Rusko tajně organizovalo protesty proti uprchlíkům před volbami v USA, tvrdí zpráva

Washington - Ruští agenti využili sociální síť Facebook k propagaci protestů ve Spojených státech - a to včetně jednoho protestu proti imigrantům během prezidentské kampaně v roce 2016. Uvádí to server Daily Beast.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Sociální síť Facebook a Twitter

Jak poukazuje zpráva serveru Daily Beast, jednou z částí ruské kampaně bylo vydávání falešných zpráv. Tou druhou pak bylo pořádání akcí proti imigrantům, o kterých informovala především média nakloněná Donaldu Trumpovi.

Podle zjištění novinářů Rusové používající falešní identity na dálku organizovali politické protesty, které byly v některých případech zaměřeny proti migrantům a muslimům. Konkrétně zmiňují akce z roku 2016 ve státě Idaho. Protest v Idahu se údajně zaměřil na muslimské uprchlíky ve městě.

Mluvčí společnosti Facebooku pro Daily Beast potvrdil, že sociální síť „vypnula několik podobných propagovaných akcí“. Společnost odmítla uvést detaily, potvrdila však, že události byly propagovány pomocí placených reklam.

„Vzhledem k tomu, že město Twin Falls v Idahu se stalo centrem přesídlování uprchlíků, což vedlo k obrovskému nárůstu násilí vůči americkým občanům, je důležité na tento problém upozornit celou společnost,“ uvádělo se v komentáři k jednomu z protestů. „Musíme přestat přijímat muslimské uprchlíky! Požadujeme otevřené a důkladné prošetření všech muslimských uprchlíků! Všichni vládní úředníci, kteří kryjí tyto zločince, by měli být propuštěni!“

„Akce na Facebooku, z nichž jedna odráží islamofobní konspirační teorie, které podporují pro-trumpovskou agendu, jsou prvním důkazem toho, že pokusy Kremlu o formování amerického politického diskurzu přesáhly falešné zprávy a navedly nevědomé Američany do konkrétních akcí v reálném životě,“ píše ke svým zjištěním Daily Beast.

„Je to další krok," myslí si Clint Watts, bývalý agent FBI a expert na ruské snahy o vměšování v USA. „Cílem je vytvořit změnu chování. Nejjednodušším chováním je, aby někdo šířil propagandu, kterou Rusko vytvořilo a nasadilo. Druhou částí tohoto ovlivňování chování je, že člověk může něco fyzicky udělat.“

Minulý týden Facebook vůbec poprvé přiznal, že Rusko používalo falešné identity a zhruba 3 000 reklam za asi 100 tisíc dolarů, aby před a po volbách rozšířovalo politicky rozdělující příspěvky. Tento Ruskem šířený obsah podle odborníka na reklamní systém společnosti Facebook pravděpodobně vidělo asi 23 až 70 milionů lidí. Velká část ruské propagandistické kampaně Facebooku byla od té doby vymazána.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká vláda v platební neschopnosti: Chod státu se drasticky omezí

20.01.2018 12:40 Washington - Na podzim roku 2013 musela americká administrativa kvůli pozastavenému přísunu peněz…

Mansonova vražedkyně zůstane za mřížemi, guvernér propuštění opět zamítl

20.01.2018 10:14 Los Angeles - Kalifornský guvernér zamítl podmínečné propuštění Leslie Van Houtenové (68),…

Kolumbie čelí náporu uprchlíků. Dorazilo už 550 tisíc Venezuelanů

20.01.2018 10:05 Bogotá/Caracas - Venezuelané hromadně opouštějí svou zvídačenou vlast. V sousední Kolumbii už jich…

V USA dražili Hilterův luxusní mercedes, nikdo ho nekoupil

20.01.2018 09:20 Scottsdale (USA) - Aukční síň Worldwide Auctioners dala do dražby Hitlerův luxusní kabriolet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama