Netanjahu dostal v Argentině tajné dokumenty z války, dosud se řeší záhadná smrt prokurátora

Buenos Aires - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je na návštěvě Argentiny. Prezident jihoameriské země Mauricio Macri mu předal přes 140.000 tajných dokumentů, včetně dopisů, telegramů a fotografií, z let 1939-1950.

Přidejte svůj názor

Benjamin Netanjahu

Na digitalizaci dokumentů se kromě specialistů z Argentiny podíleli také zaměstnanci muzea památky holokaustu ve Washingtonu. "Předali jsme tyto dokumenty o holokaustu, aby Izrael zajistil vyšetření této historie," uvedl Macri při předávání pěti pevných disků, na nichž jsou dokumenty uloženy.

zdroj: YouTube

Netanjahu se stal prvním úřadujícím izraelským předsedou vlády, který Argentinu navštívil. Tamní úřady pochválil za vyšetřování teroristických útoků na židovskou komunitu v Argentině, které se staly v 90. letech - při útoku na izraelskou ambasádu v roce 1992 zemřelo 29 lidí a dalších 85 lidí přišlo v roce 1994 o život při útoku na budovu židovského komunitního centra. Netanjahu z útoků viní Írán a libanonské radikální hnutí Hizballáh. Teherán odmítá, že by se na útoku podílel.

Prokurátor, který měl na starosti vyšetřování útoku na komunitní centrum Alberto Nisman, byl 18. ledna 2015 nalezen mrtev ve svém bytě v Buenos Aires, zabil ho výstřel do hlavy. Zavražděn byl večer předtím, než měl předložit výsledky svého vyšetřování, které měly usvědčit tehdejší argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezové, která čelila obvinění, že se s Teheránem domluvila na smazání íránské stopy na útoku. Nakonec prezidentka odsouzena nebyla.

Kolem Nismanovy smrti se dosud vyskytuje mnoho konspiračních teorií. Zatímco někteří věří, že spáchal sebevraždu, jelikož neměl proti prezidentce dost pádných důkazů, jiní tvrdí, že byl zavražděn, protože ohrožoval argentinskou a izraelskou vládu. Macri řekl, že vyšetřování útoků z 90. let a vraždy prokurátora jsou jednou z hlavních priorit argentinské vlády.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hollywoodu vyšetřují už 20 případů sexuálního obtěžování

19.11.2017 09:49 Los Angeles - Na dvě desítky případů sexuálního obtěžování týkající se osob amerického filmového…

Argentinská armáda zachytila volání ze zmizelé ponorky

19.11.2017 09:42 Buenos Aires - Argentinská armáda zachytila sedm neúspěšných satelitních volání, která zřejmě…

Americký generál by nevykonal nezákonný rozkaz k jadernému úderu

19.11.2017 04:45 Ottawa/Washington - Šéf amerického strategického velitelství generál John Hyten by odmítl zahájit…

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama