Kdo nebude smět do USA? Magnitského seznam se má rozšířit mimo Rusko

Washington - Americký Kongres loni v prosinci schválil rozšířenou verzi Magnitského zákona, která umožňuje zakázat za porušování lidských práv vstup do USA a zmrazit majetek občanům jakékoli země. Ochránci lidských práv nyní navrhují zahrnout do seznamu 15 lidí z několika zemí, od Ukrajiny přes Čínu po Panamu. Na černé listině jsou momentálně pouze občané Ruska.

Přidejte svůj názor

USA, ilustrační foto

Human Rights Watch, Freedom House, Transparency International a dvě desítky dalších organizací zaslaly americkým ministrům zahraničí a financí návrh jmen, která by se na rozšířeném seznamu podle nich měla objevit.

"Případy, na něž jsme výběrem chtěli upozornit, pocházejí ze všech oblastí světa a zahrnují hrozivé příběhy mučení, násilného zmizení, vraždy, sexuálního útoku, vydírání a uplácení," napsala skupina v dopise ministrům.

Mezi osobami je dvojice předních funkcionářů čínských úřadů, několik policejních šéfů od Ázerbájdžánu po Egypt, bývalý panamský prezident či ukrajinský oligarcha.

Seznam, na němž se podle původního zákona přijatého v roce 2012 objevovali ruští občané, nese jméno Sergeje Magnitského, ruského právníka, který byl zatčen za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. V listopadu 2009 Magnitskij za nevyjasněných okolností v moskevském vězení zemřel, podle ruské opozice byl zavražděn.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americký generál by nevykonal nezákonný rozkaz k jadernému úderu

19.11.2017 04:45 Ottawa/Washington - Šéf amerického strategického velitelství generál John Hyten by odmítl zahájit…

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Argentinská armáda aktivně pátrá po zmizelé ponorce

18.11.2017 20:14 Buenos Aires - Argentinské námořnictvo zintenzivnilo pátrání po své ponorce. Ztratilo s ní kontakt…

Terorismus je častější, přináší však méně obětí, uvádí statistika

18.11.2017 17:26 Aktualizováno New York - Statistiky amerického Institutu ekonomie a míru (IEP) nazvané Globální index terorismu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama