Boj proti dezinformacím nefunguje. Lidé falešným zprávám věří ještě víc, ukázala studie

Společnost Facebook se snaží bojovat proti falešným zprávám. Spojila své síly s celou řadou skupin, které se věnují ověřování informací. Jenže takové ověřování má jen velmi omezený nebo žádný účinek na uživatele, ukázal průzkum odborníků z univerzity Yale.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Facebook

Společnost Facebook navázala spolupráci s externími kontrolory – mělo jít o klíčový prvek v boji proti falešným zprávám. Nová studie Yale University však ukázala, že ověřování informací a následné označování nepřesných zpráv na sociálních médiích prostě nefunguje, uvádí server Politico.

Označování falešných novinových zpráv má podle studie jen malý vliv na to, zda čtenáři vnímají titulky zprávy jako pravdivé. Výzkumní pracovníci také zjistili, že pro některé skupiny - zvláště příznivce amerického prezidenta Donalda Trumpa a dospělé do 26 let – může takové označování v konečném důsledku zvýšit pravděpodobnost, že uživatelé budou věřit falešným zprávám.

Je to proto, že obrovský objem dezinformací, který zaplavuje sociální média, znemožňuje skupinám zkoumajícím pravdivost zpráv zabývat se každým jednotlivým příběhem. Existence značek na některých - ale ne všech - falešných příbězích způsobuje, že některé skupiny uživatelů věří jakémukoli příběhu, který není označen, ukázala studie zveřejněná v pondělí psychology Davidem Randem a Gordonen Pennycookem.

Rand uvedl, že studie také ukázala, že umístění značek s faktickými kontrolami na Facebooku nemá výraznější vliv na čtenáře. „Všechny tyto efekty jsou drobné a mají jen malý efekt, "řekl Rand. „Není to dost, aby to problém vyřešilo."

Mluvčí společnosti Facebook však zpochybnil metodologii výzkumných pracovníků provádějících studii- poukazuje na to, že studie byla provedena prostřednictvím internetového průzkumu, a nikoliv přímo na platformě Facebook. Dodal, že kontrola faktů je jen jednou částí úsilí společnosti zaměřené na boj proti falešným zprávám.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další demonstrace síly: Americké bombardéry a stíhačky proletěly u KLDR

23.09.2017 22:05 Aktualizováno Washington - Mezinárodním vzdušným prostorem nad mořem u východního pobřeží Severní Koreje…

Mexiko zasáhlo další zemětřesení o síle 6,2 stupně

23.09.2017 21:28 Aktualizováno Mexiko - Záchranáři dosud pokračují v prohledávání trosek po ničivých úterních otřesech, přesto…

Příručka, která zajistí vítězství. Americká armáda odtajnila plány na…

23.09.2017 20:19 Aktualizováno Washington – Válka už dávno není jen o zbraních a zabíjení nepřátelských jednotek, moderní bojiště…

Zemětřesení v Mexiku má už 295 obětí

23.09.2017 16:50 Aktualizováno Mexiko - V Mexiku po úterním zemětřesení, které si vyžádalo podle poslední bilance 295 obětí, stále…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama