným zprávám.

Je to proto, že obrovský objem dezinformací, který zaplavuje sociální média, znemožňuje skupinám zkoumajícím pravdivost zpráv zabývat se každým jednotlivým příběhem. Existence značek na některých - ale ne všech - falešných příbězích způsobuje, že některé skupiny uživatelů věří jakémukoli příběhu, který není označen, ukázala studie zveřejněná v pondělí psychology Davidem Randem a Gordonen Pennycookem.

Rand uvedl, že studie také ukázala, že umístění značek s faktickými kontrolami na Facebooku nemá výraznější vliv na čtenáře. „Všechny tyto efekty jsou drobné a mají jen malý efekt, "řekl Rand. „Není to dost, aby to problém vyřešilo."

Mluvčí společnosti Facebook však zpochybnil metodologii výzkumných pracovníků provádějících studii- poukazuje na to, že studie byla provedena prostřednictvím internetového průzkumu, a nikoliv přímo na platformě Facebook. Dodal, že kontrola faktů je jen jednou částí úsilí společnosti zaměřené na boj proti falešným zprávám.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook by měl platit za zpravodajství, žádá magnát Murdoch

23.01.2018 21:44 New York - Mediální magnát Rupert Murdoch vyzval internetovou společnost Facebook, aby platila…

Trump v Bílém domě v dubnu uvítá Macrona

23.01.2018 21:10 Washington - Prezident USA Donald Trump koncem dubna přivítá v Bílém domě první státní návštěvu. S…

Na škole v Kentucky se střílelo. Dva mrtví a 19 zraněných

23.01.2018 20:47 Aktualizováno Frankfort - Dva mrtvé a dalších 19 zraněných si vyžádala střelba na střední škole v Kentucky.…

CIA varuje: Kim se nezastaví, dokud nebude moci ohrozit USA několika…

23.01.2018 20:30 Washington – Severokorejský režim je stále blíž situaci, kdy ohrozí území Spojených států raketami…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama