Boj proti dezinformacím nefunguje. Lidé falešným zprávám věří ještě víc, ukázala studie

Společnost Facebook se snaží bojovat proti falešným zprávám. Spojila své síly s celou řadou skupin, které se věnují ověřování informací. Jenže takové ověřování má jen velmi omezený nebo žádný účinek na uživatele, ukázal průzkum odborníků z univerzity Yale.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Facebook

Společnost Facebook navázala spolupráci s externími kontrolory – mělo jít o klíčový prvek v boji proti falešným zprávám. Nová studie Yale University však ukázala, že ověřování informací a následné označování nepřesných zpráv na sociálních médiích prostě nefunguje, uvádí server Politico.

Označování falešných novinových zpráv má podle studie jen malý vliv na to, zda čtenáři vnímají titulky zprávy jako pravdivé. Výzkumní pracovníci také zjistili, že pro některé skupiny - zvláště příznivce amerického prezidenta Donalda Trumpa a dospělé do 26 let – může takové označování v konečném důsledku zvýšit pravděpodobnost, že uživatelé budou věřit falešným zprávám.

Je to proto, že obrovský objem dezinformací, který zaplavuje sociální média, znemožňuje skupinám zkoumajícím pravdivost zpráv zabývat se každým jednotlivým příběhem. Existence značek na některých - ale ne všech - falešných příbězích způsobuje, že některé skupiny uživatelů věří jakémukoli příběhu, který není označen, ukázala studie zveřejněná v pondělí psychology Davidem Randem a Gordonen Pennycookem.

Rand uvedl, že studie také ukázala, že umístění značek s faktickými kontrolami na Facebooku nemá výraznější vliv na čtenáře. „Všechny tyto efekty jsou drobné a mají jen malý efekt, "řekl Rand. „Není to dost, aby to problém vyřešilo."

Mluvčí společnosti Facebook však zpochybnil metodologii výzkumných pracovníků provádějících studii- poukazuje na to, že studie byla provedena prostřednictvím internetového průzkumu, a nikoliv přímo na platformě Facebook. Dodal, že kontrola faktů je jen jednou částí úsilí společnosti zaměřené na boj proti falešným zprávám.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké New Orleans povede poprvé v historii žena

19.11.2017 21:58 Washington - Americké město New Orleans patří k nejvýznamnějším přístavům v USA. Poprvé v jeho…

Americký torpédoborec se u Japonska srazil s remorkérem

19.11.2017 17:49 Washington - Americký torpédoborec USS Benfold se u japonských břehů srazil s remorkérem. Po kolizi…

V Chile lidé volí nový parlament i prezidenta

19.11.2017 16:56 Santiago de Chile - V Chile se dnes konají prezidentské a parlamentní volby. Favoritem je podle…

V Hollywoodu vyšetřují už 20 případů sexuálního obtěžování

19.11.2017 09:49 Los Angeles - Na dvě desítky případů sexuálního obtěžování týkající se osob amerického filmového…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama