Kdo nebude smět do USA? Magnitského seznam se má rozšířit mimo Rusko

Washington - Americký Kongres loni v prosinci schválil rozšířenou verzi Magnitského zákona, která umožňuje zakázat za porušování lidských práv vstup do USA a zmrazit majetek občanům jakékoli země. Ochránci lidských práv nyní navrhují zahrnout do seznamu 15 lidí z několika zemí, od Ukrajiny přes Čínu po Panamu. Na černé listině jsou momentálně pouze občané Ruska.

Přidejte svůj názor

USA, ilustrační foto

Human Rights Watch, Freedom House, Transparency International a dvě desítky dalších organizací zaslaly americkým ministrům zahraničí a financí návrh jmen, která by se na rozšířeném seznamu podle nich měla objevit.

"Případy, na něž jsme výběrem chtěli upozornit, pocházejí ze všech oblastí světa a zahrnují hrozivé příběhy mučení, násilného zmizení, vraždy, sexuálního útoku, vydírání a uplácení," napsala skupina v dopise ministrům.

Mezi osobami je dvojice předních funkcionářů čínských úřadů, několik policejních šéfů od Ázerbájdžánu po Egypt, bývalý panamský prezident či ukrajinský oligarcha.

Seznam, na němž se podle původního zákona přijatého v roce 2012 objevovali ruští občané, nese jméno Sergeje Magnitského, ruského právníka, který byl zatčen za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. V listopadu 2009 Magnitskij za nevyjasněných okolností v moskevském vězení zemřel, podle ruské opozice byl zavražděn.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderný útok na Ameriku? Hrozba se zvyšuje, tvrdí CIA

23.01.2018 12:56 Washington - Severní Korea bude v blízké budoucnosti schopna zaútočit jadernými zbraněmi na území…

Největší soupeř USA už nejsou teroristé? Nová obranná strategie se…

23.01.2018 12:28 Aktualizováno Americký ministr obrany James Mattis nedávno představil novou obrannou strategii Spojených států.…

Sopka Mayon nadále chrlí lávu. Zásah pyroklastickým proudem nemáte šanci…

23.01.2018 09:36 Manila - Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela. Z vesnic v okolí vulkánu bylo…

Neskrývaná špionáž? Ruská loď obkličuje americké břehy

23.01.2018 08:59 Washington - Ruská výzvědná loď Viktor Leonov byla spatřena sto mil jihovýchodně od pobřeží Severní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama