Rusko tajně organizovalo protesty proti uprchlíkům před volbami v USA, tvrdí zpráva

Washington - Ruští agenti využili sociální síť Facebook k propagaci protestů ve Spojených státech - a to včetně jednoho protestu proti imigrantům během prezidentské kampaně v roce 2016. Uvádí to server Daily Beast.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Sociální síť Facebook a Twitter

Jak poukazuje zpráva serveru Daily Beast, jednou z částí ruské kampaně bylo vydávání falešných zpráv. Tou druhou pak bylo pořádání akcí proti imigrantům, o kterých informovala především média nakloněná Donaldu Trumpovi.

Podle zjištění novinářů Rusové používající falešní identity na dálku organizovali politické protesty, které byly v některých případech zaměřeny proti migrantům a muslimům. Konkrétně zmiňují akce z roku 2016 ve státě Idaho. Protest v Idahu se údajně zaměřil na muslimské uprchlíky ve městě.

Mluvčí společnosti Facebooku pro Daily Beast potvrdil, že sociální síť „vypnula několik podobných propagovaných akcí“. Společnost odmítla uvést detaily, potvrdila však, že události byly propagovány pomocí placených reklam.

„Vzhledem k tomu, že město Twin Falls v Idahu se stalo centrem přesídlování uprchlíků, což vedlo k obrovskému nárůstu násilí vůči americkým občanům, je důležité na tento problém upozornit celou společnost,“ uvádělo se v komentáři k jednomu z protestů. „Musíme přestat přijímat muslimské uprchlíky! Požadujeme otevřené a důkladné prošetření všech muslimských uprchlíků! Všichni vládní úředníci, kteří kryjí tyto zločince, by měli být propuštěni!“

„Akce na Facebooku, z nichž jedna odráží islamofobní konspirační teorie, které podporují pro-trumpovskou agendu, jsou prvním důkazem toho, že pokusy Kremlu o formování amerického politického diskurzu přesáhly falešné zprávy a navedly nevědomé Američany do konkrétních akcí v reálném životě,“ píše ke svým zjištěním Daily Beast.

„Je to další krok," myslí si Clint Watts, bývalý agent FBI a expert na ruské snahy o vměšování v USA. „Cílem je vytvořit změnu chování. Nejjednodušším chováním je, aby někdo šířil propagandu, kterou Rusko vytvořilo a nasadilo. Druhou částí tohoto ovlivňování chování je, že člověk může něco fyzicky udělat.“

Minulý týden Facebook vůbec poprvé přiznal, že Rusko používalo falešné identity a zhruba 3 000 reklam za asi 100 tisíc dolarů, aby před a po volbách rozšířovalo politicky rozdělující příspěvky. Tento Ruskem šířený obsah podle odborníka na reklamní systém společnosti Facebook pravděpodobně vidělo asi 23 až 70 milionů lidí. Velká část ruské propagandistické kampaně Facebooku byla od té doby vymazána.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Donald Trump dva dny po volbách blahopřál Putinovi

20.03.2018 17:28 Washington/Moskva - Americký prezident Donald Trump dnes telefonicky hovořil se svým ruským…

Přístup k moři? Spor dvou států se vleče od roku 1904, nyní spěje do finále

20.03.2018 15:52 Haag - Vleklý spor Bolívie a Chile, kvůli němuž tyto dvě země už 40 let udržují diplomatické styky…

Střelba v americkém Marylandu: Tři mrtví a tři zranění

20.03.2018 15:05 Washington - Při střelba v americkém státě Maryland zemřeli tři lidé a tři další jsou zraněni.…

V Mississippi platí přísný protipotratový zákon, už čelí žalobě

20.03.2018 08:20 Jackson - Guvernér amerického státu Mississippi v pondělí podepsal nový protipotratový zákon, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama