Netanjahu dostal v Argentině tajné dokumenty z války, dosud se řeší záhadná smrt prokurátora

Buenos Aires - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je na návštěvě Argentiny. Prezident jihoameriské země Mauricio Macri mu předal přes 140.000 tajných dokumentů, včetně dopisů, telegramů a fotografií, z let 1939-1950.

Přidejte svůj názor

Benjamin Netanjahu

Na digitalizaci dokumentů se kromě specialistů z Argentiny podíleli také zaměstnanci muzea památky holokaustu ve Washingtonu. "Předali jsme tyto dokumenty o holokaustu, aby Izrael zajistil vyšetření této historie," uvedl Macri při předávání pěti pevných disků, na nichž jsou dokumenty uloženy.

zdroj: YouTube

Netanjahu se stal prvním úřadujícím izraelským předsedou vlády, který Argentinu navštívil. Tamní úřady pochválil za vyšetřování teroristických útoků na židovskou komunitu v Argentině, které se staly v 90. letech - při útoku na izraelskou ambasádu v roce 1992 zemřelo 29 lidí a dalších 85 lidí přišlo v roce 1994 o život při útoku na budovu židovského komunitního centra. Netanjahu z útoků viní Írán a libanonské radikální hnutí Hizballáh. Teherán odmítá, že by se na útoku podílel.

Prokurátor, který měl na starosti vyšetřování útoku na komunitní centrum Alberto Nisman, byl 18. ledna 2015 nalezen mrtev ve svém bytě v Buenos Aires, zabil ho výstřel do hlavy. Zavražděn byl večer předtím, než měl předložit výsledky svého vyšetřování, které měly usvědčit tehdejší argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezové, která čelila obvinění, že se s Teheránem domluvila na smazání íránské stopy na útoku. Nakonec prezidentka odsouzena nebyla.

Kolem Nismanovy smrti se dosud vyskytuje mnoho konspiračních teorií. Zatímco někteří věří, že spáchal sebevraždu, jelikož neměl proti prezidentce dost pádných důkazů, jiní tvrdí, že byl zavražděn, protože ohrožoval argentinskou a izraelskou vládu. Macri řekl, že vyšetřování útoků z 90. let a vraždy prokurátora jsou jednou z hlavních priorit argentinské vlády.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zazní válečné bubny? Pompeo přednese první projev jako šéf diplomacie USA

21.05.2018 07:14 Washington - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes představí poprvé od svého nástupu do úřadu…

Sopka Kilauea chrlí "fontány" lávy, obyvatelé a turisté nemají kudy utéct

21.05.2018 07:07 Honolulu - Láva z havajského vulkánu Kilauea během dneška podle očekávání zablokovala dálnici,…

Mladý pár vyrazil na dovolenou. Prošel si peklem, které si nikdo neumí…

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Mexico City - Příběh mladého amerického páru dokazuje, že Mexico se stává pro turisty nebezpečnou…

Záhadný informátor v Trumpově štábu. Kdo to je?

20.05.2018 20:24 Aktualizováno Washington - Americká média pátrají po totožnosti záhadného muže, jehož údajně před prezidentskými…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama